Aptauja: vai Latvijas iedzīvotāji pietiekami bieži mazgā rokas?
foto: PantherMedia / Arturs Budkevics
Ilustratīvs.
Sabiedrība

Aptauja: vai Latvijas iedzīvotāji pietiekami bieži mazgā rokas?

Jauns.lv / LETA

17% Latvijas iedzīvotāju rokas mazgā vismaz 20 sekundes, kas ir Pasaules Veselības organizācijas un ekspertu ieteiktais roku mazgāšanas ilgums, bet 70% cilvēku parasti rokas mazgā nepietiekami ilgi, secināts "Benu aptiekas" veselības monitoringa dati, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu centru SKDS.

Aptauja: vai Latvijas iedzīvotāji pietiekami bieži...

Pēc tualetes apmeklēšanas sabiedriskās vietās rokas vienmēr nomazgā 90% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, bet pēc tualetes apmeklēšanas mājās to vienmēr izdara tikai divas trešdaļas jeb 68%.

Pirms ēdiena pagatavošanas rokas vienmēr nomazgā 68%, pēc mājokļa tīrīšanas - 61%, pirms ēšanas sabiedriskā vietā - 48%, pirms ēšanas mājās - 39%, pēc saskares ar mājdzīvniekiem - 31%, bet pēc deguna šņaukšanas, klepošanas vai šķaudīšanas rokas vienmēr nomazgā tikai 22%.

Kopumā rokas centīgāk mazgā sievietes. Piemēram, pēc tualetes apmeklēšanas sabiedriskās vietās rokas vienmēr nomazgā 95% sieviešu un 85% vīriešu, pēc tualetes apmeklēšanas mājās - 74% sieviešu un 62% vīriešu, pirms ēdiena gatavošanas - 76% sieviešu un 59% vīriešu, pēc mājokļa uzkopšanas darbiem - 70% sieviešu un 52% vīriešu, pirms ēšanas sabiedriskās vietās - 53% sieviešu un 44% vīriešu, pēc deguna šņaukšanas, klepošanas vai šķaudīšanas - 28% sieviešu un 16% vīriešu.

Pēc ģimenē lietotās sarunvalodas secināms, ka par roku mazgāšanu vairāk piedomā krievvalodīgie, jo latviešu vidū rokas parasti vismaz 20 sekundes mazgā 15% aptaujāto, bet krievvalodīgajiem šis rādītājs ir 22%.

Pēc tualetes apmeklēšanas sabiedriskās vietās rokas vienmēr nomazgā 93% krievvalodīgo un 88% latviešu, pēc tualetes apmeklēšanas mājās - 75% krievvalodīgo un 64% latviešu, pirms ēdiena gatavošanas - 73% krievvalodīgo un 65% latviešu, pēc mājokļa uzkopšanas darbiem - 70% krievvalodīgo un 56% latviešu, pirms ēšanas sabiedriskās vietās - 63% krievvalodīgo un 40% latviešu, pirms ēšanas mājās - 50% krievvalodīgo un 33% latviešu, pēc deguna šņaukšanas, klepošanas vai šķaudīšanas - 32% krievvalodīgo un 17% latviešu.