Kā atgūt neizmaksāto algu, ja uzņēmums kļuvis maksātnespējīgs
Kad uzņēmums ar tiesas lēmumu pasludināts par maksātnespējīgu un palicis darbiniekiem parādā, viss vēl nav zaudēts. Šajā situācijā jāvēršas Maksātnespējas kontroles dienesta darbinieku prasījumu garantiju fondā.
No tā var saņemt neizmaksāto algu, atlīdzību par ikgadējo atvaļinājumu, par cita veida apmaksātu prombūtni (par darbnespējas lapu A, dīkstāvi, piešķirtu, bet vēl neapmaksātu atvaļinājumu), atlaišanas pabalstu, kaitējuma atlīdzību sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību.
Šogad valsts maksājusi 41 uzņēmuma vietā
Nav retums, kad uzņēmums ilgāku laiku knapi velk dzīvību, nemaksā algu vai maksā daļēji. Pienāk diena, kad tiek sākts maksātnespējas process. Darbiniekus atlaiž, un viņi dodas uz Nodarbinātības valsts aģentūru, lai reģistrētos kā bezdarbnieki un saņemtu pabalstu.
Taču uzņēmums joprojām ir palicis darbiniekiem parādā. Kā rīkoties, lai atgūtu neizmaksāto algu, atvaļinājuma naudu un cita veida atlīdzību?
Šā gada pirmajos sešos mēnešos Maksātnespējas kontroles dienests no darbinieku prasījumu garantiju fonda ir izmaksājis naudas līdzekļus 389 729 eiro apmērā 41 maksātnespējīgā uzņēmuma 296 darbiniekiem. Vidēji vienam darbiniekam izmaksāti 1317 eiro. Kopā 2021. gada pirmajā pusgadā ir pieņemti 319 lēmumi, tostarp atteikumi.
Līderos picēriju tīkls
Lielākās summas no šā garantiju fonda līdzekļiem pirmajā pusgadā izmaksātas SIA "Čilija Pizza" 34 darbiniekiem – kopumā 58 432 eiro. Otrajā vietā ir "Sigtur" – 29 bijušajiem darbiniekiem izmaksāti 48 479 eiro. "Steel Technology" 16 darbiniekiem izmaksāti 34 141 eiro, "Nice Kitchen" 16 darbinieki saņēma 26 258 eiro.
Naudu saņēma arī maksātnespējīgas SIA "International SV" 32 darbinieki (24 163 eiro), "Nippon Auto" divdesmit darbinieki (23 412 eiro), "Arcan" 14 darbinieki (20 369 eiro), "Armada Rent" pieci darbinieki (13 883 eiro), "Jelgavas Augļu" 14 darbinieki (11 988 eiro) un "Krasts E" seši darbinieki (11 346 eiro).
No kurienes fonds ņem naudu
Fonda līdzekļus veido uzņēmējdarbības riska valsts nodevas daļa. Ikviens uzņēmums par katru darbinieku ik mēnesi maksā 36 centus lielu uzņēmējdarbības riska nodevu. Ienāk arī maksātnespējas administratoru atgūtās summas, fonds drīkst saņemt arī dāvinājumus un ziedojumus. Pirmajā pusgadā fonds ir atguvis 56 556 eiro.
Kā rīkoties darbiniekiem
Kad ir sākts maksātnespējas process, darbiniekiem pašiem jāseko līdzi notikumiem, lai nepalaistu garām brīdi, kad ar tiesas spriedumu tiek pasludināta uzņēmuma maksātnespēja. Informāciju tūdaļ ievieto Uzņēmumu reģistra uzturētajā Maksātnespējas reģistrā, to var sameklēt Uzņēmumu reģistra mājaslapā ur.gov.lv.
Ja Maksātnespējas reģistra sadaļā Meklēt ierakstīsiet precīzu uzņēmuma reģistrācijas numuru un izvēlēsieties sadaļu Visi procesi, atradīsiet izziņu, kad ir pasludināta uzņēmuma maksātnespēja, un ieceltā maksātnespējas administratora uzvārdu un kontaktus. Šajā sadaļā norādīti arī izbeigtie procesi, kuros darbiniekam vairs nav nekādu iespēju atgūt naudu. Ja darbinieks cer kaut ko atgūt, uzņēmumam jābūt minētam arī sadaļā "Aktuālie procesi".
Bijušajiem un arī esošajiem darbiniekiem mēneša laikā no dienas, kad izdarīts ieraksts Maksātnespējas reģistrā par uzņēmuma maksātnespējas procesa pasludināšanu, ir jāiesniedz maksātnespējas administratoram pieteikums. Kaut arī uzņēmumam ir pasludināta maksātnespēja, tajā vēl var strādāt darbinieki, kuri nepieciešami uzņēmuma uzturēšanai (piemēram, apsargi). Arī šiem darbiniekiem mēneša laikā jāiesniedz maksātnespējas administratoram kreditora pieteikums.
Ja mēneša termiņš ir nokavēts, kreditora prasījumu var iesniegt maksātnespējas administratoram sešu mēnešu laikā, taču ne vēlāk, kad ir sastādīts kreditoru prasījumu segšanas plāns. Vēlāk darbinieks zaudē savas prasījuma tiesības.
Maksātnespējas kontroles dienesta mājaslapā www.mkd.gov.lv sadaļā "Darbinieku prasījumi" var atrast iesnieguma paraugu.
Nedrīkst tikai gaidīt
Maksātnespējas administratoram gan ir jāapzina visi uzņēmuma parādi, tostarp darbiniekiem, taču arī viņiem jāizrāda iniciatīva. Ja darbinieks administratoram neiesniegs kreditora prasījumu, tad administratoram nebūs iespējas atzīt darbinieka prasījumu un darbinieks nesaņems naudu, ko viņam ir parādā uzņēmums.
Mēneša laikā maksātnespējas administrators būs saņēmis kreditoru prasījumus, tostarp apzinājis bijušo un esošo darbinieku prasījumus. Administrators lems, kā rīkoties. Ja uzņēmumam ir manta, kuru var ātri pārdot, viņš var darbiniekiem izmaksāt naudu no šiem līdzekļiem.
Ja tādas iespējas nav, tad maksātnespējas administrators visus bijušo darbinieku prasījumus iesniedz Maksātnespējas kontroles dienestā. Šis dienests mēneša laikā pieņem lēmumu – apmierināt prasījumus vai atteikt. Ja maksātnespējas administrators nav iesniedzis visus vajadzīgos dokumentus, tad mēneša termiņu rēķinās no to iesniegšanas dienas.
Kad ir pieņemts lēmums par darbinieku prasījumu apmierināšanu, nauda tiek ieskaitīta darbinieku kontā.
Var atgūt pēdējo triju mēnešu algu
Maksātnespējas kontroles dienests apmierina tikai maksātnespējīgo uzņēmumu bijušo vai esošo darbinieku prasījumus. Tātad pirms uzņēmuma maksātnespējas pasludināšanas jābūt noslēgtam darba līgumam ar šo uzņēmumu.
Par uzņēmuma darbiniekiem neuzskata pašnodarbinātos un autoratlīdzības saņēmējus, kaut arī viņi strādā šā uzņēmuma labā; sadarbības partnerus un personas, ar ko noslēgts uzņēmuma vai pilnvarojuma līgums. Taču, ja uzņēmums viņiem ir parādā, arī šie cilvēki pēc likuma ir kreditori un viņi mēneša laikā maksātnespējas administratoram var iesniegt kreditora prasījumu. Cits jautājums, vai maksātnespējas administrators atgūs tik daudz naudas, lai šos prasījumus apmierinātu.
Taču tiek apmierināti ne visi darbinieku prasījumi. Ir termiņu ierobežojumi, tie noteikti likumā Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā.
No darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļiem darbiniekiem izmaksās:
1) darba samaksu par pēdējiem trim mēnešiem 12 mēnešu periodā pirms uzņēmuma maksātnespējas pasludināšanas;
2) atlīdzību par ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, uz kuru tiesības iegūtas 12 mēnešu periodā pirms uzņēmuma maksātnespējas pasludināšanas;
3) atlīdzību par cita veida apmaksātu prombūtni pēdējos trijos darba tiesisko attiecību mēnešos 12 mēnešu periodā pirms uzņēmuma maksātnespējas pasludināšanas;
4) atlaišanas pabalstu Darba likumā noteiktajos gadījumos, uz kuru tiesības iegūtas ne agrāk kā 12 mēnešu periodā pirms uzņēmuma maksātnespējas pasludināšanas;
5) kaitējuma atlīdzību par visu nesamaksāto laika posmu;
6) kaitējuma atlīdzības summu par četriem gadiem uz priekšu.
Darbinieku prasījumi par kaitējuma atlīdzību sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību tiek apmierināti, ja nelaimes gadījums darbā noticis vai arodslimība iegūta līdz 1997. gada 1. janvārim.
Senākus parādus var neatgūt
Darbinieku prasījumus par nesamaksāto algu un citus maksājumus par agrāku laiku maksātnespējas administrators izmaksās no naudas, kuru viņš iegūs, pārdodot uzņēmuma mantu. Taču nav garantijas, ka visiem šīs naudas pietiks. Kreditoru prasījumu segšanas kārtība ir minēta Maksātnespējas likuma 118. pantā.
Ja uzņēmuma maksātnespēja vēl nav pasludināta, taču uzņēmums ir darbiniekiem parādā darba samaksu, tad darbinieks pats var aizstāvēt savas intereses un sniegt tiesā civilprasību pret darba devēju par darba samaksas piedziņu. Ja tiesa ir apmierinājusi viņa prasību, darbinieks tiesas spriedumu un tiesas izsniegto izpildu rakstu iesniedz tiesu izpildītājam piedziņas veikšanai.
Kad ir pasludināta uzņēmuma maksātnespēja, darbinieks tiesas spriedumu un izpildu rakstu iesniedz maksātnespējas administratoram. Taču nav nekādas garantijas, ka pēc uzņēmuma mantas pārdošanas pietiks naudas, lai segtu šos prasījumus.
Svarīgi. Ja uzņēmums palicis darbiniekam parādā, tad darbiniekam mēneša laikā pēc uzņēmuma maksātnespējas pasludināšanas ir jāiesniedz pieteikums maksātnespējas administratoram. Tālāk rīkosies maksātnespējas administrators. Ja administrators būs iesniedzis visus vajadzīgos dokumentus, Maksātnespējas kontroles dienests mēneša laikā pieņems lēmumu, un nauda tiks ieskaitīta darbinieka kontā.
Kur vērsties
Par visiem neskaidrajiem jautājumiem var zvanīt uz Maksātnespējas kontroles dienestu pa tālruni 67099100. Adrese: Mārstaļu iela 19. Rīga, LV-1050. E-pasta adrese: pasts@mkd.gov.lv.
Svarīgi termini
Debitori parasti ir uzņēmuma klienti – pircēji vai pasūtītāji, kuri nav samaksājuši uzņēmumam par saņemtajām precēm un pakalpojumiem. Maksātnespējas administrators cenšas no viņiem atgūt naudu, kuru viņi ir parādā uzņēmumam.
Kreditori ir tie, kuriem uzņēmums ir parādā. Tie ir darbinieki, kuriem nav izmaksātas algas; piegādātāji, ar kuriem uzņēmums nav norēķinājies, kā arī valsts un pašvaldība, ja uzņēmums nav samaksājis nodokļus, un, protams, banka, ja tā uzņēmumam ir izsniegusi kredītu. Maksātnespējas procesa laikā maksātnespējas administrators no atgūtās naudas sedz kreditoru prasījumus. Ne vienmēr atgūtās naudas pietiek, lai segtu visus prasījumus. Vispirms tiek apmierināti valsts un pašvaldības, kā arī bankas (nodrošinātā kreditora) prasījumi. Kreditoru prasījumu segšanas kārtība ir minēta Maksātnespējas likuma 118. pantā.
Iesnieguma paraugs
Maksātnespējas procesa administratoram
……………………………… (vārds, uzvārds)
……. (uzņēmuma nosaukums)
…… (darbinieka vārds, uzvārds)
Personas kods…………………………………
e-pasta adrese………………………………….
Tālrunis……………………………………..
Adrese………….……………………………..
Kreditora prasījums
Ar 2021. gada 5. augusta Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas spriedumu ir pasludināts SIA ….. (uzņēmuma nosaukums), reģ.Nr.40000000000, maksātnespējas process.
Ar šo piesaku savu kreditoru prasījumu, kurš izriet no noslēgtā Darba līguma Nr. 17. Šis Darba līgums man tika uzteikts 2021. gada 15. augustā.
Piesaku savu kreditora prasījumu (darba samaksu, atvaļinājuma kompensāciju) 1235,42 eiro apmērā, pēc nodokļu nomaksas.
Kreditors nav atzīstams par ieinteresēto personu Maksātnespējas likuma 72. panta izpratnē.
Kreditors nav atzīstams par tādu kreditoru, kura prasījuma tiesības atkarīgas no nosacījuma iestāšanās.
Kreditora prasījums ir nenodrošināts.
Naudu lūdzu ieskaitīt manā bankas kontā: …………………… (bankas nosaukums un konta numurs).
Pielikumā:
- Darba līguma Nr. 17 apliecināta kopija.
- Prasījumu pamatojošie dokumenti.
Ar cieņu,
………………… (vārds, uzvārds)
…………………. (paraksts)
Iesniegumu ierakstītā vēstulē nosūtiet uz maksātnespējas administratora prakses adresi. Ja jums ir e-paraksts, iesniegumu varat nosūtīt elektroniski.