Virza iniciatīvu par migrēnas iekļaušanu kompensējamo diagnožu sarakstā
foto: PantherMedia / Andriy Popov
Cilvēks noliecies uz galda.
Politika

Virza iniciatīvu par migrēnas iekļaušanu kompensējamo diagnožu sarakstā

Jauns.lv / LETA

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šodien vienojās izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā nodot iedzīvotāju iniciatīvu par migrēnas iekļaušanu kompensējamo diagnožu sarakstā.

Virza iniciatīvu par migrēnas iekļaušanu kompensēj...

Par to vēl būs jābalso Saeimai.

Deputāts Vitālijs Orlovs (S) komisijas sēdē vaicāja, par cik samazināsies migrēnas ārstēšanas medikamentu cenas pēc šāda soļa veikšanas. Iniciatīvas pārstāve, Latvijas Galvassāpju pacientu biedrības vadītāja Līga Alberliņa norādīja, ka attiecīgo medikamentu cenas varētu samazināties atbilstoši Igaunijas un Lietuvas piemēram, kur tie ir par 40% līdz 50% lētāki.

Kā norādīja Alberliņa, īstenojot ierosinājumu, samazināsies citu kompensējamo medikamentu izmantošana, kurus pašlaik izmanto migrēnas pacienti. Atbildot uz parlamentārieša Nomunda Žunnas (JKP) jautājumu par cilvēku skaitu, kurus skar šis jautājums, iniciatīvas virzītāju pārstāve norādīja, ka vairāk nekā 10% cilvēku sirgst ar šo kaiti un tuvu pusei no viņiem tā ir hroniskā formā.

Kā ziņots, iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti nepieciešamie 10 000 paraksti par migrēnas iekļaušanu kompensējamo diagnožu sarakstā, informēja sabiedrisko attiecību speciāliste Anna Babre.

Iniciatīvas parakstītāji lūdz netaupīt uz veselības rēķina un sniegt valsts atbalstu medikamentu iegādei. Babre informēja, ka migrēna ir izplatītākā galvas smadzeņu slimība pasaulē, ar kuru visbiežāk slimo cilvēki darbspējīgā vecumā. Latvijā tā skar teju desmito daļu jeb 11,4% no iedzīvotājiem.

Alberliņa norādīja, ka "Manabalss.lv" apkopotie paraksti iezīmē tikai daļu no pacientiem, kas savā dzīvē spiesti saskarties ar neizturamām galvassāpēm, reiboņiem, sliktu dūšu un jutību pret gaismu, skaņu un aromātiem. Viņa skaidroja, ka migrēna vienā momentā spēj sagrozīt dzīvi par 180 grādiem un cilvēks vairs nespēj pilnvērtīgi funkcionēt, jo ikdienas ritms negribot tiek apstādināts un grūtības sagādā pat mazākās darbības.