Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Foto: Valsts kanceleja.

 

Iedzīvotājs Latvijā pieprasījis kompensēt vakcīnas pret Covid-19 radītās blaknes 10

Sabiedrība
26. jūlijā 20:33 2021. gada 26. jūlijā 20:33
  Jauns.lv / LETA
Šobrīd Veselības inspekcijā reģistrēts viens gadījums, kad cilvēks vērsies Ārstniecības riska fondā ar lūgumu atlīdzināt iespējamos Covid-19 vakcīnas radītos sarežģījumus veselībai, pirmdienas vakarā vēstīja Latvija Televīzijas raidījums "Panorāma".

Valdības pieņemtajā likumprojektā minēta apņemšanās kompensēt iespējamās Covid-19 vakcīnu blakusparādības, kā arī obligātas vakcinācijas noteikšana vairāku profesiju pārstāvjiem. Izmaiņas likumā vēl jāpieņem Saeimai, tāpēc šobrīd nav apstiprināta mehānisma un kārtības, kā kompensēt blakusparādības.

Vakcīnu izraisītās nopietnās blakusparādības ir ļoti retas. Piemēram, "Vaxzevria" jeb "AstraZeneca" ražotās vakcīnas iespējamā blakne - specifisku trombu veidošanās Latvijā nav reģistrēta nevienam. Toties ir bijuši četri tūlītējas smagas alerģiskas reakcijas jeb anafilakses gadījumi, ko mediķi spējuši ātri novērst.

Zāļu valsts aģentūras (ZVA) un Eiropas Zāļu aģentūras pārstāve Zane Neikena norādīja, ka visos gadījumos cilvēki ir izveseļojušies un atradušies slimnīcā īslaicīgi, dažos gadījumos pat tajā pašā dienā ir izrakstīti mājās.

No nopietnākajām vakcīnu blaknēm Latvijā apstiprināti kopumā četri sirds iekaisuma slimību - miokardīta un perikardīta - gadījumi pēc potēšanās ar mRNS vakcīnām, tostarp "Pfizer"/"BioNTech" un "Moderna" vakcīnām.

Vienlaikus no vairāk nekā 640 000 iedzīvotājiem, kas Latvijā pabeiguši vakcinācijas procesu, viens cilvēks vērsies Ārstniecības riska fondā, pieprasot kompensāciju saistībā ar vakcināciju pret Covid-19. Veselības inspekcijā norādīja, ka lieta vēl nav izskatīta, jo iesniedzējs vēl neesot iesniedzis pilnu informāciju.

Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders skaidroja, ka likumdošanā iestrādājamais kompensācijas mehānisms vēl detalizēti jāizstrādā, bet tas princips varētu būt līdzīgs, kāds tas šobrīd ir saistībā ar atlīdzības izmaksu no Ārstniecības riska fonda par tiem pacientiem, kuriem ārstniecības procesa laikā gadījušies kādi nevēlami notikumi, kā rezultātā viņu veselībai ticis nodarīts kāds kaitējums.

Likumprojektā minēts, ka kompensācija būtu izmaksājama visiem, kuriem vakcinācijas izraisīto blakusparādību rezultātā tiek nodarīts kaitējums veselībai vai dzīvībai, kā arī būtu tiesības saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi komplikāciju novēršanai.

Citi šobrīd lasa

Pa ceļam uz bāru Londonā nogalināta jauna skolotāja. Vai Lielbritāniju plosa femicīda epidēmija? 4
Covid-19, visticamāk, beigās kļūs par parastu saaukstēšanos, prognozē eksperti 10
Mazā Raiena mamma Ieva Zariņa saka lielu paldies ziedotājiem: "Esam līdz sirds dziļumiem aizkustināti"
Skatīt visus komentārus

Внебрачный сын Игоря Крутого зимой вновь сделает его дедушкой: у композитора уже есть три внучки

Жены-модели, четверо детей и уход из кино: как живет первый сын Никиты Михалкова Степан