foto: AP/Scanpix
Eiropas Parlaments pieņem jaunu, daudz iekļaujošāku Erasmus+
Sabiedrība
2021. gada 19. maijs, 11:38

Eiropas Parlaments pieņem jaunu, daudz iekļaujošāku Erasmus+

Jauns.lv

Otrdien Eiropas Parlamenta deputāti pieņēma “Erasmus+” — ES pamatprogrammu izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta jomā 2021.–2027. gadam.

Programmai, kas sevi apliecinājusi kā būtisku Eiropas identitātes veicinātāju, 2021.–2027. gada periodam tiks piešķirts teju divreiz lielāks finansējums (vairāk nekā 28 miljardi eiro no dažādiem avotiem) nekā iepriekšējos septiņos gados (14,7 miljardi eiro).

Parlamenta deputātiem sarunās ar Padomi noslēgumā izdevās vienoties par papildu finansējumu 1,7 miljardu eiro apmērā.

Plenārsēdes debatēs pirms programmas apstiprināšanas lielākā daļa runātāju minēja to, cik smagi jauniešu dzīvi ir skārusi Covid-19 pandēmija, un uzsvēra, ka Erasmus+ programma, ko iedzīvotāji novērtējuši kā veiksmīgāko no visām ES programmām, ir nenovērtējami nozīmīga Eiropas nākamajām paaudzēm. Jūs varat noklausīties debašu videoierakstu šeit.

Lielāka iekļautība

Jaunā “Erasmus+” programma piedāvās vairāk iespēju iekļaut programmā plašāku sabiedrības daļu. Komisijai un dalībvalstīm jānāk klajā ar rīcības plāniem, lai nodrošinātu, ka mācībām un mobilitātei spēj piekļūt arī iedzīvotāju grupas, kurām agrāk bijis mazāk iespēju piedalīties, piemēram, trūcīgi cilvēki, cilvēki ar invaliditāti, cilvēki, kas dzīvo attālos reģionos, cilvēki ar migrantu izcelsmi u. c.

Programmas dalībnieki, kuriem nepietiek līdzekļu, lai segtu sākotnējās izmaksas dalībai programmā (piemēram, par vilciena biļeti vai dzīvesvietas rezervāciju), varēs saņemt papildu dotācijas, tostarp arī avansa maksājumus. Pieteikumus, kuros paredzētas lielākas izmaksas, nedrīkstēs noraidīt, ja tās ir saistītas ar iekļautības veicināšanu.

Mobilitāte pieaugušajiem, kas mācās

Atšķirībā no iepriekšējās “Erasmus+” programmas jaunajā programmā varēs piedalīties arī pieaugušie, kas mācās. Viņi varēs saņemt atbalstu līdz pat sešu mēnešu ilgam izglītošanās periodam citā ES valstī. Tādējādi visu vecumu un izcelsmes cilvēki varēs apgūt jaunas darbam un dzīvei noderīgas prasmes un līdz ar to sekmīgāk pielāgoties pārmaiņām, ko nes zaļā un digitālā pārkārtošanās, kā arī Covid-19 pandēmija.

Vieglāk pieejama un zaļāka “Erasmus+” programma

Jaunā “Erasmus+” programma būs kandidātiem vienkāršāka un saprotamāka. Tai būs lietotājiem draudzīgākas IT sistēmas un mazāk formalitāšu. Tā piedāvās īpašu “neliela mēroga partnerības” finansēšanas shēmu mazākām organizācijām, piemēram, jaunatnes asociācijām un sporta klubiem.

Programma arī uzskaitīs savu ieguldījumu mērķos, kas saistīti ar ES klimata jomas izdevumiem, un samazinās savu darbību ietekmi uz vidi, piemēram, dalībnieku vidū rosinot klimatam draudzīgus pārvietošanās veidus.

Inovatīvi izglītības modeļi

Arī iniciatīva “DiscoverEU” nu būs daļa no “Erasmus+” programmas. Tā sniedz iespēju jauniešiem pieteikties brīvbiļetei, ar kuru apceļot Eiropu, ceļojuma laikā mācoties (piemēram, apmeklējot intensīvus valodu kursus vai piedaloties muzeja rīkotā seminārā) un atklājot Eiropas kultūru un valodu daudzveidību.

Iniciatīva “Eiropas universitātes” ļaus studentiem iegūt diplomu, apvienojot studijas vairākās ES valstīs. Trešā iniciatīva “Profesionālās izcilības centri” veidos vietējas, starptautiski savienotas prasmju kopas jeb tā dēvētās prasmju ekosistēmas.