Vai vērts remontēt vecu televizoru?
Tas brīdis ir pienācis – vecais televizors (kurš īstenībā var būt tikai pāris gadus vecs) rāda nekvalitatīvu attēlu, slikti pārraida skaņas vai vispār neieslēdzas. Ko darīt – steigties uz veikalu pirkt jaunu iekārtu vai tomēr meklēt TV remonta darbnīcu? Tas atkarīgs no bojājumu veida un televizora kopējā stāvokļa. Uzzini šajā rakstā, kā izvērtēt bojājumus un veikt pareizu izvēli!
Remonts VS pirkums: kas izdevīgāks?
Mūsdienu elektronikas mūžs ir īsāks nekā iepriekšējo paaudžu televizoriem – galvenokārt tas skaidrojams ar sensitīvām tehnoloģijām, kas neiztur ilgstošu slodzi. Protams, tirgū ir vairāk un mazāk kvalitatīvi modeļi, taču kopumā televizorus vairs nepērk uz 20 gadiem. Tas maina arī attieksmi pret TV remontu – daudziem liekas, ka ar remontdarbiem neviens vairs nenodarbojas, un salūzušais televizors vienkārši jāmaina uz jaunu. Īstenībā vecu televizoru var izremontēt – taču tikai tad, ja remonta cena nepārsniegs jaunās ierīces iegādi.
Kad televizoru remonts nav izmaksu vērts?
Pirmais jautājums, kas jāuzdod, pirms zvanīt meistariem vai skriet uz veikalu, ir šāds – kas salūza? Ja tā ir matrica, moderna televizora centrālais elements, daudz izdevīgāk un drošāk būs nopirkt jaunu TV. Protams, televizora diagnostika un bojājumu noteikšana jāveic meistaram, taču arī lietotājs var noprast, ka vaina ir TV matricā – ja ekrānam ir mehāniski bojājumi, plaisas, ja parādās miruši pikseļi, tad visdrīzāk remontēt šādu TV nav vērts.
Matricas maiņa ir ilgstošs un sarežģīts process, kurā labs rezultāts nav garantēts. Turklāt, ja televizors jau ir 5-7 gadus vecs, nopirkt jaunu matricu visdrīzāk vairs nevarēs, jo zīmols to vairs neražo. Var, protams, meklēt piemēroto modeli pie veco detaļu pārdevējiem, taču cik droša būs matrica, kas noņemta no nepazīstamas ierīces? Matricas bojājums gandrīz 100% gadījumos liecina par to, ka televizors savu ir nokalpojis.
TOP bojājumi, ko var izremontēt
Ja televizors ir salūzis, vēl pirms meistara izsaukšanas varēsi aptuveni izvērtēt, vai televizoru remonts būs ieguldījumu vērts. Lūk, izplatītāko atrisināmo problēmu saraksts:
- televizors neieslēdzas (ja vien pie vainas nav matricas bojājumi);
- problēmas ar attēlu;
- problēmas ar skaņu;
- neuztver signālu;
- neredz pieslēgto ierīci (piemēram, datoru vai spēļu konsoli)
- nepārslēdz kanālus;
- nestrādā LED apgaismojums.
Protams, arī te ir nianses – vecākus modeļus izremontēt ir grūtāk, liela loma ir arī meistaru profesionalitātei. Vērts ņemt vērā, ka tas, ka televizoru principā var izremontēt, nenozīmē, ka remonts ir obligāts. Reizēm daudz vienkāršāk un ātrāk ir nopirkt jaunu televizoru, nevis gaidīt no darbnīcas veco iekārtu.
Remonts bez problēmām – vai reāli?
Jebkurā gadījumā vērts izvērtēt visus remonta par un pret, tostarp arī meistara prasmes – nekvalitatīvs remonts gandrīz vienmēr izmaksā vairāk nekā jauns televizors. Lai neiekultos bezgalīgā remontā, noteikti noskaidro, kādus tieši remontdarbus plāno veikt meistars, kur grasās pasūtīt detaļas un kāds ir darba termiņš. Pirms atdot savu iekārtu meistaram, palūdz televizora diagnostikas kvīti un tāmi ar remonta izmaksām – velti vienu vakaru tirgus izpētei un noskaidro, vai remonts būs izdevīgāks par jauna televizora iegādi!
Televizora remonts var pagarināt iekārtas mūžu, taču neviens meistars nespēs likt televizoram nostrādāt 20 gadus. Ja jūti, ka drīzumā arī Tev būs nepieciešams jauns televizors, ieskaties Ondo.lv blogā – tur atradīsi, kā izvēlēties televizoru pareizi!
Raksts tapis sadarbībā ar Ondo.lv