Latvijā arvien vairāk izplatās Covid-19 jaunais Lielbritānijas celms, ar kuru cilvēki slimo smagāk
Latvijā arvien vairāk pieaug Covid-19 izraisošā vīrusa Lielbritānijas celms, kas liek vairāk uzmanības pievērst jautājumiem par ceļošanas ierobežošanu, šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš.
Kloviņš stāstīja, ja vēl pagājušajā nedēļā Covid-19 slimību izraisošā vīrusa Lielbritānijas paveids Latvijā bija izplatīts 20-25% gadījumu, tad pēc pēdējiem sekvenēšanas datiem tas tiem atrasts jau gandrīz pusē no paraugiem. "Līdzīgi dati ir arī no ātrās testēšanas un es aplēšu, ka tas jau sasniedzis 40-45% gadījumu," sacīja Kloviņš.
Viņš stāstīja, ka cilvēki ar Lielbritānijas paveidu slimo smagāk, bet ir sākta straujāka vakcinācija, kas neļauj lipīgākajam vīrusa paveidam pieaugt. "Tā cilvēku grupa, kurai ir lielāks risks saslimt smagāk pēc vakcīnas saņemšanas pakāpeniski iziet no riska zonas un, iespējams, tādēļ mēs nenovērojam, ka būtu pieaugusi mirstība pēc saslimšanas ar Covid-19," sacīja Kloviņš.
Tāpat apkopotie dati apliecina, ka vīruss pārāk tālu neizplešas, lai gan nepārtraukti nāk iekšā jauni infekcijas gadījumi, kas liecina, ka viena no lielākajām problēmām ir vīrusa ievešana no ārzemēm. "Domāju, ka būtu vairāk uzmanības jāpievērš jautājumiem par ceļošanas ierobežošanu un stingrāku robežkontroli," pieļāva Kloviņš.
Savukārt Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis mikroblogošanas vietnē "Twitter" atzīmē, ka pašreizējā saslimstības līknes stabilizēšanās nozīmē, ka ierobežojumi, testēšana un kontaktu meklēšana dod efektu. "Citu pieredze rāda, ka vēl pieaugot varianta īpatsvaram, saslimstība tomēr pieaug un uz to jāspēj reaģēt," pauda infektologs.
Pagājušajā nedēļā Covid-19 slimību izraisošā vīrusa Lielbritānijas paveids Latvijā ir izplatīts 20-25% gadījumu.
Kloviņš iepriekš stāstīja, ka pagājušajā nedēļā Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra laboratorijā no 96 sekvenētajiem paraugiem Lielbritānijas Covid-19 paveids tika konstatēts 22 gadījumos jeb 23% gadījumu.
Kloviņš pieļāva, ka Covid-19 slimību izraisošā vīrusa Lielbritānijas paveids jau ir kļuvis par dominējošo celmu Latvijā. "Citi vīrusa varianti samazinās. Ja nebūtu šī jaunā paveida, tad Latvijā vīrusa samazinājuma līkne būtu daudz straujāka," analizē Kloviņš, piebilstot, ka cilvēki ir neizpratnē par to, kāpēc ir jāpastiprina ierobežojumi, ja slimības izplatības līkne iet uz leju.
Ministri un vairākas augstas amatpersonas saņem vakcīnu pret Covid-19
Latvijas ministri un vairākas augstas valsts amatpersonas Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā saņēmušas "Astra Zeneca" Covid-19 vakcīnas pirmo devu.
Viņš skaidro, ka uz leju strauji iet vecā vīrusa izplatības līkne, kamēr jaunā Lielbritānijas paveida izplatība pieaug.
Latvijā janvāra beigās tika atrasti Covid-19 jaunā Lielbritānijas paveida gadījumi, bet 15.martā Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra laboratorijā atklāts Covid-19 slimību izraisošā vīrusa Ugandas jeb A.23.1 paveids, kas lokāli izplatījies Liepājā. Savukārt 22.martā veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) paziņoja, ka Latvijā konstatēts viens saslimšanas gadījums ar Covid-19 Dienvidāfrikas paveidu.
Līdz šim Latvijā Dienvidāfrikas paveids nebija atklāts, lai gan tas bija izplatījies citās pasaules valstīs.
Seniori vakcinējas pret Covid-19
Tāpat ziņots, ka Covid-19 vakcīnas "Comirnaty" izstrādāji uzņēmumi "Pfizer" un "BioNTech" paziņoja, ka viņu vakcīna ir efektīva pret jaunā koronavīrusa Lielbritānijas un Dienvidāfrikas paveidiem.
Abu kompāniju paziņojumā vēstīts, ka "nelielās atšķirības", kas pamanītas testos, salīdzinot oriģinālo vīrusu ar jaunajiem paveidiem, "diezin vai novedīs pie ievērojamas vakcīnas efektivitātes samazināšanās".
Lai arī rezultāti rāda, ka nav nepieciešama jauna vakcīna pret jaunajiem paveidiem, "Pfizer" un "BioNTech" paziņoja, ka reaģēs, ja būs liecības, ka jaunie paveidi spēj uzveikt viņu pašreizējo vakcīnu.
Jaunais Covid-19 variants, kas sākotnēji tika konstatēts Lielbritānijā, šobrīd atklāts vismaz 70 valstīs. Dienvidāfrikas paveids, kurš tāpat kā Lielbritānijas paveids ir lipīgāks, atklāts 31 valstī.