Sākotnējie rezultāti aprūpes centra "Selga" pacientes nāvē neliecina par iespējamu saistību ar vakcināciju
Sākotnējie ārstu-ekspertu izvērtēšanas rezultāti neliecina par vēlās alerģiskas reakcijas un nāves iespējamu saistību ar vakcināciju sociālās aprūpes centra (SAC) "Selga" klientes nāvē, valdības sēdē otrdien pavēstīja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktors Svens Henkuzens.
ZVA pagājušajā nedēļā saņēma informāciju par SAC "Selga" notikušu 90 gadus veca cilvēka nāves gadījumu vairākas dienas pēc vakcinācijas.
"Šo informāciju turpināsim padziļināti skatīties, bet šobrīd par cēloņu sakarībām tas neliecina," sacīja Henkuzens.
Pēc ZVA paustā, pacientei bija vairākas nopietnas hroniskas slimības ar periodiskiem saasinājumiem, tomēr gadījuma izmeklēšana vēl turpinās.
Šajā gadījumā ZVA un Veselības inspekcija (VI) veic padziļinātu šī gadījuma ekspertīzi un jau ir pieprasījušas papildu datus, turklāt VI plāno iepazīties ar dokumentiem klātienē. Iegūstos šos papildus informācija, tiks rīkota atkārtota ārstu-ekspertu sanāksme.
ZVA atgādina, ka par visiem būtiskiem veselības traucējumiem, par kuru saistību ar vakcināciju ir radušās aizdomas, nekavējoties jāziņo ZVA.
Jau ziņots, ka Henkuzens iepriekš skaidroja, ka vakcīnu blakusparādības jebkurā gadījumā ir pārejošās un ievērojami atsver saslimšanas radītos riskus.
Arī no trīs vakcīnām, kas šobrīd ir pieejamas,- par blaknēm ziņo no 0,5% līdz 1,9% gadījumos. Blakņu biežums arī esot atkarīgs no tā, vai tā ir pirmā vai otrā deva. Kopumā mRNA vakcīnām - "Pfizer"/"BioNtech" un "Moderna" - biežāk un izteiktākas blaknes ir pēc otrās devas, savukārt adenovīrusa, proti, "AstraZeneca" vakcīnām, blaknes ir biežāk tieši pēc pirmās devas.
ZVA uzsver, ka tāpat kā pēc visu vakcīnu un jebkuru zāļu saņemšanas arī pēc Covid-19 vakcīnu ievadīšanas var tikt novērotas blakusparādības.
Ja pēc kādas vakcīnas devas saņemšanas tiek novērotas sagaidāmas, bet izteiktas organisma reakcijas, kuru rezultātā īslaicīgi, bet būtiski pazeminās darbaspējas, jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš pēc konsultācijas var lemt par darbnespējas lapas piešķiršanu.
ZVA uzsver, ka vakcīnas pret Covid-19 ES tiek apstiprinātas tikai gadījumā, ja Eiropas Zāļu aģentūra saņem uzticamus un pārliecinošus zinātniskus pierādījumus, ka vakcīnu sniegtie guvumi daudzkārt pārsniedz riskus.
Covid-19 vakcīnu izstrādes, vērtēšanas un apstiprināšanas process ir prasījis mazāk laika nekā citām vakcīnām, jo ir ieguldīti un apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi, kā arī radikāli mainīta sadarbības operativitāte starp vērtēšanas, apstiprināšanas iestādēm un vakcīnu izstrādātājiem.