Vairākos novados ūdens līmeņa celšanās dēļ izsludina oranžo brīdinājumu
Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) otrdienas vakarā Carnikavas novadā, Krustpils novadā, Pļaviņu novadā un Salas novadā izsludinājis oranžo brīdinājumu ūdens līmeņa paaugstināšanās dēļ.
LVĢMC informē, ka 2.martā ap plkst.16 uzlūza un sāka iet ledus Gaujā pie Carnikavas.
Otrdien pie Carnikavas ūdens kāpa par 1,2 metriem, sasniedzot 3,13 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta - augstāko atzīmi kopš 2005.gada janvāra vētras. Naktī uz trešdienu ūdens līmenis pazeminājās par pāris centimetriem.
Carnikavas pašvaldības priekšsēdētāja Daiga Mieriņa LTV "Rīta panorāmā" pastāstīja, ka pašlaik ūdens līmenis ir apstājies pie 2,10 metru atzīmes, bet kritiskā atzīme ir 2,40. Pašlaik faktiski ūdenī esot sešas mājas, kuru saimnieki savulaik iebilduši, ka gar tām tiek būvēts dambis, bet citiem īpašumiem pašlaik draudu neesot.
Ledus sastrēgums esot izveidojies ap 1,5 kilometru attālumā no Gaujas ietekas jūrā. Ieteka no ledus jau ir brīva, attiecīgi pašvaldība cerējusi, ka, ceļoties ūdens līmenim, sastrēgušais ledus ieplūdīs jūrā, tomēr tas vēl nav noticis.
Carnikavas novadā, Krustpils novadā, Pļaviņu novadā un Salas novadā plkst. 21:58 izsludināts oranžā līmeņa brīdinājums saistībā ar ūdens līmeņa paaugstināšanos! Brīdinājums spēkā līdz 04.03.2021. 16:00. @ugunsdzeseji @VARAM_Latvija https://t.co/60DRDlo9za pic.twitter.com/XnBTx5mtcL
— Meteo.lv (@LVGMC_Meteo) March 2, 2021
Gaujā pie Siguldas un Valmieras ūdens līmenis ir zemāks nekā parasti palu laikā, tas nedaudz svārstās.
Arī Daugavas lielākajā daļā ūdens līmenis ir palu laikam zems, tas pakāpeniski paaugstinās, bet ledus sastrēguma dēļ pie Zeļķu tilta ūdens līmenis pēdējā diennaktī kāpis par 2,2 metriem un vēl turpina paaugstināties. Trešdien plkst.5 ūdens līmenis bija 5,65 metri virs stacijas nulles punkta; zemāko palieņu applūšana sākas no aptuveni sešiem metriem.
Pie Pļaviņām ūdens līmenis HES darbības ietekmē svārstās ierastajās robežās, pie Jēkabpils pēdējā diennaktī novērotas ūdens līmeņa svārstības pusmetra intervālā. Ūdens līmenis pie Jēkabpils trešdien plkst.5 bija 3,6 metri virs stacijas nulles punkta. Salīdzinājumam, 2018.gada janvārī ūdens līmenis Jēkabpilī bija par trim metriem augstāks.
Ogres upes lejtecē ūdens līmenis galvenokārt lēnām pazeminās. Lielupē pie Jelgavas un Kalnciema ūdens līmenis pagājušajā naktī pazeminājies vien par pāris centimetriem, pie Staļģenes un Mežotnes turpinās stabila ūdens līmeņa krišanās.
Lielākajā daļā Latvijas upju ūdens līmenis turpina pazemināties.
Ventas upē sākusies ledus iešana
Turpinoties siltam laikam, strauji kūst gan sniega sega, gan ledus Latvijas upēs un ezeros. Vairākās upēs arī sākusies ledus iešana.
Oranžais brīdinājums četros minētajos novados ir spēkā no 2.marta plkst.21.58 līdz 4.marta plkst.16. Tas nozīmē, ka šajā laikā cilvēkiem minētajos novados jābūt gataviem pasargāt sevi un savu īpašumu, jo ir iespējama īpašumu un transporta infrastruktūras applūšana, kā arī var tikt traucēta elektroenerģijas un ūdens piegāde, telekomunikāciju sakari.
Oranžā brīdinājuma laikā iedzīvotājiem pastāv arī evakuācijas risks. Iedzīvotāji tiek aicināti neapmeklēt plūdu apdraudētās teritorijas un nepārvietoties tajās.
Jelgavas apkārtne ledus iešanas laikā: applūdušās pļavas un tīrumi
Informācija par ārkārtas gadījumu somu un tās saturu, kā arī plašāka informācija, sagatavojoties iespējamiem plūdiem, pieejama Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta mājaslapas "www.vugd.gov.lv" sadaļā "Noderīgi" - "Drošības padomi" - "Plūdi".