Deputāts Seržants rosina pārskatīt amatpersonas statusa noteikšanu maksātnespējas administratoriem
Amatpersonas statusa piemērošanu "ne tik daudz uzlabos" maksātnespējas administratoru darbību, bet gan izslēgs no šīs jomas aptuveni 150 advokātus, uzskata Seržants.
Politika

Deputāts Seržants rosina pārskatīt amatpersonas statusa noteikšanu maksātnespējas administratoriem

Jauns.lv

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai atkal būs jāvērtē ierosinājumi, kas varētu atlikt normas piemērošanu par valsts amatpersonas statusu maksātnespējas administratoriem.

Deputāts Seržants rosina pārskatīt amatpersonas st...

Pašlaik likums par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā paredz, ka maksātnespējas procesa administratori ir pielīdzināmi valsts amatpersonām no nākamā gada 1.janvāra. Savukārt deputāts Kārlis Seržants (ZZS) priekšlikumos izmaiņām šajā likumā rosina noteikt, ka šī norma "stājas spēkā ar īpašu likumu", nevis no nākamā gada.

Deputāts sacīja, ka lēmums par valsts amatpersonas statusa piemērošanu "ne tik daudz uzlabos" maksātnespējas administratoru darbību, bet gan izslēgs no šīs jomas aptuveni 150 advokātus. Seržants teica, ka, iesniedzot savu priekšlikumu, viņš balstījās arī uz Valsts kontroles atzinumu par šo jomu, kas liecinot - tikai amatpersonas statusa piemērošana situāciju neuzlabos.

Viņaprāt, nepieciešams izstrādāt jaunu likumu maksātnespējas jomas regulēšanai. Seržants uzskata, ka šādai iniciatīvai būtu jānāk no Tieslietu ministrijas.

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā, kura izskatīs likuma grozījumus, vērsusies arī Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācija. Vēstulē komisijai asociācija pauž, ka vairākkārt vērsusi komisijas deputātu uzmanību, ka normas, ar ko maksātnespējas procesa administratori amata darbībās pielīdzināti valsts amatpersonām, ir pieņemtas bez izsvērtas diskusijas un nav izvērtēta šo normu ietekme uz maksātnespējas procesu norisi kopumā.

Pašlaik Satversmes tiesā ir ierosinātas septiņas lietas par administratoru pielīdzināšanu valsts amatpersonām. Administratoru asociācija uzskata, ka laikā, kamēr tiek izvērtēta apstrīdēto tiesību normu atbilstība Satversmei, "nav pieļaujams turpināt darbu pie juridiski nekorektu un valsts pamatlikumam, iespējams, neatbilstošu normu ieviešanas mehānisma izstrādes".

Asociācija arī vērš uzmanību, ka Saeimas Juridiskajā komisijā notiek darbs pie grozījumiem Maksātnespējas likumā, kura sagatavošanas laikā tiks vērtēts jautājums par administratoru pielīdzināšanu valsts amatpersonām. Asociācija norāda uz Valsts kontroles konstatēto maksātnespējas jomā un uzsver, ka problēmu risināšanai nepieciešamas būtiskas un kardinālas reformas. "Savukārt normatīvo aktu grozījumi, ar ko maksātnespējas procesa administratori pielīdzināti valsts amatpersonām, paši par sevi nerisina nevienu no maksātnespējas jomā pastāvošajām problēmām," teikts vēstulē komisijai.

Arī Tieslietu ministrijā izveidota darba grupa, kuras uzdevums ir nodrošināt maksātnespējas jomas regulējuma izvērtēšanu un apspriešanu, kā arī nepilnību izvērtēšanu un iespējamo risinājumu meklēšanu, klāsta asociācija. Ņemot vērā minēto, Administratoru asociācija aicina Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisijas deputātus "nepieļaut nepārdomāta tiesiskā regulējuma pieņemšanu, kas nav pamatots ar maksātnespējas jomā esošo problēmu sistēmisku izvērtējumu un kamēr nav izvērtēta piedāvāto grozījumu ietekme uz maksātnespējas jomas tālāko attīstību".

Saeimas komisijas grozījumus par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā otrajā lasījumā un tām iesniegtos priekšlikumus vērtēs nākamnedēļ, 2.septembrī.

Saeima iepriekš jau atbalstīja priekšlikumu grozījumiem likumā par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā, kas paredzēja uz pusgadu atlikt normu par valsts amatpersonas statusu maksātnespējas administratoriem.

LETA/Foto: Lita Krone/LETA