Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Apdzīvotu, bet vēl oficiāli ekspluatācijā nenodotu māju var apdrošināt gan pret ugunsgrēkiem, gan dabas stihijām un citām nelaimēm. Tomēr jāņem vērā, ka tad ēkai jābūt celtai, ievērojot visus likumdošanā noteiktos būvnormatīvus, bez atkāpēm. (Foto: Ieva Leiniša/LETA)

Vai var apdrošināt ekspluatācijā nenodotu, bet jau apdzīvotu privātmāju?

Sabiedrība
3. februārī 04:50 2021. gada 3. februārī 04:50
 
Elmārs
Barkāns
| "Likums un Taisnība"
“Vai var apdrošināt dzīvojamo ēku, kura vēl oficiāli nav nodota ekspluatācijā, bet kurā jau dzīvojam? Pašlaik būvvaldē tikai kārtoju dokumentus, lai savu jaunuzbūvēto māju oficiāli nodotu ekspluatācijā,” jautā žurnāla “Likums un Taisnība” lasītājs Juris. Skaidrojam, kā to var izdarīt.

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas sekretāre Sandija Šaicāne skaidro: “Jā, šādas ēkas var apdrošināt, un to piedāvā lielākā daļa Latvijas apdrošinātāju, taču klientam pašam ir jāapzina katra apdrošinātāja piedāvājumi un nosacījumi. Jebkurā gadījumā klientam ir jāsniedz apdrošinātājam pilnīga un godīga informācija par mājas stāvokli, tai skaitā norādot, vai ēka ir būvniecības stadijā, vai tā ir nodota ekspluatācijā, vai tajā notiek renovācija vai remontdarbi. Tas nodrošinās, ka klients saņems adekvātu apdrošināšanas piedāvājumu un neradīsies nevajadzīgas problēmas ar atlīdzības izmaksu nelaimes gadījumā.

Dažiem apdrošinātājiem ir paredzēts nosacījums, ka ekspluatācijā nenodotas ēkas apdrošina vienīgi tad, ja tas īpaši norādīts apdrošināšanas polisē vai ir īpaša vienošanās par to. Tas vēlreiz norāda, ka  nepieciešams sniegt informāciju un vienoties, ka apdrošināmā ēka nav nodota ekspluatācijā, pretējā gadījumā līgums var nebūt spēkā.

Tāpat apdrošinātājs var atteikt atlīdzības izmaksu, ja tiks pārkāptas būvnormatīvu, ekspluatācijas vai ugunsdrošības noteikumu prasības, kā arī neatlīdzināt zaudējumus, kas radušies ekspluatācijā nenodotu ēku, telpu un to elementu (apkures, ūdensvada vai elektroinstalāciju) nepareizas ekspluatācijas dēļ.

Standarta riski, ko parasti sedz īpašuma apdrošināšana, ir uguns risks (pret ugunsgrēkiem, sprādzieniem un tamlīdzīgi), šķidruma vai tvaika noplūde (no sava dzīvokļa vai gadījumos, ja dzīvokli nopludina kaimiņi), dabas stihijas (vētras, zibens, plūdi un citi) un trešo personu prettiesiska rīcība (zādzības, laupīšanas). Katrs apdrošinātājs piedāvā apdrošināt arī papildu riskus, un tie atšķiras – katrs klients var izvēlēties tieši sev nepieciešamos, piemēram, iedzīves jeb kustamās mantas apdrošināšana, teritorijas vai dārza labiekārtojuma apdrošināšana, īrnieku nodarīto zaudējumu segšana, mājokļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības apdrošināšana un tamlīdzīgi”. 

Apdrošināšanas kompānijas “Gjensidige Latvija” Privātpersonu īpašuma apdrošināšanas produktu vadītāja Kitija Lase atklāj: “Dzīvojamo (ģimenes) ēku, kura vēl nav nodota ekspluatācijā var apdrošināt, taču svarīgi ir ievērot nosacījumus, ka māja ir celta vai pārbūvēta saskaņā ar būvatļauju un ir apdzīvota. Šādā gadījumā var apdrošināt arī iedzīvi jeb mantu. 
 
Katrai apdrošināšanas kompānijai ir savi nosacījumi, tādēļ tie var atšķirties, bet “Gjensidige Latvija” gadījumā ekspluatācijā nenodošanas fakts nesadārdzina apdrošināšanas polises cenu”. 

Apdrošināšanas sabiedrības “Balta” Fizisko personu īpašuma un civiltiesiskās atbildības produktu vadītāja Līva Bogdanova skaidro: “Ir iespējams apdrošināt vienģimenes  dzīvojamo ēku, kura vēl nav nodota ekspluatācijā, ja tās būvniecībā ir ievērota Latvijas likumdošanā noteiktā kārtībā un būve, kas vēl nav nodota ekspluatācijā, var tikt uzskatīta par legālu. Respektīvi, ēkai ir izstrādāts būvprojekts, kas ir saskaņots būvvaldē; būvvalde ir izsniegusi būvatļauju, un objekts ir uzbūvēts atbilstoši būvprojektam. Ja šādi būvēts objekts ir pilnībā pabeigts un tiek jau ekspluatēts, tomēr nav vēl juridiski nodots ekspluatācijā, tad to ir iespējams apdrošināt. Savukārt, ja objekts ir būvēts bez būvprojekta, kurš ir saskaņots būvvaldē, un tā būvniecībai nav saņemta būvatļauja, tad šādu objektu apdrošināt nav iespējams”.

Citi šobrīd lasa

"Ar mani patiesībā notikuši diezgan lieli brīnumi," - Baiba Sipeniece par pandēmiju, šoviem un dzīvi
Svarīgu lēmumu laiks - horoskops visām zodiaka zīmēm no 19.04. līdz 25.04.
Trīs karaļnama pārstāvji "izvēlas nepazīt Hariju" prinča Filipa bērēs
Pievienot komentāru

Смерть в день рождения: 14-летний именинник решил покатать пятерых друзей на машине родителей. Выжил только один

Постаревший Джонни Депп вышел в свет впервые за долгое время