Sabiedrība
2021. gada 5. janvārī, 22:59

Veic specifisku datortomogrāfijas izmeklējumu - zooloģiskā dārza bruņurupucim

Jauns.lv

Latvijā veikts neparasts izmeklējums - datortomogrāfā, kas paredzēts cilvēku izmeklēšanai, ievietota vairāk nekā 100 kilogramu smagā Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza bruņurupuču meitene Trīne. Viņai pazudusi apetīte un sācies straujš svara zudums, kas liecina par nopietnām veselības problēmām, bet izmeklējumi pie veterinārārstiem nav devuši cerētās atbildes, ziņo TV3 ziņas.

Veic specifisku datortomogrāfijas izmeklējumu - zo...

Eksotiskā paciente "Medicīnas sabiedrībā ARS" ieradās pirmdienas vakarā, kad ikdienas pacientu plūsma bija jau noplakusi. Cieši sasegta, lai nesalst, bruņurupuču meitene Trīne pacietīgi gaidīja.

Ārstniecības personālam nācās krietni nopūlēties, saudzīgi nesot, stumjot un velkot smago rāpuli, taču tieši straujais svara zudums ir lielā satraukuma pamatā.

Jau vasaras beigās, kā ik sezonu, kāpjot uz svariem, tika pamanīts, ka zaudēti pieci kilogrami.

Bija 117, bet nu vairs tikai 101 kilograms, un lielākajam sauszemes bruņurupucim pasaulē tas ir signāls par nopietnām veselības problēmām.

"Septembrī, kad ienesām divus bruņurupučus uz ziemas migu, ekspozīciju, mēs konstatējām, ka viena meitene sāka sliktāk ēst, kļuva mazaktīva. Pat atdalījām vienu no otras, lai tiešām mēs izkontrolētu apetīti, bet pārliecinājāmies, ka apetīte nav - viņa neēd," saka Rīgas zoodārza pārstāve Tatjana Ivasenko.

Vetārsti jau veikuši asins analīzes un citus izmeklējumus, bet cēloni nav izdevies atklāt. Bruņurupuču pasaulē 28 gadīgā Trīne ir vēl tikai pusaudze. Galapagu bruņurupuči ir reti dzīvnieki. Viņu mūžs ilgst pat 150 un vairāk gadu. Pasaulē to populācija strauji izsīkst.

Saprotot, ka stacionāri šobrīd ir pārslogoti un aparatūras, kas spētu veikt tik specifisku izmeklējumu Latvijā nav daudz, zoodārzam atsaucās "ARS", kura datortomogrāfam ir pietiekami plats tā sauktais gentrija atvērums, lai varenais rāpulis tajā ietilptu. Katrā pusē palika vien centimetra – divu rezerve.

"Tas ir, pirmkārt, ļoti interesanti! Dzīva būtne ir dzīva būtne. Dzīvnieku medicīna nemaz tik ļoti neatšķiras no cilvēka medicīnas. Ārstēšanas metodes un medikamenti līdzīgi, vien devas atšķiras," norāda SIA "Medicīnas sabiedrība ARS" valdes priekšsēdētājs Māris Andersons.

Laiku pa laikam dzīvniekiem veic gan datortomogrāfa, gan arī magnētiskās rezonanses izmeklējumus, bet šāds izaicinājums ārstiem bija pirmo reizi. Trīnes ķermeni klāj bruņas, un aparatūra to uztver kā ļoti lielu galvaskausu.

Izmeklējums izdevās, taču diagnoze vēl tikai sekos.

Vairāk skatieties augstāk pievienotajā sižetā.