Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Lemjot par to, kas ir ģimene, aicina valdību konsultēties ar psihologiem, nevis baznīcu
Tas ir svarīgi bērniem, lai viņi būtu vidē, kurā tas ģimenes modelis, kurā viņi aug, tiek atzīts, nevis diskriminēts. Ar atrunu, ka bērni saņem vecāku mīlestību, fizisko un emocionālo aprūpi. (Foto: Pixabay.com)

Lemjot par to, kas ir ģimene, aicina valdību konsultēties ar psihologiem, nevis baznīcu 27

Sabiedrība
2020. gada 29. decembrī 13:23 2020. gada 29. decembrī 13:23
  Jauns.lv
Iniciatīva “Psihologi par tiesiskumu bērnu un ģimeņu aizstāvībai”, lemjot par jautājumiem, kas attiecas uz izpratni par ģimeni un  partneru attiecību modeļiem  rosina Saeimu ņemt vērā psiholoģijas zinātnes atziņas un konsultēties ar nozares ekspertiem, tostarp psihologiem, nevis reliģisko kopienu līderiem, paziņojumā medijiem pauž speciālistes Diāna Zande un Kristiāna Kalniņa. 

Psiholoģijas zinātņu doktore Diāna Zande un klīniskā psiholoģe Kristiāna Kalniņā skaidro, ka jēdziens “ģimene” ir sociāls konstrukts, ko nosaka attiecīgajā  kultūrā pastāvošie pieņēmumi par to, kas tad ir vai nav ģimene. Laika gaitā mainījušās ģimenes formas, un būtu svarīgi, ka šie pieņēmumi mainītos ne tikai starp tiem cilvēkiem, kuri pārstāv šīs ģimenes un pārus, bet arī plašāk – sabiedrībā un arī likumos. 

Psihologi pauž, ka reliģisku organizāciju diskusijām nevajadzētu ietekmēt likumdošanu, lemjot par viendzimuma vecāku un bērnu tiesībām, kā arī par citiem jautājumiem, kuri ir saistīti ar ģimeni (abortu atļaušana vai aizliegšana, kopdzīves formas un citiem). 

"Pieņemot vai mainot likumus, veidojot vadlīnijas speciālistiem, ir saprotams, ja pie sarunu galda kopā diskutē jomas profesionāļi, taču nevajadzētu būt situācijai, kad eksperti tiek aizstāti ar viedokļu līderiem, vai citas jomas pārzinātājiem, kuriem diemžēl attiecīgajā jomā nav profesionālas izglītības vai zināšanu. Pārliecība vai autoritāte vien nepadara par ekspertu. Lai to labāk paskaidrotu –

arī valdība lemj par rīcību Covid-19 pandēmijas ierobežošanai, konsultējoties ar nozares ekspertiem, nevis ar reliģisko kopienu pārstāvjiem," uzsver psihologi.

"21. gadsimtā ierasts, ka bērnu audzināšanā ņemam vērā psiholoģijas zinātnes atziņas. Tieši pētījumu rezultātu un teorētisko atziņu dēļ mūsu dzīve ikdienā mainījusies uz labo pusi. Piemēram, dzemdībās var piedalīties partneris vai arī mazi bērni slimnīcā var būt kopā ar mammu vai tēti. Tāpat fizisks sods vai emocionāla pazemošana vairs nav  "normāla bērnu audzināšanas metode", kā tas bija gadsimtiem ilgi, bet ir atzīta par vardarbību un ir sodāma ar likumu. Šīs nu jau par "pašsaprotamām" kļuvušās lietas daudzviet pasaulē ieviestas tieši psiholoģijas zinātnes atziņu dēļ.

Vienlaikus tas nenozīmē, ka psiholoģijas zinātne nostājas pret kristīgajām vērtībām - tās ir svarīgi orientieri, godājamas un cienījamas un patiešām mēdz būt stabilas laika gaitā.

Taču zinātnes atklājumi soli pa solim palīdz izskaidrot arī to, kādēļ agrāk pasaule skaidrota tikai vienā noteiktā veidā - ar tā laika zināšanām," uzsver psihologi.

Paziņojumā medijiem teikts: "Katrs, kas dzīvo mūsdienās, zina, ka realitāte ģimenēs pēdējās desmitgadēs ir mainījusies gan Latvijā, gan lielā daļā pasaules kopumā. Salīdzinot ar laiku pirms simts gadiem, šīs pārmaiņas ir būtiskas. Tikai dažas no tām - sieviete, kura ir stāvoklī, neesot laulībā, nav "grēciniece"; bērniem, kuri dzimuši neprecētiem vecākiem, ir tādas pašas tiesības kā laulībā dzimušiem; laulību var šķirt, un bijušie partneri var veidot jaunas ģimenes; ir bērni, kuri aug audžuģimenēs vai ir adoptēti;  pāri arvien biežāk veido divi indivīdi no atšķirīgām kultūrām vai reliģiskajām pārliecībām;  dažkārt pārī ir divi viena dzimuma cilvēki. Pāriem, kuri ir neauglīgi, ir iespēja radīt bērnu mākslīgās apaugļošanas ceļā, un sievietēm nav jāveic nelegāls aborts, ja grūtniecību kādu iemeslu dēļ nav iespējams saglabāt. Un arī viendzimuma pāri audzina bērnus. Tomēr šīs pārmaiņas nav mainījušas vienu - cilvēki vēlas būt laimīgi, lai kādā ģimenes modelī viņi dzīvotu. Tāpēc ir svarīgi, ka šie dažādie ģimenes modeļi tiek akceptēti, nevis aizliegti vai nosodīti. Tas ir svarīgi bērniem, lai viņi būtu vidē, kurā tas ģimenes modelis, kurā viņi aug, tiek atzīts, nevis diskriminēts (ar atrunu, ka bērni saņem vecāku mīlestību, fizisko un emocionālo aprūpi)."

"Tādēļ likumdošanas procesā nedrīkstētu ņemt vērā tikai vērtības, ar kurām it kā var izskaidrot visu pasaulē notiekošo, jo vērtības nemaina zinātnes atklājumus.

Tāpat  izvēloties akceptēt tikai tos zinātnes atklājumus, kas saskan ar mūsu vērtībām, būtībā radām pseidozinātni," pamato psihologi.

Zande un Kalniņa informē, ka iniciatīva “Psihologi par tiesiskumu bērnu un ģimeņu aizstāvībai” ir izveidota, lai iestātos par visām Latvijas ģimenēm visdažādākajās to formās. Psihologu iniciatīva uzsver zinātnē balstītu lēmumu nozīmi politikā, īpaši jautājumos par bērnu un ģimeņu labklājību. 4.decembrī psihologu iniciatīva nosūtīja atklātu vēstuli Saeimai un Latvijas sabiedrībai ar aicinājumu Saeimai respektēt viendzimuma partneru bērnu labākās intereses, iedzīvinot likumos Satversmes tiesas 12.novembra spriedumu par nepilnībām Darba likumā un veicot izmaiņas citos normatīvajos aktos, lai nodrošinātu līdzvērtīgus tiesiskos apstākļus ikvienam Latvijas bērnam un ģimenei. Aicinājumu parakstīja 60 psihologu, tostarp augstskolu mācībspēki un psiholoģijas zinātnieki.

Ziemassvētki un gadumija tradicionāli ir laiks, kad sabiedrībā tiek aktualizēts jautājums par ģimeni, tās būtību, nozīmi un vērtībām. Tāpat tiek plaši diskutēts par to, kā palīdzēt tām ģimenēm, kuras nonākušas grūtībās un kurās tiek pārkāptas dažādas cilvēktiesību normas (vardarbība ģimenē, nepietiekama aprūpe un citas). Šajā laikā sabiedrība tiek mudināta domāt par kristīgajām vērtībām, un var rasties maldīgs priekšstats par to, ka ar tām var izskaidrot visus pasaulē notiekošos procesus un rast vienīgo “pareizo” veidu, kas ir ģimene. Tas var veicināt vienkāršotu skaidrojumu komplicētiem jautājumiem.  Tāpēc ir svarīgi skaidri nodalīt tās jomas, kurās dominē reliģija un kurās - zinātne. Reliģija joprojām ir svarīgs garīgais balsts daudziem indivīdiem un kopienām, un tās iedibinātās morālās vērtības un tradīcijas ir vērā ņemamas cauri gadsimtiem. 

Saistītās ziņas

Par neatbilstošu Satversmei atzīst normu, kas viendzimuma pāriem pēc bērna dzimšanas neparedz tiesības uz atvaļinājumu
"Esam apbēdināti un aizkaitināti!" viendzimuma pāru tiesību aizstāvji neapmierināti ar Saeimas rīcību 24
Par 2020.gada Eiropas cilvēku Latvijā atzīta ST priekšsēdētāja Sanita Osipova 6

Citi šobrīd lasa

Melnais leopards, par kura mocīšanu dārgi samaksās trīs cilvēki, zoodārzā sācis atkopties
Latvijā atklāti vēl četri jauni krietni lipīgākā Covid-19 varianta gadījumi 7
Svētdien Latvijā atklāti 244 jauni Covid-19 gadījumi; 5 cilvēki miruši 1
Skatīt visus komentārus

«Судьба связала нас»: Пугачева в пикантном платье публично обратилась к Паулсу

Джастин Тимберлейк и Джессика Бил раскрыли пол и имя «секретного» ребенка