Žaņa Lipkes memoriālā atklās lekciju ciklu "Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā"
Šovakar plkst.18 Žaņa Lipkes memoriālā atklās lekciju ciklu "Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā", informēja Žaņa Lipkes memoriāla pārstāve Anna Peršteina.
Lekciju ideja ir radusies, reaģējot uz Latvijā un Eiropā pieaugošo neiecietību, naidu un aizspriedumu plūsmu pret dažādu kultūru, tautību un reliģiju cilvēkiem. Ksenofobija piepilda arī Latvijas publisko telpu, ienāk mediju saturā, draud pārtapt par Latvijas sabiedrības ikdienu un dominējošo reakciju uz globalizācijas izraisītiem izaicinājumiem, uzskata cikla veidotāji.
Memoriāla pārstāvji norādījuši, ka vasaras mēnešos aktualizējies jautājums par bēgļu uzņemšanu Latvijā ir parādījis, cik trausla ir robeža starp aizspriedumu un atklātu naidu, kura pamatā ir senas fobijas un radikālas ideoloģijas - rasisms, antisemītisms, islamofobija, homofobija un vairākas citas. Fobijas nav zudušas. Citādais joprojām tiek uztverts kā ienaidnieks, radikālisms kļūst aizvien populārāks, veicinot pilsonisko brīvību un cilvēktiesību sarukumu.
Lekciju ciklu šovakar atklās Olgas Procevskas lekcija "Padomju migrantu "plūdi", Sīrijas bēgļu "sērga" un dehumanizācijas metaforas šodienas Latvijā". Lekcijā komunikācijas pētniece aprakstīs metaforu lietojuma ideoloģiskos piemērus, kā arī analizēs "svešo" metaforizāciju Latvijas mediju telpā no 1980.gadiem līdz mūsdienām.
Līdz 2015.gada beigām ir paredzētas astoņas lekcijas, kuras lasīs Latvijā pazīstami, sabiedriski aktīvi zinātnieki, mediju eksperti un pasniedzēji Kaspars Zellis, Martiņš Kaprāns, Ineta Lipša, Ivars Ījabs, Valdis Tēraudkalns, Pauls Daija un Deniss Hanovs.
Lekciju ciklu atbalsta ASV vēstniecība Latvijā, Konrāda Adenauera fonda Latvijas birojs un žurnāls "Punctum".
Pasākumi notiks latviešu valodā. Ieeja muzejā būs par ziedojumiem.
LETA / Publicitātes foto