Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Ekonomists par NĪN: Trūkst skaidra definējuma, ka nodokļi nav tikai līdzeklis Valsts kases papildināšanai 2

Viedokļi
29. jūlijā 13:25 2020. gada 29. jūlijā 13:25
  Jauns.lv
“Jebkura nodokļu iniciatīva, kas izriet no šīm kadastrālajām vērtībām, ir saistīta ar kaut kādu mērķi. Nodokļi nav tikai līdzeklis valsts kases palielināšanai, bet mēģinājums cilvēkus vedināt uz kaut kādu rīcību. Nekustamie īpašumi nav tikai dzīvesvieta, tie ir investīciju, ražošanas, lauksaimniecības un meža objekti, kas nodrošina arī peļņas gūšanu,” RīgaTV 24 raidījumā “Ziņu Top 5” sacīja ekonomists, LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns Gundars Bērziņš.

Tas, kas pēc ekonomista domām trūkstot nodokļu piedāvājumos - skaidri definējumi, ko ar šo rīcību vēlas panākt. Nodokļu likmes vai kadastra vērtības esot tikai risinājumi kāda mērķa sasniegšanai. Bet, runājot par kadastrālo vērtību atbilstību tirgus cenām, normāla prakse esot, ka šī atbilstība ir, kas gan pēc Bērziņa domām neesot īsti pareizi.

“Mēs valstiski mēģinām regulēt visas likmes, lai gan šie ienākumi nonāk pašvaldībās. Daudzās valstīs ir noteikta neliela pamatlikme un atkarībā no konkrētās pašvaldības mērķiem un attīstības politikas, tās pašas to regulē,” skaidro ekonomists. Un pašvaldības ir ieinteresētas savu mērķu sasniegšanā.

Šī arī ir iespēja pašvaldībām palīdzēt ar investoru piesaisti, jo tad abas puses varot vienoties uz abpusēji izdevīgiem noteikumiem – investors sniedz kādu labumu pašvaldībai, bet pretī saņem kādu atlaidi, ko viņš vēlas uz attiecīgo periodu. “Tāda prakse pastāv daudzās valstīs - valsts regulē pamatlikmi, bet pašvaldībām ir tiesības.”

Runājot par vienīgā mājokļa neaplikšanu ar nodokli, problēma varētu rasties tajā, ka tiktu veicināta iedzīvotāju stratēģiskā rīcība. “Padomju laikā cilvēki šķīrās, lai nodrošinātu to, ka viņam pienākas dzīvojamā platība. Mēs ar šo varam panākt, ka cilvēki darīs to, kas viņiem nebūtu jādara. Vienkāršāks variants būtu atbalstīt grupas, kurām ir nepieciešams sociālais atbalsts. Likmi samazināt, bet dot tiesības pašvaldībām,” savu redzējumu pauda LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns.

Citi šobrīd lasa

Sarakstā par pašizolācijas ievērošanu, atgriežoties no ārzemēm, pievienotas jaunas valstis 5
"Tā urna nebija patiesa, es pat nezinu, kas tur bija iekšā." Dairis sašutis par apbedīšanas biroja darbu
“Dziediet, kad jums ir labi. Bet visvairāk dziediet, kad jātiek pāri nejēdzībai," Ziedoni citē ģimene, kuras vectēvu atrada dziedam. Sirsnīgā vēstulē pateicas ikvienam, kas palīdzēja 3
Skatīt visus komentārus

«Продала душу дьяволу»: Экс-жена Кузьмина заявила, что Пугачева его приворожила

По просьбам жителей Беларуси российские звезды отказываются от концертов в стране