Dzīvo pirmajā stāvā, bet jāmaksā par lifta remontu?
foto: Lita Krone/LETA
Ja daudzstāvu nama dzīvokļa īpašnieks dzīvo pirmajā stāvā un viņš liftu vispār neizmanto, viņam tomēr par lifta remontu nākas maksāt. Tā nosaka likumdošana.
Sabiedrība

Dzīvo pirmajā stāvā, bet jāmaksā par lifta remontu?

Elmārs Barkāns

"Likums un Taisnība"

„Dzīvoju „Jūrmalas namsaimnieka” apsaimniekotās deviņstāvu mājas pirmajā stāvā. Liftu vispār neizmantoju. Man pieprasa maksāt par lifta remontu. Vai man par to ir jāmaksā,” jautā žurnāla „Likums un Taisnība” lasītāja Sarmīte.

Dzīvo pirmajā stāvā, bet jāmaksā par lifta remontu...

Atbild uzņēmumu grupas „Civinity” („Jūrmalas namsaimnieks”) pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska:

„Mūsu juristi skaidro, ka dzīvojamā māja ir visu dzīvokļu īpašnieku kopīpašums, tai skaitā kopīpašumā esošās daļas. Lifts ir dzīvokļu īpašnieku kopīpašumā esošā daļa. Atbilstoši Civillikuma 1069. pantam „visi kopīpašnieki, samērīgi ar katra daļu, saņem visus labumus, kādus kopējā lieta dod, un tādā pašā samērā arī nes zaudējumus, kādi tai ceļas”. Savukārt Civillikuma 1071. pants nosaka: “Uz kopējo lietu gulošās nastas, apgrūtinājumi un lietas uzturēšanai vajadzīgie izdevumi jānes kopīpašniekiem samērīgi ar viņu daļām”.
 
Tas nozīmē - ja liftu nepieciešams remontēt, tad izdevumi par remontu jāsedz visiem dzīvokļu īpašniekiem kā kopīpašniekiem, neskatoties uz to, kurā stāvā dzīvokļa īpašnieks dzīvo”.

SIA „Rīgas namu pārvaldnieks” komunikācijas projektu vadītāja Laura Vaļuma skaidro vēl sīkāk:

„Dzīvokļa īpašuma likuma 2. pants nosaka: dzīvokļa īpašums kā lietu kopība sastāv no atsevišķā īpašuma un attiecīgas kopīpašuma domājamās daļas. Dzīvokļa īpašuma sastāvā ietilpstošais atsevišķais īpašums un kopīpašuma domājamā daļa tiesiski nav atdalāmi, tādēļ rēķinos iekļauta sadaļa par lifta uzturēšanu.

Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta otrās daļas 2. punkta nosacījumiem, vienīgi dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku kopībai ir tiesības izlemt ikvienu jautājumu, kas saistīts ar dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumu noteikšanas un maksāšanas kārtību. Dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumi jāpieņem atbilstoši 18. pantā noteiktajai kārtībai. Lēmumu pieņemšanai nepieciešams, lai „par” nobalso dzīvokļu īpašnieki, kuri pārstāv vairāk nekā pusi (vismaz 50% +1) no visiem dzīvokļu īpašumiem, izņemot tos gadījumus, kuros likuma 17. pantā paredzēts cits lēmuma pieņemšanai nepieciešamais balsu skaits vai lielāku nepieciešamo balsu skaitu noteikusi pati dzīvokļu īpašnieku kopība. Dzīvokļu īpašnieku kopsapulci sasauc pēc viena vai vairāku dzīvokļu īpašnieku iniciatīvas”.

No šīs atbildes izriet, ka vienīgi mājas dzīvokļu īpašnieku kopsapulce var lemt, ka 1. stāva iedzīvotāji atbrīvojami no maksas par lifta uzturēšanu un izmantošanu, bet tādā gadījumā augšējo stāvu iedzīvotājiem būs vairāk jāmaksā par lifta izmantošanu.

Šis un daudz kas cits interesants žurnāla "Likums un Taisnība" jaunākajā numurā.