Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Tēlnieks varējis vismaz pacensties un izveidot divas skulptūras - vienu baltādainiem, vienu tumšādainiem dakteriem, raksta neapmierināti komentētāji no ārvalstīm. (Foto: Rojs Maizītis)

“Kāpēc daktere nav tumšādaina?” ārzemnieki sociālajos tīklos kritizē tēlnieka Bikšes skulptūru mediķiem 53

Sabiedrība
18. jūnijā 13:59 2020. gada 18. jūnijā 13:59
  Jauns.lv
Par pašmāju tēlnieka Aigara Bikšes skulptūru mediķiem, paužot atzinību, vēstījis arī britu medijs BBC, taču izrādās, ka ne visi ārvalstu lasītāji mākslinieka veikumu novērtējuši pozitīvi. Sociālajos tīklos izskanējuši pārmetumi par to, ka latviešu tēlnieks iztēlojies dakteri kā baltādaino, nevis tumšādaino.

Jauns.lv jau ziņoja, ka sešus metrus augstā tēlnieka Aigara Bikšes izgatavotā skulptūra “Mediķi pasaulei” guvusi arī ārvalstu preses uzmanību.

Britu raidorganizācija BBC publicējusi skulptūras attēlu savā “Instagram” lapā un redzams, ka daudzi cilvēki to vērtē atzinīgi.

Taču diskusijai BBC sociālajos tīklos ir pievienojušies arī cilvēki, kuri jautā, kādēļ Bikšes attēlotā daktere nav tumšādaina, vai kādēļ blakus nav otras skulptūras ar mediķi, kurš ir tumšādains.

Vairākiem šāda situācija šķietot nepieņemama un, kā tiek apgalvots, šādi tiek ignorēti tumšādainie mediķi, kuri strādājuši un strādā Covid-19 pandēmijas laikā.

Kas izdarīts nepareizi?

Komentētāji sparīgi argumentē, ka viņiem neinteresē fakts, ka Latvijā ir salīdzinoši ļoti neliels skaits tumšādaino cilvēku, un, ka sabiedrības vairākums ir baltādainie. Komentētāji savu argumentu nereti beidz ar mirkļbirku “BlackLivesMatter”.

“Kādēļ viņa nav tumšādainā” pie BBC ieraksta vaicā kāds “Instagram” lietotājs “carloslaley”.

Kāds cits lietotājs “neorozario” tikmēr paredz, ka tūliņ noteikti kādu skulptūra aizskars un sāks rasties jautājumi par dakteres ādas krāsu un pastāvošo nevienlīdzību:

Foto: Ekrānuzņēmums no "Instagram"

“Šis nebūs pēc mana prāta. Nav svarīgi, ka šī ir valsts ar iedzīvotājiem, no kuriem vairākums ir baltādainie. Aprakstā teikts “Mediķi pasaulei” un šī skulptūra nav iekļaujoša. Šis būs tūrisma objekts, par to stāstīs ziņās, rakstīs avīzēs. Visi šo redzēs. Nē, zemteksts turpinās, un cilvēki vienkārši nesaprot. Un es nesaku, ka ir nepieciešama skulptūra tumšādainam ārstam. Paudiet cieņu visiem strādājošajiem,” raksta lietotāja ar vārdu “thepressongirl”:

Foto: Ekrānuzņēmums no "Instagram"

Kāda lietotāja ar vārdu “edigital.deals” raksta, ka vajadzētu skulptūras tieši divu ādas krāsu dakteriem: “Es būtu gaidījusi, ka viņi izvietos divas skulptūras. Vienu baltādaino, vienu tumšādaino.”

Klāt komentāram ir pievienota arī mirkļbirka “BlackLivesMatter”:

Foto: Ekrānuzņēmums no "Instagram"

"Viņai bija jābūt tumšādainai!" raksta kāds lietotājs ar vārdu "mike_mustafa":

Foto: Ekrānuzņēmums no "Instagram"

Ko Bikše gribēja pateikt ar šo skulptūru?

Jauns.lv jau ziņoja, ka otrdien pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Rīgā atklāta tēlnieka Aigara Bikšes izgatavota vērienīga skulptūra "Mediķi pasaulei".

Mākslinieka ideja dažās nedēļās pārauga sabiedriskā iniciatīvā, kurā ar dažāda veida palīdzību iesaistījās aptuveni 20 uzņēmumi un organizācijas.

Sešus metrus augstajā skulptūrā attēlota mediķe, kura izgājusi no procedūru telpas un aizvērtām acīm mazliet izstaipās, sagatavojoties nākamajam darba cēlienam.

Objekts novietots tā, lai interesenti varētu pienākt pie skulptūras un, pastiepjoties uz augšu, pieskarties mediķes rokai. Tādējādi pieaugušie varēs uz mirkli sajusties kā mazi bērni, kad tie skatās uz saviem vecākiem – aprūpētājiem un dzīvības sargātājiem.

Saistītās ziņas

Ar vērienīgas skulptūras atklāšanu Rīgā sabiedrība pateicas mediķiem 16
Akcijas “Galds savējiem” 84 dienu norises laikā mediķiem izdevies nodrošināt vairāk nekā 63 000 maltīšu 1
Mediķi aicina valdību jau šogad palielināt atalgojumu

Skulptūra ir veidota no putuplasta un pārklāta ar poliuretāna pārklājumu. Tādējādi mākslas darbs vienlaikus ir viegls, taču ciets un spējīgs ilgstoši izturēt svelmi, lietu, sniegu un citus dabas izaicinājumus.

"Šis bija ļoti neparasts projekts, un kārtējo reizi apliecināja, ka grūtos brīžos sabiedrība spēj saliedēties. Kad sāku stāstīt draugiem un paziņām par ideju pateikties mediķiem ar skulptūru, cilvēki sāka piedāvāt savu palīdzību. Lai kam es lūdzu atbalstu, neviens neatteica. Viens iedeva materiālus darbam, cits – atbilstošus darbarīkus, vēl kāds iedeva telpas, naudu un pat fiziski palīdzēja darbu veikšanā," stāsta tēlnieks Aigars Bikše.

Citi šobrīd lasa

Izbijušie vegāni jeb šovbiznesa zvaigznes, kas atgriezušās pie ierastajiem ēšanas paradumiem
Kas ir bīstamais mēris, ar kuru inficējušies vairāki cilvēki Ķīnā? 3
Mūsu veiksmes stāsts: Latvija otrajā vietā ANO ziņojumā par valstīm, kas sekmīgi ierobežo Covid-19
Skatīt visus komentārus

СМИ: Анастасия Заворотнюк поправилась и вернулась домой

В одних трусах и на костылях: 61-летняя Мадонна поделилась снимком топлес