Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ceļojumu eksperts: kuras ir post-pandēmijas ceļošanai drošas valstis?
Aldis Kušķis. (Foto: LETA)

Ceļojumu eksperts: kuras ir post-pandēmijas ceļošanai drošas valstis? 2

Viedokļi
2020. gada 15. jūnijā 10:19 2020. gada 15. jūnijā 10:19
  Jauns.lv
Ārkārtējā situācija atcelta un liela daļa Eiropas robežas atvērtas. Laime pilnīga. Varētu būt. Ja visiem Latvijas ceļotājiem būtu droša sajūta par sevi un savu ģimeni, plānojot šī gada atpūtu ārpus Latvijas, uzskata ceļojumu konsultants Aldis Kušķis.

Katram no mums sava attieksme pret Covid-19. Kādu neuztrauc vīruss un iespēja saslimt, bet nervozē specifiskie pāvietošanās apgrūtinājumi un kontroles. Citu neuztrauc dažādie ierobežojumi un masku nēsāšanas prasības, bet bažas raisa iespēja iestrēgt svešā valstī, negaidītas karantīnas dēļ. Visiem bail par sava laika un naudas nelietderīgu ieguldījumu, ja galamērķa izsapņotie prieki var būt post-pandēmijas tramīgās situācijas un stingro noteikumu sabojāti.

Lielas bailes var sadalīt mazākos riskos, kurus katru var argumentēti analizēt un ar profesionālu palīdzību samazināt. Iespēja inficēties ar Covid-19 no vietējiem iedzīvotājiem – Grieķijā mazāka kā Zviedrijā. Risks inficēties ar Covid-19 no citiem ceļotājiem – Parīzē lielāks kā Pomerānijā. Veselības sistēmas kvalitāte tomēr nonākot slimnīcā – Omānā labāk kā Brazīlijā.

Ceļojumu drošības riski nav saistīti tikai ar vīrusu un veselību, bet arī ar vīrusu un tā iespaidu uz konkrētajām valdībām. To spēju adekvāti reaģēt, ieviešot saprotamus pārvietošanās ierobežojumus un risinot Pandēmijas seku iespējamās sociālās un politiskās krīzes. Novēršot vai mazinot dažāda tipa potenciālos konfliktus konkrētajās valstīs – streikus, demonstrācijas, nemierus. Tas kā Polija un Indija martā uzvedās ar savu robežu slēgšanu, rosina to iekļaut augstāka ceļojumu riska kategorijā. Daudzu Dienvidamerikas valstu pagājušo 12 mēnešu pirmsrevolucionārās situācijas šobrīd gaidīt gaida nemiernieku veselības uzlabošanos, lai ar augstu varbūtību uzliesmotu no jauna. ASV nespēja konsekventi un inteliģenti vadīt valstī notiekošo, viennozīmīgi liek to uzskatīt par paaugstināta riska galamērķi, pat ja šogad mums būs atvērta iebraukšana.

Šobrīd pasaulē nepastāv vienota pieeja rekomendācijām ceļotājiem. Katra valsts savus ieteikumus veido pēc saviem uzstādījumiem. Vēl jo vairāk to sarežģī nežēlīgi liels un strauji mainīgs informācijas apjoms, kura ticamība bieži ir diskutabla. Katram ceļojumu profesionālim jāveido sava post-pandēmijas ceļojumu drošības skala. No visām pieejamiem datu apkopojumiem par analītiskāko personīgi uzskatu “Deep Knowledge Group” Covid-19 drošības un risku izvērtējumu, par uzticamu statistiku Džona Hopkinsa Unversitātes skaitļus un par uzskatāmāko bāzes informāciju – “Worldometers”, kuras ņemu par pamatu savām rekomendācijām. Vispārīgie secinājumi un pasaules uzticamo mēdiju informācijas ikdienas monitorings jāpapildina ar tūrisma industrijas specifisko jautājumu pārbaudi, noteikti ņemot vērā konkrēto laika periodu un galamērķu atvēršanās datumus starptautiskajam tūrismam. Daudz tālāk par šī gada rudeni secinājumus un prognozes šobrīd izteikt būtu pārsteidzīgi. Ieskatam dažu valstu situācija ar personīgiem komentāriem.

Covid-19 riska līmeņi tuvākajam pusgadam:

Zems

 • Grieķija (mums atvērta) – Latvijais līdzīgi pandēmijas rezultāti un ļoti sagatavota tūrisma industrija
 • Japāna (potenciāli atvērta no augusta) – pragmatiska risku vadība un efektīva kontrole
 • Botsvana, Zambija un Namībija (potenciāli atvērtas no augusta) – Āfrikas Safari pirmrindnieces ar visu kvalitatīvu

Vidējs

 • Francija (mums atvērta) – vēla reakcija, vāja disciplīna
 • Argentīna (potenciāli atvērta no Septembra) – stingra kontrole, vidēja statistika
 • Tanzānija (atvērta visiem) – neuzticama statistika, bet salīdzinoši zemi riski Safari un pludmales maršrutos

Augsts

 • Zviedrija (mums atvērta) – riskants izredzētības eksperiments
 • Meksika (atvērta visiem) – vēli iesākta un agri atcelta karantīna ar dienvidnieku atslābumu komplektā
 • Brazīlija (potenciāli atvērta no augusta) – valsts vadības nespēja

Konfliktu riska līmeņi:

Zems

 • Grieķija, Japāna, Zviedrija – moderna vai klasiska, bet demokrātija
 • Botsvana, Zambija un Namībija – Āfrikas Safari pirmrindnieces daudzās jomās
 • Tanzānija – Safari un pludmales maršrutos viss saulaini

Vidējs

 • Francija – revolucionāra pieredze cauri gadsimtiem un aktīvas arodbiedrības
 • Argentīna – valsts vēlme pārspīlēti regulēt un kontrolēt neveicina sabiedrības mieru
 • Meksika – reģioni konfliktē ar federālo valdību

Augsts

 • Brazīlija – valsts vadības neprognozējamība

Risku analīze un mainīgās situācijas monitorēšana vienmēr ir veicama individuāli, dažādiem maršrutiem un ceļojumu konceptiem. Situācija galvaspilsētās vai populāros kūrortos ir grūtāk kontrolējama vai tas būtu Eiropā, Āfrikā vai Mongolijā. Attiecīgi arī Safari, Omānas vai Butānas kalni, privāta ekspedīcija Gobi tuksnesī vai pie Komodo drakoniem ir drošāki maršruti par kulturālu lielpilsētu vai laisku lielkūrortu apmeklējumu.

Ar drošu ceļošanu kā ar drošu seksu. Aizsarglīdzekļus un paņēmienus var un vajag lietot, bet nevajadzētu pazaudēt mīlestību. Mīlestību uz gala mērķi. Mīlestību uz procesu. Mīlestību uz pozitīviem piedzīvojumiem, profesionāli saplānotā lieliskā un drošā ceļojumā.

Aldis Kušķis, ceļojumu konsultants

www.stagings.com

Citi šobrīd lasa

Ceļu satiksmes negadījumā Talsu novadā gājusi bojā autovadītāja 3
Dažiem pasažieriem atteikta iespēja ceļot uz Rīgas lidostu Covid-19 negatīva testa neesamības dēļ 2
"Ir pedagogi, kas saņēma piecus vai septiņus eiro" - kādas piemaksas saņēma skolotāji par attālināto mācību procesu 6
Skatīt visus komentārus

«Гарри убит горем, его сердце разбито»: друг принца рассказал о его состоянии

79-летняя Вивьен Вествуд снялась в откровенной фотосессии