Jenzis: PVN samazināšana būtu efektīvs instruments cīņā pret ēnu ekonomiku un darbaspēka aizbraukšanu
“Galvenie tūrisma nozares spēlētāji ir ziņojuši par kritumu tūrisma aģentūru, operatoru biznesā, tas faktiski ir 100 % apmērā. Ēdināšanas uzņēmumiem kritums ir mazāks, jo ir vietējai patēriņš – 80%, viesu izmitināšanas sektorā arī ir ļoti liels kritums, pāri 90%,” RīgaTV 24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” par situāciju tūrisma nozarē Latvijā sacīja Latvijas Restorānu biedrības prezidents, Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Jenzis.
Jenzis atgādināja, ka kopš 2009. gada spēkā ir Eiropas Komisijas direktīva, kas iesaka ES dalībvalstīm samazināt PVN ēdināšanas sektorā, jo ir ļoti augsta pievienotā vērtība, liels darbaspēka patēriņš un PVN samazināšana ir efektīvs instruments, lai cīnītos ar ēnu ekonomiku.
Jenzis arī uzsver, ka nozare pati vēlas sakārtoties un šis esot labs laiks, lai sekotu Vācijas piemēram, kas uz gadu no 19 % ir samazinājis izmitināšanas un ēdināšanas nozarei PVN likmi uz 7 %. “Mūsu lūgums bija samazināt PVN nozarei līdz 2022. gada beigām. Fiskālais efekts būs tāds pats, ja mēs atstāsim 21% kā pie 5% likmes, tikai mainīgais būs izdzīvojošo uzņēmumu, neaizbraukušo cilvēku skaits, kas arī būs galvenais ieguvums,” tā par PVN samazinājuma ieguvumiem izteicās Jenzis.
“Rīgas tūrisma attīstības birojam ir reāls atbalsta plāns, kur ir pāri par 2 miljoni, kas paredzēti uzņēmēju atbalstam tieši mārketinga un pārdošanas aktivitātēm. Visas mārketinga aktivitātes ir vērstas uz Rīgas un Latvijas tūrisma veicināšanu un reālais atbalsts būtu samazinātais PVN viesu izmitināšanai un ēdināšanai 5 % apmērā.”