Valdība atklāj, precīzi cik daudz naudas no valsts budžeta prasīs bēgļu vajadzības
Latvijas Iekšlietu ministrijas (IeM) precizētā patvēruma meklētāju uzņemšanas plāna īstenošanai divos gados kopumā nāktos tērēt 15,45 miljonus eiro un 8,93 miljoni eiro no šīs summas būtu jārod nacionālajā budžetā, liecina plāna projekts, kas iesniegts izskatīšanai 27.oktobra valdības sēdē.
Kopējais papildus nepieciešamais finansējums 2016. un 2017.gadā veido 15 453 442 eiro. Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums plānots 6 525 506 eiro apmērā, bet valsts budžeta finansējums iecerēts 8 927 936 eiro apmērā.
Apjomīgākās izmaksas būs vajadzīgas IeM patvēruma meklētāju izmitināšanas centra "Mucenieki" ēku un katlumājas pārbūvei, papildu resursu piesaistīšanai aizturēto patvēruma meklētāju un nelegālo imigrantu izmitināšanai, kā arī papildu pagaidu uzņemšanas telpu piesaistīšanai. Tāpat apjomīgas izmaksas paredzētas papildu divu korpusu izbūvēšanai centrā "Mucenieki" un jauna korpusa "Bundulīši" izbūvēšanai. Kopumā minētajiem projektiem plānots tērēt 7 461 354 eiro. Kā jau iepriekš izskanējis, precizētajā plānā IeM atteikusies no idejas par multifunkcionālā centra izveidi Mucenieku ciemā un Mucenieku stadiona rekonstrukcijas.
Izglītības un zinātnes ministrijai būs vajadzīgi 1 363 643 eiro, lai nodrošinātu latviešu valodas mācību procesu patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā pirmos trīs mēnešus, bērnu un jauniešu izglītības nodrošināšanai un citiem pasākumiem.
Labklājības ministrijai būs nepieciešami 2 449 300 eiro, lai patvēruma meklētājiem piesaistītu sociālos darbiniekus un individuālos konsultantus, kuri sniegtu atbalstu integrācijas plāna ieviešanā. Tāpat šī nauda būs vajadzīga sociālo rehabilitācijas pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai un citiem pasākumiem.
Kultūras ministrijai divos gados plānots atvēlēt 855 414 eiro, lai nodrošinātu tulku pakalpojumus, integrācijas ievadkursu programmu par Latviju patvēruma meklētājiem un citiem pasākumiem.
Veselības jomai kopumā nepieciešams 368 141 eiro. Par šo naudu vajadzēs nodrošināt patvēruma meklētāju neatliekamo medicīnisko palīdzību, kā arī primāro, sekundāro un ambulatoro veselības aprūpi, piemēram, vakcināciju.
Savukārt vismazākās izmaksas no ministrijām - 10 000 eiro - plānotas Ekonomikas ministrijai (EM). Tā minēto naudas summu tērēs, nodrošinot patvēruma meklētāja statusa saņēmējiem informāciju par Latvijā pieejamajām mazcenas īres dzīvesvietām, un izvērtēs iespējas ieviest atmaksājamu aizdevumu pirmajai īres iemaksai/garantijai.
Atbildīgajām ministrijām plānots īstenot pilotprojektu, kura laikā patvēruma meklētājiem tiktu nodrošināta ne tikai latviešu valodas mācīšana, bet arī desmit lekciju mācību kurss "Iepazīsti Latviju!", kas cita starpā ietvertu praktisku informāciju par Latviju un pakalpojumiem.
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V) šonedēļ jau apliecināja, ka precizētajā plānā pasākumi būtiski nemainās no iepriekš, 29.septembrī, valdībā skatītā plāna.
Pieņemot lēmumu par patvēruma meklētāju uzņemšanu no citām valstīm, tapa skaidrs, ka Latvijas līdzšinējā patvēruma meklētāju uzņemšanas sistēma un integrācijas pasākumi ir jāpilnveido. Ņemot vērā minēto, speciāli izveidotā darba grupa ir izstrādājusi Latvijai piemērotu sistēmu patvēruma meklētāju uzņemšanai un bēgļa vai alternatīvo statusu ieguvušo cilvēku integrācijai, skaidrojot plāna īstenošanas izmaksas, norādīja iekšlietu ministra padomniece Daiga Holma.
Jau vēstīts, ka 29.septembrī valdība konceptuāli atbalstīja IeM valsts sekretāres vadītās darba grupas rīcības plānu bēgļu uzņemšanai. Rīcības plānam bija jābūt precizētam līdz 20.oktobra Ministru kabineta sēdei, definējot atbildības jomas un precizējot finanšu jautājumus.
Valdība gan šonedēļ neskatīja precizēto plānu, bet vēlreiz to varētu skatīt nākamajā pirmdienā, 26.oktobrī, koalīcijas padomes sēdē, un tad atkarībā no padomes sēdē lemtā otrdien, 27.oktobrī, tas varētu būt iekļauts valdības sēdes darba kārtībā.
LETA/Foto: Reuters