foto: LETA
Aptauja: uzņēmumi krīzes laikā visaugstāk novērtē nodokļu nomaksas atvieglojumus
Valsts ieņēmumu dienesta ēka.
Sabiedrība
2020. gada 2. maijs, 19:46

Aptauja: uzņēmumi krīzes laikā visaugstāk novērtē nodokļu nomaksas atvieglojumus

Jauns.lv / LETA

Covid-19 pandēmijas dēļ izsludinātās ārkārtējās situācijas izraisītās krīzes pārvarēšanā uzņēmumiem visvairāk palīdz atvieglojumi nodokļu nomaksas kārtībā, dīkstāves pabalsti un kredītu brīvdienas, liecina valodas tehnoloģijas uzņēmuma "Tilde" grāmatvedības un uzņēmuma vadības sistēmas "Tildes Jumis Pro" uzņēmēju aptaujas dati.

Lai arī iedzīvotāju izolēšanās daudzās nozarēs novedusi pie klientu skaitu un naudas plūsmas samazināšanās, aptaujā noskaidrots, ka vairākums uzņēmēju visaugstāk novērtē pretimnākšanu nodokļu nomaksas kārtībā, nevis pabalstus vai kompensācijas. Vērtējot valdības līdz šim izstrādātos atbalsta pasākumus, nodokļu nomaksas atvieglojumus pozitīvi novērtējuši 66,3% respondentu.

Vienlaikus aptaujā 47,2% respondentu pauduši uzskatu, ka svarīga loma uzņēmumu spējā turpināt darbību būs dīkstāves pabalstiem strādājošiem, kuru pakalpojumi krīzes laikā uzņēmumiem nav nepieciešami, savukārt 38,3% augstu novērtējuši banku piešķirtās kredītu brīvdienas. Tāpat 35,2% aptaujāto par adekvātu atbalstu atzinuši valsts dotācijas krīzes visvairāk skartajām nozarēm, bet 33,2% atbildējuši, ka viņiem palīdzēs gada pārskata iesniegšanas termiņa pagarināšana.

Uz jautājumu, kādas vēl valdības aktivitātes palīdzētu uzņēmējdarbības veiksmīgai funkcionēšanai, visvairāk respondentu - 44% - vēlējās pēc iespējas ātrāku ierobežojumu atcelšanu. Vienlaikus 28% respondentu uzskata, ka biznesam varētu palīdzēt atbrīvošana no nodokļu nomaksas ārkārtas situācijas laikā, bet 21,8% sliecas domāt, ka dīkstāves pabalstu vajadzētu izmaksāt visiem skarto nozaru uzņēmumiem, pat ja tie turpina darbību. 

Aptaujā noskaidrots, ka 16,1% respondentu iesaka valdībai apsvērt naudas pabalstu izmaksāšanu visiem iedzīvotājiem, lai tā mudinātu cilvēkus pirkt produktus un izmantot pakalpojumus, veicinot uzņēmējdarbību, 11,4% uzņēmumu uzskata, ka viņiem izdzīvot ļautu atbrīvošana no "veciem grēkiem" jeb nodokļu parādiem, bet 2,1% rosina samazināt minimālās algas apmēru, jo tas ļautu uz laiku samazināt darbaspēka izmaksas un tādējādi izvairīties no darbinieku atlaišanas.

Aptaujā piedalījās 200 Latvijas uzņēmumu.

Jau vēstīts, ka "Tilde" 2018.gadā strādāja ar 6,001 miljona eiro apgrozījumu, kas ir par 12,3% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 90,8% un bija 739 810 eiro.

"Tilde" reģistrēta 1991.gada septembrī, un tās pamatkapitāls ir 30 000 eiro. Kompānija vienādās daļās pieder valdes priekšsēdētājam Andrejam Vasiļjevam un valdes loceklim Uldim Dzenim.