Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Veselības inspekcija ar "ss.lv" palīdzību centīsies nonākt uz pēdām Covid-19 viltus zāļu tirgotājam
unsplash.com

Veselības inspekcija ar "ss.lv" palīdzību centīsies nonākt uz pēdām Covid-19 viltus zāļu tirgotājam 1

Sabiedrība
2020. gada 21. aprīlī 21:30 2020. gada 21. aprīlī 21:30
  Jauns.lv / LETA
Veselības inspekcija (VI) sāks pārbaudi saistībā ar vietnē "ss.com" izvietotu sludinājumu, kurā kāds vīrietis cenšas pārdot zāles, apgalvojot, ka tās palīdz ārstēt Covid-19, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Lai gan pagaidām nav neviena reģistrēta un droša medikamenta Covid-19 ārstēšanai vai profilaksei, minētajā sludinājumā apgalvots, ka konkrētais medikaments ir pārbaudīts Covid-19 ārstēšanai un profilaksei. Tajā piedāvāts par 79 eiro iegādāties 20 tabletes Krievijā un Ķīnā izmantota pretgripas medikamenta "Arbidol".

Sludinājuma autors, jautājot, vai zāles tiešām palīdz pret Covid-19 atsūtījis saiti uz kādu Krievijas ziņu portālu, kurš vēsta, ka par "Arbidola" profilaktisko iedarbību pret Covid-19 paziņojusi Ķīna, un otru - uz paša produkta mājaslapu. Tajā, izvēloties opciju pirkt, redzams, ka Krievijas aptiekās šis preparāts maksā 518 rubļus jeb aptuveni sešus eiro, tātad 13 reizes mazāk, nekā pārdevējs prasa sludinājumā. Sludinājuma autors šīs zāles esot dabūjis no Krievijas, kad robežas vēl bijušas atvērtas.

Veselības inspekcijā raidījumam norādīja, ka tā ir ne vien patērētāju maldināšana, bet pat likuma pārkāpums. Par zāļu izplatīšanu bez atļaujas pienākas administratīvais naudas sods.

"Mēs uzsāksim pārbaudi gan par konkrēto sludinājumu, mēģināsim no portāla "ss.com" dabūt informāciju par šī sludinājuma izvietotāju," sacīja Veselības inspekcijas pārstāvis Jānis Valenieks, piebilstot, ka arī pašam portālam - zāļu reklāmas izplatītājam - ir paredzēta atbildība. "Reklāmas izplatītājam, pieņemot reklāmu izplatīšanai, ir jāpārliecinās par reklāmas atbilstību normatīvo aktu regulējumam," uzsvēra Valenieks.

Atbildīgās iestādes aicina iedzīvotājus neuzticēties nevienam pārdevējam, kurš sola zāles pret Covid-19, jo tādu vēl nav. Ir eksperimentālie medikamenti, bet iespējamo blakņu dēļ tos drīkst lietot tikai stingrā ārstu uzraudzībā. Turklāt sludinājumā minētais "Arbidols" to vidū nemaz nav, uzsvēra Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

"Nav klīnisku pētījumu. Nav randomizētu, pamatotu pētījumu. Un nav arī datu, ka šīs zāles būtu efektīvas, piemēram, Ķīnā. Nav pietiekamu pierādījumu. Un lietot šādu produktu, kuram nav pat zināms, ka tas varētu potenciāli palīdzēt, ir īpaši bīstami," sacīja ZVA Farmakovigilances nodaļas vecākā eksperte Zane Neikena.

Tomēr ir citi medikamenti, kuru iedarbība pret Covid-19 Eiropas Savienībā tiek testēta.

"Dažus no šiem medikamentiem mēs varētu mēģināt lietot konkrētām pacientu grupām slimnīcās, bet varbūt pēc mēneša, diviem būs papildu informācija par dažiem medikamentiem. Tad mēs viņus varētu lietot plašāk. Bet skaidrs ir tas, ka brīnumzāles tās nav," stāstīja Veselības ministrijas galvenais infektologs, profesors Uga Dumpis.

Citi šobrīd lasa

Ēdieni, kas sanaidojuši pasaules tautas un valstis. Globālie kulinārie kari
Kristīne Nevarauska pievienojas "Viņas melo labāk" pulciņam un trakos kā greizsirdīga sieva 1
Mārtiņa Pētersona mīklainā pazušana: par slepkavību aizdomās turētajam piemērots apcietinājums
Pievienot komentāru

Дочь Трампа объявила о помолвке с нигерийским миллионером

"Лиза на колядках": Максим Галкин показал, как его дочь нарядилась коровой