Jaunas pandēmijas nākotnē? Ļoti iespējams, ja neliksim dzīvniekus mierā
foto: UC Davis / SWNS
Beigti siksprāņi tirgū Indonēzijā.
Sabiedrība

Jaunas pandēmijas nākotnē? Ļoti iespējams, ja neliksim dzīvniekus mierā

Jauns.lv

Ciešs kontakts ar savvaļas dzīvniekiem, kurā mēs nonākam medījot, tirgojoties vai samazinot dzīvniekiem piemērotas apdzīvojamās platības, var radīt jaunu slimību uzliesmojumu risku, pārliecināti zinātnieki.

Jaunas pandēmijas nākotnē? Ļoti iespējams, ja neli...

Kā zināms, visticamāk, jaunais koronavīruss, kura izraisītā saslimšana Covid-19 noveda pie vispasaules pandēmijas, nāk no sikspārņiem, bet tā transmisija no dzīvnieka uz cilvēku notika caur vēl kādu savvaļas dzīvnieku, kurš bijis starpposms starp mums uz sikspārņiem. Tiek pieļauts, ka tas bijis pangolīns. 

BBC vēstī, ka zinātnieki izgāja cauri iepriekš veiktiem ziņojumiem par slimībām, kuras no dzīvniekiem pārnesušās uz cilvēkiem, apvienojot iegūtos datus ar informāciju par sugu izmiršanu, kuru apkopoja Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība (IUCN). Tika konstatēts, ka savvaļas dzīvnieki, kuriem draud izmiršana cilvēka dēļ, divreiz vairāk pārnēsā vīrusus, kas var izraisīt slimības cilvēkiem, nekā dzīvnieki, kuri ir apdraudēti citu iemeslu dēļ. Tas pats attiecas arī uz sugām, kuras ir apdraudētas dabisko dzīvotņu izzušanas dēļ.

foto: REUTERS/SCANPIX
Pamesta čūsku ferma Ķīnā.
Pamesta čūsku ferma Ķīnā.

Pētniece Kristīne Džonsone no Kalifornijas Universitātes Deivisā BBC skaidro: “Samazinoties dabiskajiem biotopiem, savvaļas dzīvnieki nonāk ciešākā kontaktā ar cilvēkiem.” Dzīvnieki pielāgojas jaunajiem apstākļiem, tāpēc šis process paātrinājis slimību pārnešanos no dzīvniekiem, pakļaujot mūs pandēmiju riskam, jo mūsdienu pasaule ir ļoti globalizēta un savstarpēji saistīta.

Džonsone skaidro, ka to savvaļas dzīvnieku, kuri ir uz izmiršanas robežas, nav tik daudz un tie nerada lielu infekcijas pārnešanās risku uz cilvēkiem, izņemot gadījumus, kad to ekspluatācijas un dabisko dzīvotņu izzušanas dēļ šie dzīvnieki nonāk ciešā saskarē ar cilvēkiem.

Zinātnieki jau sen ir centušies vērst uzmanību uz tām slimībām, kuras izcēlušās no dzīvniekiem, piemēram SARS, MERS un Ebolas vīruss. Jaunais koronavīruss un tā izraisītā pandēmija liek pieaugt izpratnei par to, ka cilvēka veselība ir saistīta ar dzīvnieku veselību un planētas veselību kopumā.

foto: UC Davis / SWNS
Makaki templī Nepālas galvaspilsētā Katmandu.
Makaki templī Nepālas galvaspilsētā Katmandu.

Vairākas organizācijas jau aicinājušas ierobežot savvaļas dzīvnieku tirdzniecību, lai samazinātu riskus, kas šādā veidā rodas cilvēka veselībai. Džonsone arī norāda, ka cilvēku pārpildītie tirgi, kur tiek pārdoti savvaļas dzīvnieki, rada iespēju slimībām pārlēkt no sugas uz sugām, kas dabiskajā vidē nekad nebūtu noticis.

Argentīnas pilsone raud Riodežaneiro, jo gaisa satiksmes ierobežojumu dēļ nevar tikt mājās.

Posts, ko pasaulei atnesa jaunais koronavīruss

Covid-19, kas, kā tiek uzskatīts, pirmo reizi parādījās decembrī Uhaņas dzīvnieku tirgū, strauji izplatījās pilsētā un apkārtējos reģionos.

Lai ierobežotu tā izplatību, 23.janvārī Uhaņa tika noslēgta, un pēcāk tika noslēgta visa Hubei province, kurā dzīvo gandrīz 60 miljoni cilvēku.

Vēlāk infekcija izplatījās pāri valstu robežām, līdz nonāca Eiropā un ASV, radot katastrofiskas sekas.  

Nakts tirgus Bangkokā

PIRMS un PĒC: iespaidīgi foto parāda Covid-19 varu

Covid-19 pandēmijas ietekmē cilvēki pārstājuši pulcēties publiskās vietās. "Reuters" fotogrāfi lieliski spējuši atainot slimības spēku ietekmēt cilvēku paradumus.