Otrdien Latvijā dzēsti 34 kūlas ugunsgrēki
foto: LETA
112

Otrdien Latvijā dzēsti 34 kūlas ugunsgrēki

Jauns.lv / LETA

Otrdien Latvijā dzēsti 34 kūlas ugunsgrēki, kas ir šosezon lielākais vienā diennaktī reģistrēto kūlas degšanas gadījumu skaits, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotie dati.

Otrdien Latvijā dzēsti 34 kūlas ugunsgrēki...

Līdz ar to šogad kopumā Latvijā dzēsti jau 169 pērnās zāles ugunsgrēki.

Kā atzīmē VUGD, pērn tika novērota tendence, ka līdz ar kūlu nodeg ievērojams skaits ēku un būvju. Arī šogad šī tendence turpinoties, piemēram, Daugavpils novada Biķernieku pagastā, kur vakar dega kūla 5 hektāru platībā, nodega arī neapsaimniekota dzīvojamā māja 70 kvadrātmetru platībā.

Aizvadītajā diennaktī VUGD darbinieki piedalījušies arī viena meža ugunsgrēka dzēšanā, bet šogad kopumā - 19. Informāciju par dzēstajiem meža ugunsgrēkiem gan apkopo arī Valsts meža dienests.

Sinoptiķi jau iepriekš brīdināja, ka sausā un saulainā laika ietekmē šonedēļ Latvijā ievērojami paaugstināsies ugunsbīstamība. Visticamāk, arī nākamnedēļ nokrišņu būs maz vai nemaz, tāpēc gaidāms arvien lielāks kūlas ugunsgrēku skaits, turklāt uguns no kūlas arvien biežāk skars arī mežus.

Ugunsdzēsēji atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta un administratīvi sodāma. Tā apdraud cilvēku īpašumus, veselību un dzīvību. Kūlas dedzināšanas rezultātā izdeg lauki, nodeg ēkas un cieš vai pat iet bojā cilvēki. Kūlas dedzināšana nodara būtisku kaitējumu dabai un tās bioloģiskajai daudzveidībai.

Neraugoties uz minēto, pagājušajā gadā Latvijā ievērojami pieauga reģistrēto kūlas ugunsgrēku skaits - valstī tika fiksēti 2900 kūlas dedzināšanas gadījumi, kas ir par 35% vairāk nekā 2018.gadā. Sausās zāles dedzināšanas rezultātā pērn izdega 3253 hektāri zemes, kas ir par 61% vairāk nekā 2018.gadā, kā arī tika iznīcinātas 130 ēkas un būves un cieta 11 cilvēki.

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 179.panta 4.daļu par kūlas dedzināšanu piemēro naudas sodu fiziskajām personām no 280 līdz 700 eiro apmērā. Savukārt atbilstoši LAPK 51.panta 2.daļai par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 140 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām - no 700 līdz 2900 eiro.

Vienlaicīgi VUGD informē, ka atbilstoši ugunsdrošības noteikumiem zemes īpašniekiem jāveic nepieciešamie pasākumi, lai objekta teritorijā nenotiktu kūlas dedzināšana. Par šīs prasības pārkāpšanu VUGD atbilstoši LAPK 179.panta 1.daļai piemēro naudas sodu fiziskajām personām no 30 līdz 280 eiro apmērā, bet juridiskajām personām - no 280 līdz 1400 eiro.