Sabiedrība
2020. gada 11. marts, 08:37

Veselības ministre Viņķele grib pārcelt skolēnu brīvlaiku

Jauns.lv / LETA

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) uzskata, ka būtu lietderīgi pārcelt skolēnu pavasara brīvlaiku par nedēļu vai divām, lai izjauktu potenciālo ceļotāju ritmu.

Ministre TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja, ka viņas priekšlikums pagaidām nav guvis atbalstu, tomēr, ja būs nepieciešams, viņa vēlreiz rosinās šo jautājumu izskatīt.

Vienlaikus skolas pētot variantus, ka pēc brīvlaika, ja tā laiki netiek pārcelti, iespējams, jāizsludina karantīna un mācības notiktu attālināti.

Patlaban Latvijā visas izglītības iestādes strādā ierastajā režīmā. Plānots, ka no 16.marta līdz 20.martam pavasara brīvlaikā dosies 1. līdz 11.klašu skolēni, bet no 23.marta līdz 27.martam - 12.klašu skolēni.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sociālajā vietnē "Twitter" informējis, ka kādam skolēnam nācies atstāt skolu, jo viņa ģimenes locekļiem apstiprināta Covid-19 infekcija. Bērns ir vesels un viņa veselības stāvoklis tiek novērots, norāda centrā, uzsverot, ka bērns skolu pametis tiklīdz viņa ģimenes locekļiem apstiprināta infekcija. Tāpat SPKC skaidro, ka Covid-19 inkubācijas laiks ir divas līdz 14 dienas, tas nozīmē, ka pirmās divas dienas pēc kontakta, cilvēks nav infekciozs pat gadījumā, ja ir inficējies. Skolas nosaukumu centrā neatklāj.

foto: Paula Čurkste/LETA
Veselības ministre Ilze Viņķele sola vēl atgriezties pie savas idejas.

Viņķele informēja, ka darba kārtībā ir arī jautājums par dalībnieku skaita ierobežošanu publiskos pasākumos. Viņa sacīja, ka Polija rīkojusies ļoti drastiski, nosakot ierobežojumu piedalīties ne vairāk kā 100 cilvēkiem, kamēr Francijā tas ir 5000. "Mums būs jālūkojas uz Latvijas situāciju," sacīja ministre.

Viņa arī informēja, ka tuvākajā laikā ar augstu varbūtību tiks paplašināts tā sauktā sarkanā saraksta valstu loks, uz kurām nedrīkst doties.

Kā augstu viņa vērtēja arī varbūtību, ka tuvākajā laikā nāks klāt Covid-19 slimnieki no tūristu grupas, kurā jau ir septiņi saslimušie. Citu cilvēku paraugi tiek testēti un rezultāti tiek gaidīti.

Ir jāatrod balanss, lai ieteikumus neievērojušos ceļotājus, kauninot un draudot, neiedzenam klusēšanas zonā, uzskata Viņķele.

Kā vēstīts, otrdien valdības sēdē ministru vidū izvērsās diskusija par iespēju ierobežot slimības lapu apmaksu tiem cilvēkiem, kuri pēc valsts brīdinājuma tomēr ir devušies uz Covid-19 vīrusa skartajiem reģioniem.

Ministre uzskata, ka šajā gadījumā iedzīvotājus vajadzētu drīzāk informēt un virzīt uz izvēli nebraukt uz Covid-19 skartām teritorijām, nevis uzreiz draudēt ar sodiem, tomēr kolēģi valdībā uzskata, ka soda piemērošanas opcijas noteiktos gadījumos tomēr ir izskatāmas. Viņķele gan uzsvēra, ka tas būtu darāms tikai, kad ir ārkārtas situācija. 

Viņa arī norādīja, ka ir jāatrod trauslā robeža, lai "nesākam kaunināt cilvēkus tādā mērā, ka viņi izvēlas slēpties un neziņot par ceļošanu".

Savukārt vecākiem, kuri skolēnus vēlēsies "vizināt brīvdienās un šmaukties, un kavējums būs neattaisnots", ministre atgādināja, ka vecākiem jau tagad ir paredzēta atbildība, ja bērns skolu neapmeklē bez pienācīga attaisnojuma. 

Kā vēstīts, Latvijā jaunā koronavīrusa izraisītā slimība "Covid-19" atklāta astoņiem cilvēkiem, no kuriem septiņi ir vienas grupas tūristi, kas 7.martā Latvijā atgriezušies ar vienu reisu.

Koronavīrusa dēļ mājas karantīna Latvijā noteikta vairāk nekā 170 cilvēkiem. SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs stāstīja, ka lielākoties šie cilvēki ir infekcijas skarto lidmašīnu pasažieri.

Līdz šim visiem Latvijā reģistrētajiem "Covid-19" pacientiem slimība norit vieglā formā.

Latvijā pirmais "Covid-19" gadījums tika reģistrēts 2.martā. Sieviete, kas ir rīdziniece, sestdien, 29.februārī, ielidoja no Minhenes, pirms tam ceļojot vīrusa skartajā Itālijas reģionā. Saslimšana sievietei bija vieglā formā un jau otrdien, 3.martā, ņemot vērā, ka atkārtotas analīzes bija negatīvas, slimniece tika izrakstīta no slimnīcas un turpināja ārstēšanos mājās.