Aicina sabiedriskajā transportā biļešu iegādei pēc iespējas neizmantot skaidru naudu
Pamatojoties uz Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rekomendācijām par jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatības ierobežošanu Autotransporta direkcija aicina sabiedriskā transporta pasažierus, iegādājoties biļeti, pēc iespējas neizmantot skaidru naudu, norādīja direkcijas pārstāve Zane Plone.
Viņa informēja, ka otrdien Satiksmes ministrijā (SM) notika sanāksme, kurā piedalījās SPKC un Neatliekamā medicīniskā palīdzības dienesta (NMPD) pārstāvji, lai kopīgi ar autobusu pasažieru pārvadājumu nozares darbiniekiem pārrunātu aktivitātes saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu.
Plone norādīja, ka, piemēram, tika rekomendēts pārvadātājiem regulāri veikt transportlīdzekļu uzkopšanu un dezinfekciju, bet uzņēmumi to dara un darīja arī pirms Covid-19 rašanās un izplatīšanās. Papildus tam tika ieteikts pievērst pastiprinātu uzmanību virsmām, kurām pasažieri biežāk pieskaras. Tāpat, kā tikšanās laikā norādīja pārvadātāji, šoferiem tiek nodrošināti roku dezinfekcijas līdzekļi.
Ņemot vērā, ka nauda ir lieta, kas var pārnēsāt daudz baktēriju un mikroorganismu, SPKC aicināja pasažierus gadījumos, kad tas ir iespējams, biļeti iegādāties, neizmantojot skaidru naudu. Tomēr biļetes iegādes process ir ātrs, tāpēc arī gadījumā, ja biļeti pie autobusa vadītāja iegādājas inficēta persona, maksājot skaidrā naudā, saskarsmes process ir neilgs. Augsts inficēšanās risks ir tad, ja saskarsme ar inficētu personu, neievērojot divu metru distanci, bijusi ilgāka.
Gadījumā, ja pasažieris, kurš ir inficējies ar Covid-19, ir braucis autobusā, viņam ir jāzvana pa tālruni 113, norādot pārvadātāju, ar kura autobusu ir braucis, maršrutu un laiku. Pēc tam SPKC attiecīgi sazināsies ar pārvadātāju, lai noskaidrotu, vai ir pieejami dati par visiem pasažieriem. Ja to nav, tad tiks lūgts atsaukties visiem tiem pasažieriem, kuri konkrētajā reisā brauca.
Plone uzsvēra, ka autobusa vadītājs nav mediķis, lai varētu noteikt diagnozi katram pasažierim, tādēļ Autotransporta direkcija aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem un sekot līdzi SPKC rekomendācijām un tās ievērot.
Tāpat viņa norādīja, ka Autotransporta direkcija ir saņēmusi un pārsūtījusi visiem iekšzemes pasažieru pārvadātājiem, starptautiskajiem pasažieru pārvadātājiem ar autobusiem un autoostām gan SPKC sagatavotās rekomendācijas pārvadājumu organizētājiem, gan Eiropas Komisijas (EK) vienotās rīcības "Healthy Gateway" rekomendāciju materiālu autobusu pārvadātājiem. Tajos ir ietvertas rekomendācijas ne tikai pārvadātājiem, bet arī pasažieriem.
Starptautiskā pasažieru pārvadātāja "Lux Express" valdes priekšsēdētājs Janno Ritsbergs aģentūrai LETA norādīja, ka uzņēmums 9.martā no Autotransporta direkcijas ir saņēmis Eiropas Savienības sagatavotās instrukcijas pasažieru pārvadātājiem.
Viņš skaidroja, ka visi uzņēmuma autobusi ir aprīkoti ar diviem roku dezinfekcijas dozatoriem, un pasažieri tiek aicināti tos lietot.
Vienlaikus Ritsbergs minēja, ka uzņēmums cieši sadarbojas ar visām vietējām institūcijām, lai nepieciešamības gadījumā veiktu vajadzīgos pasākumus, novērstu vīrusa tālāku izplatīšanos un nodrošinātu pasažieru drošību.
VAS "Latvijas dzelzceļš" meitassabiedrības "LDz Cargo", kas nodrošina starptautiskos pasažieru pārvadājumus pa dzelzceļu, arī saņēmusi norādes gan no SPKC, gan arī piedalījusies Satiksmes ministrijas rīkotajā sanāksme par pārvadātāju rīcību saistībā ar Covid-19, aģentūrai LETA norādīja "Latvijas dzelzceļa" pārstāve Ella Pētermane.
Uzņēmumā norādīja, ka ierobežojumus ceļošanai nenosaka uzņēmuma līmenī, bet gadījumā, ja valstiskā līmenī tiktu pieņemti kādi lēmumi saistībā ar ceļošanas ierobežojumiem, "LDz Cargo" tos ņemtu vērā un rīkotos saskaņā ar pieņemtajiem lēmumiem.
Jau ziņots, ka Latvijā līdz šim apstiprināti astoņi saslimšanas gadījumi ar Covid-19, no tiem pēdējie pieci ir vienas grupas tūristi, kuri inficējušies Itālijā. Līdz šim visiem Latvijā reģistrētajiem Covid-19 pacientiem slimība norit vieglā formā.
Latvijā īpaši piesardzības pasākumi ir attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no Itālijas, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas.
Personām, kuras ir atgriezušās no infekcijas skartajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies saslimšanas simptomi - paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums -, ir jāzvana uz 113. Pie personām ieradīsies ārstniecības personas, kas paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei vai arī nogādās pacientu tuvākajā slimnīcā, kur tiks noņemti analīžu paraugi. Ja personai būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, personu nogādās stacionārā.
Savukārt Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms iepriekš aģentūrai LETA pauda, ka nav nekādu pierādījumu, ka koronavīruss izplatītos ar eiro banknošu starpniecību.
"Eirosistēma veic regulārus pētījumus par eiro banknošu ražošanas un apgrozības potenciālo ietekmi uz sabiedrības veselību, tostarp saistībā ar vīrusiem. Pierādījumi, ka koronavīruss būtu izplatīts ar eiro banknošu starpniecību, nav gūti," pauda Blūms.
Tajā pašā laikā viņš minēja, ka teorētiski ir iespējams, ka inficētas personas izplatīts vīruss, kas pilienu veidā nokļuvis uz banknotes, ierobežotā laika periodā varētu būt dzīvotspējīgs. Tomēr salīdzinājumā ar citām virsmām, piemēram, durvju rokturiem, margām, gaismas ķermeņu slēdžiem, iepirkšanās groziem, vīrusa saslimstības varbūtība ar banknošu starpniecību ir ļoti zema.
"Ja cilvēks ievēro piesardzību un profilakses pamatpasākumus, piemēram, bieži un kārtīgi mazgā rokas, banknošu lietošana nerada risku saslimt ar koronavīrusu," teica Blūms.