Dānijas tiesa oficiāli nolēmusi Misāni izdot Latvijai
foto: Ekrānuzņēmums no LTV video
Kristīne Misāne
Sabiedrība

Dānijas tiesa oficiāli nolēmusi Misāni izdot Latvijai

Jauns.lv / LETA

Dānijas tiesa šodien pieņēmusi oficiālu lēmumu par Latvijas pilsones Kristīnes Misānes izdošanu Latvijai, apstiprināja Misānes advokāts Dānijā Henriks Stagetorns.

Dānijas tiesa oficiāli nolēmusi Misāni izdot Latvi...

Viņš norādīja, ka šodienas tiesas lēmums tiks nosūtīs Latvijas Ģenerālprokuratūrai un mūsu valsts iestādēm desmit dienu laikā būs jānogādā Misāni Latvijā. "Dokumenti man ir rokās, tiesa tos tagad tulko un šodienas laikā tos nosūtīs uz Latviju," sacīja advokāts.

Jurists atzīmēja, ka iepriekšējā tiesas sēdē Dānijā bija par Misānes neizdošanu uz Dienvidāfrikas Republiku (DĀR), kur viņu apsūdz sava bērna nolaupīšanā, dokumentu viltošanā un citos noziegumos.

Pie Ģenerālprokuratūras notiek pikets Latvijas pilsones Kristīnes Misānes atbalstam

Pie Ģenerālprokuratūras Misānes atbalstam pulcējas ap 30 cilvēku

Nesankcionētā mītiņā pie Ģenerālprokuratūras, atbalstot Dānijā apcietināto Kristīni Misāni un prasot viņas izdošanu Latvijai, pirmdien pulcējas ap 30 cilvēku.

Ieskicējot tālāko lietas attīstību, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) informēja, ka, izdodot Eiropas apcietinājuma orderi, Latvija ir apņēmusies nodrošināt kriminālvajāšanu par Latvijas pilsoņa ārpus Latvijas teritorijas izdarītiem likuma pārkāpumiem.

Attiecīgi brīdī, kad Latvijas Ģenerālprokuratūra saņems Dānijas tiesas lēmumu par izdošanu, par turpmākā procesa virzītāju kļūs Ģenerālprokuratūra. Pēc tam Ģenerālprokuratūrai jādod uzdevums Valsts policijai, kurai jānodrošina Misānes konvojēšana uz Latviju.

Atbilstoši regulējumam izdotā persona jāpārņem desmit dienu laikā, saskaņojot konkrētu datumu un laiku ar Dāniju. Bordāns atzīmēja, ka policijas atbildīgās struktūras ir apliecinājušas savu gatavību rīkoties nekavējoties. Paralēli Valsts policijai jāinformē Ieslodzījuma vietu pārvalde (IeVP) par apcietinātās personas pārņemšanu un precīzu datumu un laiku, kad paredzēta personas nodošana IeVP.

Apcietinātā persona, tās pārstāvis vai aizstāvis jebkurā laikā var iesniegt izmeklēšanas tiesnesim pieteikumu par apcietinājuma turpmākas piemērošanas nepieciešamības izvērtēšanu.

TM turpinās iestāžu koordinējošo darbu, lai panāktu iestāžu vienošanos par risinājumiem, kas nepieļaus jaunu līdzīgu gadījumu atkārtošanos, sola ministrs. 

Jau ziņots, ka Misāne kopš 2018.gada nogales atrodas apcietinājumā Dānijā, kur viņa tika aizturēta, jo DĀR tiek turēta aizdomās par sava bērna nolaupīšanu, kā arī viņai tiek inkriminēti citi pārkāpumi. Dānija iepriekš bija pieņēmusi lēmumu Misāni izdot DĀR, bet izdošana trīs reizes tika atlikta.

Misānes pārstāvji iepriekš informēja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem. Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Misāne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

Šodien vairāki simti cilvēku, ģimenes ar bērniem devās pie Brīvības pieminekļa Rīgā, lai noliktu baltus ziedus, tā paužot atbalstu Kristīnei Misānei.  Iniciatīvā piedalījās arī Kristīnes māsa Mārīte Batraka.

Atbalsta akcija Kristīnei Misānei pie Brīvības pieminekļa

Šodien vairāki simti cilvēku, ģimenes ar bērniem devās pie Brīvības pieminekļa Rīgā, lai noliktu baltus ziedus, tā paužot atbalstu Kristīnei ...

Šo lietu tika piedāvāts pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču iepriekš tas netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, iepriekš norādīja Latvijas prokuratūrā.