Ārlietu ministrija nākusi klajā ar rīcības plānu Kristīnes Misānes lietā
foto: LETA
Sabiedrība

Ārlietu ministrija nākusi klajā ar rīcības plānu Kristīnes Misānes lietā

Jauns.lv / LETA

Par sava bērna nolaupīšanu Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) apsūdzētās Kristīnes Misānes lietā Ārlietu ministrija rosinās valdību vērsties ar prasību Eiropas Cilvēktiesību tiesā, mikroblogošanas vietnē "Twitter" raksta ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Ārlietu ministrija nākusi klajā ar rīcības plānu K...

Ministrs norāda, ka līdz ar Dānijas apgabaltiesas 14.februārī pieņemto lēmumu neatbrīvot Misāni un paturēt viņu apcietinājumā, ir izsmeltas Dānijā noteiktās nacionālās tiesiskās procedūras.

Ministrija ne tikai rosinās valdību vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā, bet arī noteikt pagaidu noregulējumu-izdošanas aizliegumu līdz lietas izskatīšanai, uzsver ministrs.

Pie Ģenerālprokuratūras notiek pikets Latvijas pilsones Kristīnes Misānes atbalstam

Pie Ģenerālprokuratūras Misānes atbalstam pulcējas ap 30 cilvēku

Nesankcionētā mītiņā pie Ģenerālprokuratūras, atbalstot Dānijā apcietināto Kristīni Misāni un prasot viņas izdošanu Latvijai, pirmdien pulcējas ap 30 cilvēku.

Kā vēstīts, Misāne kopš 2018.gada nogales atrodas apcietinājumā Dānijā, kur viņa tika aizturēta, jo DĀR tiek turēta aizdomās par sava bērna nolaupīšanu, kā arī viņai tiek inkriminēti citi pārkāpumi. Dānijas tiesa pagājušajā nedēļā nolēma viņu neatbrīvot no apcietinājuma, kas faktiski nozīmē, ka 20.februārī viņa tiks izdota DĀR.

Pēc Misānes pārstāvju sniegtās informācijas, piektdien tiesā tika vērtēts, vai sieviete būtu atbrīvojama, jo viņa varētu būt jau izcietusi sev piemērojamo sodu, vai arī viņa būtu izdodama tiesāšanai Dienvidāfrikai, kur viņai draud 15 gadu cietumsods par pašas bērna nolaupīšanu un citām apsūdzībām.

Kā ziņoja Latvijas Televīzija, tiesas sēdē Misānes advokāts bija iesniedzis jaunus pierādījumus, lai sieviete netiktu izdota. Advokāts uzsvēris, ka sodam jābūt proporcionālam pret nodarīto, norādot, ka DĀR uz tiesu vien Misānei var nākties gaidīt divus gadus. Savukārt prokurors norādījis, ka Misāne ļoti vēlu nākusi klajā ar jauniem pierādījumiem un ļaunprātīgi novilcinājusi tiesu. Prokurors prasīja, lai Misāne pēc iespējas ātrāk tiktu izdota DĀR.

Šodien vairāki simti cilvēku, ģimenes ar bērniem devās pie Brīvības pieminekļa Rīgā, lai noliktu baltus ziedus, tā paužot atbalstu Kristīnei Misānei.  Iniciatīvā piedalījās arī Kristīnes māsa Mārīte Batraka.

Atbalsta akcija Kristīnei Misānei pie Brīvības pieminekļa

Šodien vairāki simti cilvēku, ģimenes ar bērniem devās pie Brīvības pieminekļa Rīgā, lai noliktu baltus ziedus, tā paužot atbalstu Kristīnei ...

Līdzīgs jautājums tika skatīts jau pagājušajā mēnesī. Sievietes pārstāvji apgalvoja, ka tiesa sākotnēji nolēma Misāni atbrīvot, taču Dānijas prokuratūra nekavējoties cēla pretprasību, pēc kuras Dānijas tiesa tomēr nolēma Misāni paturēt apcietinājumā. Šāds lēmums tika pieņemts, lai arī DĀR nebija viņu pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) aģentūrai LETA sacīja, ka viņš telefoniski ir sazinājies ar Eiropas Komisijas viceprezidentes Veras Jurovas biroju par turpmāko attīstību Misānes lietā un esot saklausījis izpratni par Latvijas bažām saistībā ar Misānes tālāko likteni. 

foto: Dānijas prokuratūra patlaban ar visiem iespējamiem līdzekļiem mēģina panākt, lai Misāni izdotu Dienvidāfrikai. (Foto: Facebook)

Vienlaikus Bordāns ir nosūtījis vēstuli DĀR tieslietu ministram ar lūgumu iepazīties ar divpusējā līgumu projektu, aicinot viņu sniegt informāciju par termiņu, kādā DĀR kompetentās iestādes būtu gatavas uzsākt sarunu procedūru līguma noslēgšanai. Tuvākajā laikā tieslietu ministrs sazināsies ar DĀR tieslietu ministru.

Latvijas prokuratūra tuvākajā laikā apsvērs tālākos iespējamos risinājumus attiecībā uz Misāni, aģentūrai LETA sacīja prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.

Misānes pārstāvji aģentūru LETA iepriekš informēja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

Šo lietu tika piedāvāts Pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču tas netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.