Kargins un Krasovickis piedāvā valstij pārtraukt 10 gadu ilgās tiesvedības ap "Parex"
foto: LETA
2008.gada attēls no brīža, kad baņķieri parakstīja līgumu, par 2 latiem pārdodot banku valstij. Tagad valsts vērtē iespējamu izlīgumu ar bijušajiem "Parex bankas" īpašniekiem.
Sabiedrība

Kargins un Krasovickis piedāvā valstij pārtraukt 10 gadu ilgās tiesvedības ap "Parex"

Jauns.lv / LETA

Pēc bijušo "Parex bankas" īpašnieku Valērija Kargina un Viktora Krasovicka piedāvājuma saņemšanas Ekonomikas ministrija (EM) un tai piederošais "Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor" ("Possessor") izvērtē iespēju pārtraukt ar abiem desmit gadus ilgušās tiesvedības, vēsta LTV raidījums "de facto".

Kargins un Krasovickis piedāvā valstij pārtraukt 1...

Valsts prasību summa pret bijušajiem baņķieriem sasniedz 230 miljonus eiro. Tiesas apmierinājušas prasības aptuveni astoņu miljonu eiro apmērā un 4,5 miljoni eiro jau ir piedzīti. Par pārējo naudu strīdi vēl turpinās. Kā vēsta "de facto", pagājušā gada vasarā un rudenī Kargina un Krasovicka advokāts Uģis Grūbe vērsās pie valsts puses ar mierizlīguma piedāvājumu. Notikušas sarunas, bet vienošanās pagaidām nav panākta. 

"Par pašu sarunu saturu, kamēr nav skaidrība, vai varam vai nevaram vienoties, mēs ievērosim konfidencialitāti," skaidrojis Grūbe. Arī "Possessor" pārstāvji pagaidām neatklāja, ko domā par mierizlīguma piedāvājumu, lai nenodotu savas pozīcijas sarunās.

"Šobrīd komentēt, vai tas piedāvājums ir adekvāts vai neadekvāts, ir par agru. Ir daudz faktoru apkārt. Ja slēgt [vienošanos], tad pa visu perimetru. Tuvākajā laikā droši vien nonāksim pie izpratnes, vai ir vērts," raidījumam teicis "Possessor" vadītājs Vladimirs Loginovs.

Vienlaikus EM pēc ministra Ralfa Nemiro (KPV LV) iniciatīvas sākusi alternatīvu izvērtējumu, vai ir vērts turpināt tiesāties ar bijušajiem "Parex bankas" akcionāriem. Ministrs skaidrojis, ka vēlas saprast, vai valsts par advokātiem nesamaksās vairāk nekā varēs piedzīt no Kargina un Krasovicka.

"Mēs zinām, ka ir ārkārtīgi liela prasība, kura faktiski nesedzas ne ar ko. Līdz ar to mēs tagad saliekam kopā nodrošināto prasības daļu ar to, cik mēs esam iztērējuši izmaksās. Un mēs gribam salikt kopā gan ciparus, gan potenciālās iespējas valstij atgūt līdzekļus, un pārtraukt šo te maksājumu advokātiem," raidījumam skaidrojis ministrs.

Pagājušā gada beigās EM noslēgusi līgumu ar advokātu biroju "TGS Baltic" par juridisku izvērtējumu vairāku tiesvedību pamatotībai. Advokātu birojs izvēlēts elektroniskā cenu aptaujā zemākās cenas dēļ, informē "de facto".

Raidījums aprēķinājis, ka pašlaik bilance tiesvedībās ar Karginu un Krasovicki valstij ir pozitīva. No kopējā prasības apjoma - 230 miljoniem eiro - izdevies piedzīt niecīgu daļu, bet tā vienalga esot desmitkārt lielāka nekā samaksāts juristiem ar advokātu Agri Bitānu priekšgalā. Valsts izdevumi šajās tiesvedībās patlaban sasnieguši aptuveni 400 000 eiro.

Tomēr, kā norāda "de facto", var noprast, ka uz Kargina un Krasovicka vārda reģistrētie īpašumi, ko potenciālās uzvaras gadījumā no abiem piedzīt, drīz būs beigušies. Četri viņiem piederoši nekustamie īpašumi esot vienu līdz pusotru miljonu eiro vērti, uzskata advokāts Grūbe. Vēl kontā esot iesaldēti 10 miljoni eiro "Parex bankas" naudas, kura nonāks vai nu pie valsts vai abiem eksbaņķieriem atkarībā no procesu iznākuma.

Nemiro uzsvēris, ka lēmumu par mierizlīgumu nepieņems ministrija viena pati, bet tas būšot visas valdības lēmums, ja tik tālu nonāks.

Kā zināms, vēlā 2008.gada 10.novembra vakarā toreizējais finanšu ministrs Atis Slakteris (TP), "Hipotēku bankas" toreizējais prezidents Inesis Feiferis un Kargins parakstīja līgumu, kas paredz "Parex bankas" akciju kontrolpaketes jeb 51% pārņemšanu "Hipotēku bankas" īpašumā. Par šīm akcijām to līdzšinējiem īpašniekiem Karginam un Krasovickim katram tika samaksāts viens lats. Vēlāk valsts pārņēma arī pārējās bankas akcijas. Kopējais valsts atbalsta bijušajai "Parex bankai" sasniedza 1,7 miljardu eiro, no kā ir atgūta mazāk nekā puse.