Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts. (Foto: LETA)

LU zinātnieki veikuši aprēķinus jauniem materiāliem enerģijas iegūšanai

Tava izglītība
17. janvārī 23:47 2020. gada 17. janvārī 23:47
  Jauns.lv / LETA
Viens no pērnā gada nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijas Universitātē (LU) ir zinātnieku veiktie aprēķini jauniem materiāliem enerģijas iegūšanai un uzkrāšanai, pavēstīja augstskolā.

LU informēja, ka pētnieku grupa LU Cietvielu fizikas institūtā sadarbībā ar pētniekiem Teorētiskās ķīmijas institūtā un Jilin Universitātē Ķīnā veikuši teorētiskus aprēķinus jauniem materiāliem enerģijas iegūšanai un uzkrāšanai.

Pētījumos ietilpst desmit LZA korespondētājlocekļa, LU Cietvielu fizikas institūta vadošā pētnieka Roberta Eglīša un viņa vietējo un ārzemju partneru raksti, kas publicēti laika posmā no 2018.gada līdz 2020.gadam.

LU skaidroja, ka teorētisko pētījumu rezultāti iegūti vairākos projektos un ir par dažādiem materiāliem dažādos pielietojumos, bet, kā minēja institūta vadošais pētnieks Jānis Kleperis, vispopulārākais pētījums desmit teorētisko rakstu kopā ir saistīts ar elektrodu materiāliem litija jonu baterijām.

Publikācijā, kas veltīta litija jonu baterijām, ir par katodmateriālu, kuram varētu būt lielāks katoda potenciāls nekā tagad izmantotajam, proti, tajā ir nevis tradicionālie 3,5-4 volti, bet pieci volti. "Tāds materiāls tika sintezēts pagājušā gadsimta beigās, tiesa, praktiskiem pielietojumiem vēl nederīgs. Ka tas arī teorētiski ir iespējams, pirmo reizi pierādīts Roberta Eglīša darbos," skaidroja pētnieks.

Viens no rakstiem veltīts arī organiskām Saules baterijām, kas ir alternatīvs un ekoloģiski tīrs enerģijas avots. Universitāte norādīja, ka bateriju pamatā ir organiska krāsviela, kas absorbē Saules gaismas kvantus, kuri rada elektronu caurumu pāri, kuri ātri jāatdala.

Nākotnē zinātnieki plāno pētīt arī inovatīvu veidu plastmasas iegūšanai.

Februārī LU zinātniekus godinās Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) apbalvošanas ceremonijā.

Citi šobrīd lasa

Kobes Braienta māsa īpašā veidā godina mirušā brāļa un mazās Džannas piemiņu
Džilindžera mīļotā Inga Grencberga: "Man šķiet, es varētu būt labāka sieva!"
Pie dzelzceļa stacijas Parīzē izcēlies ugunsgrēks 12
Pievienot komentāru

"Люди начали синеть": на праздновании 29-летия Instagram-блогера погибли ее друзья и муж - отец двоих детей

"Ужастики на ночь": Максим Галкин показал, как дети напугали Аллу Пугачеву в спальне