Latviešu gara gaismas nesēju Jāni Cimzi izmanto alus reklāmai
foto: Valkas novads/Facebook
Jauno alu rotā slavenā 19. gadsimta latviešu pedagoga Jāņa Cimzes vārds un portrets. Šāda izvēle mulsina, jo Cimzes devums latviešiem bija izglītība, nevis krogi un alkohols.

Latviešu gara gaismas nesēju Jāni Cimzi izmanto alus reklāmai

Kas Jauns Avīze

Valkā atklāta jauna alus darītava "Võru õlletehas", kas ierīkota bijušajā robežkontroles punktā.

Latviešu gara gaismas nesēju Jāni Cimzi izmanto al...

Šeit top gaišais alus "Cimze Kraft Lager", kas nosaukts par godu pedagogam, latviešu kormūzikas pamatlicējam, tautasdziesmu apdarinātājam Jānim Cimzem (1814–1881). No 1853. gada līdz pat nāvei viņš vadīja skolotāju semināru Valkā.

“Šim alum ir specifiska garša. Pēc veida tas skaitās gaišais alus, bet pēc garšas vairāk atgādina tumšo alu,” stāsta darītavas ražošanas vadītājs Aigars Roga.

Ražošanas laikā pievienota izejviela – īru sūna, kas dodot mazliet specifiskāku garšu. Patiesībā gan tā nav sūna, bet brūnaļģe "Chondrus crispus", no tā izgatavo želējošu pārtikas piedevu karaginānu (E407).

Ražošanas jauda teorētiski ļauj saražot 20 tonnas alus mēnesī, reālie apmēri pagaidām ir mazāki, jo ierobežo telpu izmērs. Alus darītavas īpašnieks ir Igaunijas kompānija "ET Invest", kam pieder veikalu tīkls "Alko 1000".

Cimze ir atstājis bagātīgu kultūras mantojumu un ir viena no Valkas novada izcilākajām personībām. Vai tiešām viņa vārds jāsaista ar alu – šo jautājumu uzdevis laikraksts Ziemeļlatvija.
Cimzes dzīves pārzinātāja Ligita Drubiņa no Valkas novadpētniecības muzeja stāstījusi, ka viņš gan kūpinājis pīpi, bet tas arī bijis vienīgais netikums. Cimze topošajiem skolmeistariem devis padomus patstāvīgajai dzīvei, ieteicis lasīt labas grāmatas, apmeklēt koncertus un teātri.

Cimzes audzēknis Juris Kalniņš grāmatā Jānis Cimze, "Vidzemes draudzes skolotāju semināra pirmais direktors" (1914) rakstīja: “Viņš pats bija sātīgs un visur ievēroja pareizo robežu. Tikai vēlāk, nobrieduša vīra vecumā, viņš uz ārsta padomu pie pusdienu maltītes baudīja glāzi alus. Tāpēc viņš pielika visas pūles, lai arī savus audzēkņus pieradinātu pie sātības un mērenības visās lietās. Seminārā šad un tad reti sarīkotos izpriecu vakaros viņš atļāva audzēkņiem baudīt pa vienai pudelei alus uz vīra.”

“Kas pārāk par to, tas ir no ļauna,” teicis Cimze, aicinot ievērot mēru un vēlreiz mēru. "Ziemeļlatvija" pauž vienīgi cerību, ka jaunā paaudze, baudot šo alus šķirni, varbūt aizdomāsies, kas bijis Cimze.