Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kritiķe Radzobe īsā ierakstā feisbukā ietērpusi Džilindžera "neveiksmes" iemeslu, proti, viņš stagnējot un nemainās savā mākslā. (Foto: no privātā arhīva, LETA)

Teātra kritiķe Silvija Radzobe skarbi par Džilindžeru: "Žēl, ka režisors pats nesaprot..." 19

Kultūra
2019. gada 20. septembrī 06:01 2019. gada 20. septembrī 06:01
  Jauns.lv
2018.gada novembrī Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvoja Dailes teātra mākslinieciskā vadītāja Dž.Dž.Džilindžera izrāde "Kleo-Kleo-Kleopatra", kurai Džilindžers pats sarakstīja gan lugu, gan arī režiju. Taču tā piedzīvoja tikai sešas izrādes, kad tika noņemta no repertuāra. Teātra kritiķe Silvija Radzobe lakoniskās pārdomās sociālajā tīklā "Facebook" ieskicēja, kāpēc izrādei tāda neveiksme.

Radzobes kundze, kā zināms, pasniedz teātra kritikas studijas jaunajiem kritiķiem Latvijas Universitātē, un vienā no semināriem tikusi apspriesta arī šī Liepājas teātra (jeb režisora Džilindžera?) it kā neveiksme: vēsturiskā komēdija no repertuāra noņemta nepilnu gadu pēc pirmizrādes un teātra 133.sezonā vairs nav redzama. Jāpiebilst, ka 132.Liepājas teātra sezonā divas Džilindžera radītas izrādes iekļuvušas visvairāk spēlēto izrāžu trijniekā - tās bija "Polianna" un "Paldies tev, draudziņ!"

Savukārt "Kleo-Kleo-Kleopatra" objektīvi uzskatāma par izgāšanos - tai netika nedz vērā ņemama skatītāju piekrišana, nedz arī slavinošas publikācijas kultūras medijos, bet pašam māksliniekam šķita, ka izrāde ir teātras vadības aizliegta cenzūras ietvaros. Šis iemesls kļuva arī par strīdus objektu feisbukā, kur strīdos Džilindžeru pārstāvēja viņa sieva Inga Grencberga, jo režisors pats soctīklus nelieto.

Radzobe: šī izrāde bija skumja liecība

Silvija Radzobe īsās pārdomās feisbukā pauž, ko īsti nozīmējis šis Džilindžera iestudējums. Saglabājam nerediģētu autores rakstības un izteiksmes stilu: "Vakar teātra kritikas seminārā studenti uzstādīja, manuprāt, visai precīzu Džilindžera izrādes Kleo Kleo Kleopatra diagnozi. Viņi secināja, ka tā nebūt nav sliktākā Latvijas teātra izrāde, tāpēc to diez vai vajadzēja noņemt no Liepājas teātra repertuārā.

Un vienlaikus: šī izrāde ir ne tikai garlaicīga. Tā ir arī skumja liecība, ka aizgājušā gadsimta ceturksnī, kas pagājis, kopš Dž ienāca teātrī, mainījusies ir dzīve, teātris, bet Dž palicis turpat, kur bija toreiz. Žēl, ka režisors pats nesaprot: šodien vairs nestrādā provinciāls postmodernisms, ka vairs nevienu nevar ielīksmot, sitot ar seksa, kailuma, rupju krievu lamuvārdu un padomju seriālu kārtīm.

Parodija darbojas, ja publikai ir aktuāli parodētie objekti, bet daudzi jaunieši vispār nezina, kas ir "17 pavasara mirkļi". Un nedomāju, ka viņiem to obligāti vajadzētu zināt. Ja runā par stratēģiju, teātrim vajadzēja darīt zināmus cēloņus, kāpēc tas noņem izrādi. Lai Dž nevarētu spekulēt - tas darīts dēļ kritiķu pieminējuma, kas īstenībā ir vienīgā kaut cik asprātīgā izrādes aina," feisbukā pauž cienījamā kritiķe.

Izrādi "Kleo-Kleo-Kleopatra" režisors pieteica kā mēģinājumu atspoguļot visiem zināmās Ēģiptes valdnieces Kleopatras dzīvi, varu un mīlestību mūsdienu skatījumā, un erotisko ainu dēļ tai bija vecuma ierobežojums, proti, no 14 gadiem. 

Šodien Dailes teātrī pirmizrāde jaunai Džilindžera komēdijai

Šodien Dailes teātrī pirmizrādi piedzīvos britu dramaturga Reja Kūnija lugas "Neiespējamā misija" iestudējums Dž. Dž. Džilindžera režijā. Izrāde atspoguļo taksometra šofera Džona Smita mīlas dzīvi ar divām sievām. Viņš precīzi izplānojis grafiku, kā sadzīvot ar abām, lai viena sieva neuzzinātu par otras esamību, pastāstīja Dailes teātra pārstāve Laura Leimane.

Galvenais varonis iekuļas kautiņā un pamostas slimnīcā. Dzīve apgriežas otrādi. Akurātajam grafikam izjūkot, Smits bezpalīdzīgi sapinas pūliņos izskaidrot situāciju abām sievām. Melu lavīna kļūst arvien lielāka, identitātes dubultojas, un, lai visu sarežģītu vēl vairāk, lietas izmeklēšanā iesaistās policisti, lugas sižeta līniju iezīmē Leimane. Galvenā varoņa lomā iejutīsies aktieris Artis Robežnieks, viņa sievas atveidos Rēzija Kalniņa un Vita Vārpiņa. Iestudējumā spēlēs arī Lauris Subatnieks, Andris Bulis, Gints Andžāns un Mārtiņš Upenieks.

Saistītās ziņas

Džilindžers sakašķējas ar Liepājas teātri - tā vadītāju Laukšteinu vaino melos un cenzūrā 34
Teātra kritiķe Silvija Radzobe: "Rešetins ir ap*irsis visus nominētos kolēģus" 61
Teātra kritiķe Radzobe ar vienu jaudīgu tvītu saceļ traci mākslinieku aprindās

Citi šobrīd lasa

Kurā zodiaka zīmē dzimušās ir vislabākās sievas 5
Lēto drēbju drīz vairs nebūs? Jaunā paaudze revolucionāri maina apģērbu industriju 3
"Atdeva kā negribētu suni" - influenceru pāris pēc 3 gadiem atsakās no adoptētā ķīniešu zēna 5
Skatīt visus komentārus

Брэд Питт и Анджелина Джоли объединились, чтобы устроить Шайло незабываемое 14-летие

Герцогиня Меган обратилась в полицию: она чувствует себя в опасности в новом доме