Zibeņošanas intensitāte Baltijas jūrā ap 10 tūkstošiem stundā; tuvumā lielākais negaisa mākonis Eiropā
Otrdienas rītā Baltijas jūras dienvidu daļu turpina šķērsot liels negaisa mākonis, un zibens uzplaiksnījumu skaits pārsniedzis desmit tūkstošus stundā, liecina meteoroloģiskā informācija.
Tas patlaban ir lielākais negaisa mākonis Eiropā un viens no lielākajiem pasaulē.
Baltijas jūras reģionā šādi lieli un noturīgi negaisa mākoņi veidojas reti. Tie var izraisīt vētru, īpaši stipras lietusgāzes un lielgraudu krusu.
Tuvākajās stundās negaiss virzīsies tālāk uz ziemeļiem pāri Baltijas jūrai un vēlāk var sasniegt Igauniju, kā arī skart Latvijas ziemeļus. Saglabāsies stipra lietus un vēja risks, vietām iespējama vētra un krusa.
Vienlaicīgi virs sauszemes izauguši vairāki mazāki negaisa mākoņi. Otrdienas rītā lietusgāzes un daži pērkona dārdi bija Mērsraga un Jūrmalas pusē; cits negaisa mākonis no Zemgales un Lietuvas pierobežas virzās uz Rīgas pusi. Sagaidāms, ka tas pamazām izzudīs.
Jau ziņots, ka saskaņā ar "Global Forecast System" prognozi no otrdienas līdz piektdienai vietām Latvijā iespējams postošs pērkona negaiss, kas nelielā teritorijā izraisa ne tikai intensīvas lietusgāzes, bet arī lielgraudu krusu un vētru.
"Global Forecast System" prognoze arī vēsta, ka trešdien lielākā tveice paliks uz dienvidiem no Latvijas un šīs nedēļas karstākā diena varētu būt ceturtdiena.
LVĢMC aicina ievērot piesardzību gaidāmo pērkona negaisu laikā
Šonedēļ Latvijas teritorijā no dienvidiem ieplūst neierasti karsts un mitrs gaiss, kas veicinās stipru pērkona lietusgāžu veidošanos, un Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) aicina iedzīvotājus sekot līdzi jaunākajām prognozēm un ievērot piesardzību, tuvojoties negaisam.
Stiprs pērkona negaiss var atnest ne vien intensīvu zibeņošanu, bet arī stipras lietusgāzes, krasas vēja brāzmas un krusu, iespējama pat virpuļviesuļu veidošanās. Stiprie pērkona negaisi visbiežāk ir lokāli, skarot vien atsevišķas vietas vai reģionus, ne visu Latviju.
LVĢMC prognozē, ka otrdien negaisa mākoņi galvenokārt skars valsts rietumus, taču daļa negaisa mākoņu sasniegs arī Vidzemi. Negaisa laikā veidosies krasas vēja brāzmas, kas var pārsniegt pat 20 metrus sekundē. Tāpat dažviet mākoņi nesīs lielus krusas graudus. Pērkona negaisi pierims vakarā.
Apstākļi atmosfērā ir atbilstoši, lai lokāli pastāvētu arī virpuļviesuļu veidošanās risks, kas Latvijas teritorijā ir reti novērojama dabas parādība. Kaut arī šīs postošās parādības izveidošanās risks šodien nav vērtējams kā augsts, tas tomēr pastāv un vairāk skar Latvijas rietumu daļu.
Arī trešdien, 12.jūnijā, Latvijā ducinās pērkons, turklāt negaiss skars plašu valsts daļu. Atsevišķos reģionos pērkona lietusgāzes būs stipras un tās pavadīs krusa, kā arī krasas vēja brāzmas.
LVĢMC un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina, ka pērkona negaiss var būt bīstams jebkuros apstākļos, tāpēc, tuvojoties negaisa mākoņiem, vienmēr ir jāievēro piesardzība.
Vēlams savlaicīgi nostiprināt vai novietot telpās vieglus priekšmetus, kas atrodas uz ēku balkoniem vai pagalmā, kā arī aizvērt logus un durvis un atvienot no strāvas padeves elektroiekārtas. Vēlams nenovietot automašīnas zem atsevišķi augošiem kokiem, celtniecības sastatnēm, reklāmas stendiem vai elektropārvades līnijām.
Bīstami ir pērkona negaisa laikā atrasties uz ezera vai kādas citas ūdenskrātuves, kā arī bīstami ir šādā laikā peldēties un makšķerēt zivis, jo ūdens labi vada elektrību.
Ja pērkona negaisa laikā ir nogāzušies koki, pārrauti vadi, notikusi kāda avārija vai cits negadījums, nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112.
LVĢMC skaidro, ka pērkona negaisu teritoriālās izplatības un veidošanās laika prognozēšana vairākas dienas uz priekšu ir ļoti sarežģīta, prognozes ik dienu tiek precizētas un nepieciešamības gadījumā tiek sagatavoti brīdinājumi.