Latvija atguvusi no klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusu
foto: LETA
Sabiedrība

Latvija atguvusi no klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusu

Jauns.lv / LETA

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir saņēmis Pasaules dzīvnieku veselības organizācijas (OIE) sertifikātu, kas apliecina, ka Latvija ir atzīta par brīvu valsti no klasiskā cūku mēra, aģentūru LETA informēja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Latvija atguvusi no klasiskā cūku mēra brīvas vals...

Viņa sacīja, ka šādu atzinumu ir sniegusi starptautiska OIE ekspertu komisija, ņemot vērā Latvijas paveikto klasiskā cūku mēra ierobežošanā un apkarošanā.

PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja atgādināja, ka Latvijā klasiskais cūku mēris tika konstatēts pirms septiņiem gadiem - 2012.gada rudenī vispirms meža un pēc tam arī mājas cūkām, tomēr visstraujāk slimība izplatījās tieši meža cūku populācijā, tāpēc lielākā uzmanība klasiskā cūku mēra apkarošanā tika veltīta slimības ierobežošanai meža cūku vidū. Taču, pateicoties intensīvai meža cūku vakcinācijai, pēdējos četros gados Latvijā nav konstatēts neviens meža cūku saslimšanas gadījums ar klasisko cūku mēri.

"Nomedītās, gan mirušās meža cūkas, it īpaši Latvijas austrumu pierobežā, joprojām tiek laboratoriski izmeklētas, lai gūtu pārliecību, ka slimība Latvijā nav nonākusi atkārtoti," uzsvēra Meistere.

Jau vēstīts, ka klasiskais cūku mēris Latvijā nav konstatēts kopš 2015.gada. Togad meža cūku populācijā tika konstatēti seši klasiskā cūku mēra gadījumi. Tas ir piecas reizes mazāk nekā 2014.gadā, kad Latvijā tika konstatēti 30 klasiskā cūku mēra gadījumi. 2013.gadā klasiskā cūku mēra vīruss (ierosinātājs) tika konstatēts 46 gadījumos, veicot nomedīto meža cūku laboratorisko pārbaudi. Turpretī 2012.gada beigās infekcijas slimība tika konstatēta Latgales reģiona mežos mītošajām meža cūkām, kā arī triju saimniecību mājas cūkām.

Klasiskais cūku mēris ir lipīga infekcijas slimība, ar kuru slimo gan meža, gan arī mājas cūkas. Slimības pazīmes ir augsta ķermeņa temperatūra (40°C), konjunktivīts, kustību koordinācijas un centrālās nervu sistēmas darbības traucējumi. Uz saslimušā dzīvnieka ādas - īpaši uz ausīm, astes, vēdera un kāju iekšpusē, novērojami asins izplūdumi. Slimās sivēnmātes var abortēt, sivēni piedzimt vārgi, atsevišķos gadījumos - nedzīvi. Saslimšana parasti beidzas ar cūku nobeigšanos. Klasiskais cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.