Jāņa Anmaņa Dievzemītes auklējums grāmatu namā “Valters un Rapa”
foto: Publicitātes foto
Kādā Jāņa Anmaņa gleznā redzams arī vientuļš ebrejs kaut kur Vecrīgas ielās.
Kultūra

Jāņa Anmaņa Dievzemītes auklējums grāmatu namā “Valters un Rapa”

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Pašā Rīgas centrā – grāmatu namā “Valters un Rapa” Aspazijas bulvārī – atklāta pazīstamā latviešu daudzpusīgā mākslinieka (gleznotājs, scenogrāfs, rakstnieks un komponists) Jāņa Anmaņa jaunākā gleznu izstāde “Dievzemītes auklējums”, kurā skatāmi mākslinieka gan nesen, gan arī jau pirms kāda laika radīti darbi – viņa zelta klasika.

Jāņa Anmaņa Dievzemītes auklējums grāmatu namā “Va...

Mākslinieks Jānis Anmanis glezno Dievzemīti un diez vai uz tās dzīvo jel kāds mākslasmīlis, kurš nezinātu Jāņa Anmaņa vārdu. Viņš ir gleznotājs, dzejnieks un komponists, bet šoreiz grāmatu namā "Valters un Rapa" izveidotā izstāde pievēršas viņam galvenokārt kā gleznotājam - viņa izauklētajai un radītajai Dievzemītei audeklos. Te skatāmi gan senāki, gan svaigāki darbi - visi kā viens nesajaucami un neatkārtojami, piederīgi mākslinieka zelta klasikai.

Jāņa Anmaņa gleznās redzama viņa radītā un izauklētā, mūsu visu mīļotā Dievzemīte audeklos.

Jāņa Anmaņa Dievzemītes auklējums jeb zelta klasika grāmatu namā “Valters un Rapa”

Pašā Rīgas centrā – grāmatu namā “Valters un Rapa” Aspazijas bulvārī – atklāta pazīstamā latviešu daudzpusīgā mākslinieka (gleznotājs, scenogrāfs, rakstnieks ...

Līdzās tik pazīstamajiem Jāņa Anmaņa eņģeļiem arī viņa jaunākajos darbos figurē citi Anmanim raksturīgi tēli – rija, klēts, mēness, zirgs, dūja, arī vientuļš ebrejs kaut kur Vecrīgas ielās...

Eņģeļu tēli Jāņa Anmaņa gleznās ienāk pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu sākumā, kad smagas slimības dēļ viņš tolaik bija uz trauslās robežas starp palikšanu un aiziešanu, un tieši uz tās sastapis šos tēlus, kuri kopš tā laika viņam visu laiku ir tuvumā. Tomēr  atgriežoties, viņš iemantoja milzu prieku par dzīvi un teju neizsīkstošu enerģiju, un šīs kvalitātes viņam piemīt līdz pat šodienai un to rāda jaunākie darbi. 

Jānis Anmanis dzimis 1943. gada 6. decembrī Rīgā. 1963. gadā beidzis Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu. Uzreiz  pēc skolas iestājies Latvijas Mākslas akadēmijas Rūpnieciskās mākslas nodaļā, kuru absolvējis 1969. gadā ar diplomdarbu – sienas gleznojumu Mākslas akadēmijas ēdnīcā. Mākslinieks piedalās izstādēs kopš 1965. gada. Jānis Anmanis ir Mākslinieku savienības biedrs kopš 1970. gada. Bijis Mākslinieku savienības valdē, bērnu tēlotājas mākslas vasaras nometnes „Varavīksne” vadītājs, Kultūras ministrijas ekspertu komisijas biedrs, dažādu plenēru un redkolēģiju loceklis, Mākslas dienu vadītājs, Mākslas dienu basketbola turnīra izveidotājs un organizators. Mākslinieks pārsvarā strādā monumentālās glezniecības žanrā, bet paralēli gleznošanai zīmē ilustrācijas grāmatām un preses izdevumiem. Iepriekš pievērsies arī scenogrājai, bijis mākslinieks Rīgas kinostudijā. Jānis Anmanis arī raksta dzejoļus un pasakas, publicējis vairākas gāmatas. Jāatzīmē arī cits mākslinieka talants - viņš komponē mūziku. 1998. gadā viņš ir apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.