Izstāde “Jūgendstila Lieldienas” muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”
foto: Publicitātes foto
Runā Rīga

Izstāde “Jūgendstila Lieldienas” muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”

Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību

No 9. aprīļa līdz 21. aprīlim muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina iepazīt jūgendstila perioda Lieldienas. Izstādē būs redzami 20. gadsimta sākuma priekšmeti no muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” krājuma un mākslinieces Tamāras Čudnovskas radīti jūgendstila periodam atbilstoši svētku dekori.

Izstāde “Jūgendstila Lieldienas” muzejā “Rīgas Jūg...

20. gadsimta sākumā Lieldienās ar īpašu rūpību dekorēja mājokļus un darīja to atbilstoši laikmeta tradīcijām, izmantojot pieejamos materiālus. Ziedi un zaļa zāle Lieldienās simbolizēja dabas atjaunošanu, ar tiem rotāja telpas, svētku galdu un ēdienus. Ziedu pušķus dekorēja ar pūpoliem, olu čaumalām un putnu spalvām. Telpu rotāšanai Lieldienās izmantoja gan dabīgos, gan mākslīgos ziedus. Mākslīgos ziedu izgatavošanai izmantoja dažādus materiālus – audumus, zīdus, kreppapīru, metālu, porcelānu un vasku.  Jau 19. gadsimta beigās tika izstrādāti vairāki paņēmieni kā izgatavot ziedus no vaska. Izstādē ieraugāmi vairāki vaska ziedu darināšanas paņēmieni.

Centrālais elements viesistabā ir Lieldienu koks. Tas ir dekorēts ar zīda lentēm un olām un  simbolizē − dzīvības koku. Lieldienu groziņu dekorēšanā izmantots kreppapīrs, kas kā dekoratīvs materiāls parādījās Anglijā 19. gadsimta beigās un kļuva par populāru svētku dekoru izgatavošanas materiālu visā Eiropā. Lieldienu vainags, kas izgatavots no zariem, zīda lentēm un olām novietots ēdamistabā uz galda, simbolizē mūžību. Dažādu formu groziņi ir ļoti populāri dekori Lieldienās, jo tieši tur glabāja olas. Muzeja ekspozīcijā redzamie ar ziediem dekorētie groziņi ir mākslinieces Tamāras Čudnovskas roku darbs.

Ēdamzālē apskatāms šokolādes zaķis, kura  izgatavošanai izmantotas vēsturiska metāla forma no muzeja krājuma. Lieldienu svētku galdā lika īpašus baltus ar pavasara ziediem apgleznojumiem porcelāna un stikla traukus. Pēc tradīcijas uz galda vajadzēja būt trīs Lieldienu simboliem: atjaunošanas simbols – ziedi un zaļa zāle, dzīvība – zaķis, gaisma − sveces. 

Svētdien, 14. aprīlī, plkst. 12.00 muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina ģimenes ar bērniem uz Lieldienu ieskandināšanas pasākumu kopā ar deju folkloras kopu “Dandari”. Pavasarīgā noskaņā kopīgi apgūsim deju soļus un dziesmas, lai sveiktu sauli un pavasari. Dalības maksa – 3.00 €.

Sestdien, 20. aprīlī, plkst. 12.00 muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina ģimenes ar bērniem uz ģipša liešanas radošo darbnīcu, ko vadīs restauratore Iveta Šveisberga. Darbnīcas dalībnieki varēs iepazīt ģipša rotājumu veidošanas pamatprincipus un iemēģināt roku ģipša formu atspiešanā, radot izteiksmīgus Lieldienu tematikai atbilstošus interjera rotājumus. Dalības maksa – 5.00 €.

Pasākumos vietu skaits ir ierobežots. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālr. 67181465 vai e-pastā jugendstils@riga.lv.