Mikroautobusu pārvadājumu līgums "Rīgas satiksmei" var nest vairākus miljonus lielus zaudējumus, biļešu cenas esot zem pašizmaksas
Pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" (RS) un pilnsabiedrība "Rīgas mikroautobusu satiksme" (RMS) līgums par tiesībām galvaspilsētā pārvadāt pasažierus ar mikroautobusiem varētu pašvaldības uzņēmumam nest 6-7 miljonus eiro zaudējumus, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga", atsaucoties uz RS pagaidu vadītāja Anrija Matīsa aplēsēm.
Jaunais līgums ir spēkā no pagājušā gada decembra. Viena pasažiera pārvadāšana mikroautobusā tagad izmaksā 1,34 eiro, bet pasažieriem biļetes cena nemainās – par braucienu jāmaksā 1,15 eiro. Starpību jāpiemaksā pasūtītājam jeb RS, kas gadā pēc Matīsa aplēsēm varētu būt 6-7 miljoni eiro.
Turklāt pašvaldība ir atļāvusi 14 mikroautobusu maršrutos braukt arī skolēniem un pensionāriem, par kuru braucieniem maksā pilsēta. Ieņēmumi no šiem pasažieriem iet secen RS kasei, tāpēc uzņēmuma zaudējumi no apakšuzņēmuma darbības esot vēl lielāki.
Matīss raidījumam atzina, ka zaudējumus būtu jākompensē, un tas ir jautājums Rīgas domei, kādā veidā to darīt. RS aprēķinātā pašizmaksa vienam braucienam ir 1,175 eiro, kas nesedz līgumā noteikto RMS cenu.
Viens no patiesā labuma guvējiem pilnsabiedrībā RMS ir RS darbinieks, pašvaldības valdošā koalīcijas partijas "Gods kalpot Rīgai" biedrs Aleksandrs Brandavs. Iepirkumu par mikroautobusu pārvadājumiem organizēja Leona Bemhena vadītā RS valde, bet iepirkumu komisiju vadīja RS Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins, kuri abi šobrīd apcietināti RS korupcijas krimināllietā, atgādina "Nekā personīga".
Matīss jau iepriekš atzina, ka "personīgi šādu sadarbības līgumu ar RMS nebūtu noslēdzis", jo tajā RS ir daudz neizdevīgu nosacījumu.
"Mēs turpināsim rīkoties un veikt nepieciešamās izmaiņas, lai līguma nosacījumus tomēr padarītu pēc iespējas izdevīgākus," norāda RS vadītājs.
Jau ziņots, ka RS un RMS izplatījusi atšķirīgu informāciju par to, kurš un kādā veidā nākotnē varētu veikt pasažieru pārvadājumus Rīgas pilsētas maršrutos.
Ceturtdien RMS izplatīja informāciju, ka abas puses vienojušās, ka tuvākajā laikā RMS pārņems reisus tajos maršrutos un diennakts stundās, kurās RS ieņēmumi ir zemāki par pašizmaksu. RMS informēja, ka jau martā varētu pārņemt atsevišķus reisus aptuveni desmit RS maršrutos, tādā veidā samazinot RS izmaksas.
Tomēr piektdien RS pārstāvis Viktors Zaķis norādīja, ka RMS sniegtā informācija esot sabiedrību maldinoša. Pēc Matīsa paustā, tikšanās ar RMS vadību tik tiešām ir notikusi, taču ne šīs tikšanās mērķis, ne arī saturs neatbilstot tam, ko vēstīja RMS.
"Gluži pretēji, RS pagaidu valde uzskata, ka nekavējoties ir jāpārskata maršrutu tīkls, kā arī atvieglojumu piešķiršana pasažieru pārvadāšanai RMS apkalpotajos maršrutos, jo tas nes zaudējumus RS budžetā un nav lietderīgi paaugstināta servisa pakalpojumus dotēt no pilsētas budžeta," pauž Matīss.
Ņemot vērā RMS izplatīto informāciju un nepieciešamību samazināt uzņēmuma zaudējumus, RS pagaidu valde nolēmusi nedēļas laikā pārskatīt tos RMS apkalpotos maršrutus, kuri dublējas ar RS apkalpotajiem, un nepieciešamības gadījumā samazināt pārvadājumu apjomu līgumā noteiktajā kārtībā.
Tāpat RS pagaidu valde nolēmusi iesniegt Rīgas domei priekšlikumu atcelt piešķirtās atlaides RMS apkalpotajos minibusu maršrutos.
Saskaņā ar Rīgas domes deleģējumu, RS pārrauga Rīgas pilsētas sabiedriskā maršruta tīklu, kurā pārvadājumus astoņos tramvaju maršrutos, 17 trolejbusu maršrutos un 56 autobusu maršrutos veic RS, savukārt 13 minibusu, septiņos ekspresbusu un astoņos nakts satiksmes maršrutos pārvadājumus veic pilnsabiedrība RMS.
RMS dibināta 2012.gadā, un kopš tā brīža arī sadarbojas ar RS. 2012.gadā starp abām pusēm uz pieciem gadiem tika noslēgts 25 miljonu eiro vērts sadarbības līgums. 2018.gada izskaņā uzņēmumi vienojās par sadarbību vēl uz astoņiem gadiem, noslēdzot 96 miljonu eiro vērtu līgumu.