"Pirmo reizi šādā pasākumā bija neomulīgi..." Sociālie tīkli virmo pēc simtgades salūta
Latvijas valsts simtgadei veltīto gaismas uzvedumu "Saules mūžs" 18. novembra vakarā klātienē noskatījušies vairāk nekā 100 000 iedzīvotāju, informē Rīgas domē. Saviļņojums un lepnums par valsti bija milzīgs, taču daudziem svētku prieku sabojājusi grūstīšanās pūlī, kā arī problēmas ar transportu, lai pēc salūta nokļūtu mājās. Cilvēkiem tas licis domāt, ka atbildīgie dienesti nav gatavi šādām ļaužu masām.
Simtgades salūts "Saules mūžs"
Vairāki Twitter lietotāji norāda, ka sajūta, klātienē atrodoties 11. novembra krastmalā salūta laikā, bijusi visai neomulīga.
Uguņošana nebija baudāma. Pie Triangula bastiona sākās masu spiešanās un psihoze. Pirmoreiz šāda veida pasākumā palika baisi
— Toms Zariņš (@zarinstoms) November 18, 2018
Svētki kopumā bija lieliski, bet es ļoti ceru, ka atbildīgās iestādes mācīsies no kļūdām un strādās pie pūļa kustības labākas plānošanas, uzraudzības, vadības. Mums ļoti paveicās, ka šoreiz viss beidzās laimīgi. https://t.co/zXxRmuc2Dt
— Una Bergmane (@UnaBergmane) November 19, 2018
Es nevienā pasākumā, nevienu gadu nebiju redzējusi tādu ārprātu, kas vakar darijās Krastmalā, Vecrīgā, stacijā...., jā, vilcienā arī netiku, sabiedriskais kursēja kā pagadās... esmu ļoti iecietīga pret masu pasākumiem, bet tādi ir jāprot organizēt....
— inese kruma (@inese773) November 19, 2018
Tur kur es stāvēju nekādu regulēšanu nemanīju, nebija neviena kurš nomierinātu tos aktīvistus, kuriem šķita, ka pūlis ātrāk kustēties, ja viņi ar spēku grūdīsies virsū priekšā stāvošajiem tai skaitā maziem bērniem un vecākiem ar ratiem.
— Una Bergmane (@UnaBergmane) November 19, 2018
Es, protams, netiku nemaz uz pašas krastmalas, kur varbūt bija kāds policists, bet no Brīvības pieminekļa līdz Triangula bastionam nebija neviena policista, kas organizētu masu kustību https://t.co/8EKKPYkJuU
— Toms Zariņš (@zarinstoms) November 19, 2018
Līdz šim nebiju piedzīvojusi, ka pūlis vienkārši nes kā straume un tik ilgstoši nav nekādu cerību tikt “ārā”. Un vari vien lūgt Dievu, lai bērns nekrīt panikā, un apkārtējiem slikti nepaliek, jo neviens klāt viņiem netiktu. Masu pasākumu 1 dzīvei pietiks.
— Inga (@IngaLiepaMeiere) November 19, 2018
Mammu, nākamgad atkal skatīsimies uguņošanu pa logu, labi? Bērni, laimīgi izglābušies no satrakotu buļļu - ļaužu bara, ilgi, bet veiksmīgi sagaidījuši trolejbusu, izdzēruši kumelīšu tēju, un ieritinājušies zem segas lielajā gultā, lai lēnām laistos drošā, saldā miedziņā.
— Ilze Meistere (@IlzeMeistere) November 18, 2018
Ap 20 pie RTU un tālāk netikām, gājām prom. Mazliet noķērām izbīli, sajūtot pūļa spiedienu un dzirdot atbildi uz aicinājumu nespiesties “nevaru, mani spiež”. Evakuējāmies, šobrīd šķiet, ka uz salūtu atkal ne tik drīz.
— Arina Stivriņa (@arinab) November 18, 2018
Pat masu pasākumus nedrīkst organizēt pēc principa “aj, paši vainīgi, ka atnācāt, zinājāt taču, ka būs šauri” — bija sajūta, ka tas, kas bija šovakar krastmalā, bija stingri ārpus normām.
— J. Sildniks (@Sildniks) November 18, 2018
Ap 20 pie RTU un tālāk netikām, gājām prom. Mazliet noķērām izbīli, sajūtot pūļa spiedienu un dzirdot atbildi uz aicinājumu nespiesties “nevaru, mani spiež”. Evakuējāmies, šobrīd šķiet, ka uz salūtu atkal ne tik drīz.
— Arina Stivriņa (@arinab) November 18, 2018
Pēc svinīgā pasākuma daudziem bijušas problēmas ar aizkļūšanu mājup, piemēram, pēdējais vilciens uz Aizkraukli 22:33 bijis stāvgrūdām pilns, un daudzi palikuši stāvam uz perona, arī ģimenes ar bērniem. Vairāki simti cilvēku no Jumpravas, Skrīveriem, Aizkraukles palikuši aukstumā pusnaktī uz ielas, jo pēc 24:00 dzelzceļa stacijas uzgaidāmās telpas tiek slēgtas.
Cilvēki zvanījuši uz info tālruni un lūguši nodrošināt papildu reisu šajā maršrutā, taču tas diemžēl nav piedāvāts. Pasažieri saka paldies Rīgas pašvaldības policijai, kas risinājusi situāciju un ģimenes ar bērniem nogādājusi vietā, kur var sasildīties. "Tas bija nepatīkams pārsteigums - netikt mājās," sociālajos tīklos raksta svētku dalībnieki.
AS "Pasažieru vilciens" pārstāvis Egons Ālers LTV "Panorāmai" skaidroja, ka, rēķinoties ar lielāku pasažieru plūsmu simtgades pasākumu dēļ, uzņēmums palielinājis vagonu skaitu atsevišķos maršrutos, 4 vagonu vietā norīkojot 6.
Vaicāts, kāpēc, reaģējot uz situāciju, netika norīkots pasažieru skaitam atbilstošs vagonu skaits, Ālers uzsvēra, ka uzņēmums darījis to, kas bijis tā spēkos.
Pēcuguņošanas stāsts, lasīts FB. @PVilciens pic.twitter.com/BMigwhR0Np
— Evita Puriņa (@evita_purina) November 19, 2018