Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Valsts jaunais karalis ANO Ģenerālajā asamblejā Ņujorkā. (Foto: REUTERS/SCANPIX)

Kā latviski izrunāt jauno Svazilendas nosaukumu? Valodnieki iesaka Svatini 9

Ziņas
2. oktobrī 07:16 2018. gada 2. oktobrī 07:16
Jauns.lv / LETA
Jaunais Svazilendas nosaukums latviešu valodā atveidojams kā Svatini, nolēmusi Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija.

Lai gan šīs Āfrikas valsts nosaukums oriģinālvalodā ir eSwatini jeb Umbuso weSwatini, latviešu valodā atveidotajos vietvārdos un citvalodu nosaukumos tradicionāli neiekļauj ar mazo sākumburtu rakstītus vispārējos apzīmējumus, piemēram, siSwati - svazu valoda, isiZulu - zulu valoda, iXhosa - hosu valoda u. tml. Tātad svazu valsts nosaukums latviski atveidojams kā Svatini.

Apsverot otru iespējamo Svazilendas jaunā nosaukuma formu Svatinija, komisijas ieskatā priekšroka dodama īsākai nelokāmai formai - Svatini (pēc analoģijas ar valstu nosaukumiem Mali, Haiti, Fidži, Kiribati u.c. vai svešvārdu martini).

Līdzīgas toponīma un attiecīgā etnonīma formu atšķirības oriģinālvalodā un latviešu valodā vērojamas arī dažu Eiropas valstu nosaukumiem, piemēram, Spānijas un tās tautas nosaukumam spāņu valodā.

Kā ziņots, šī gada aprīlī nelielā Āfrikas karaliste Svazilenda mainījusi savu nosaukumu. Tās karalis Msvati III valsts neatkarības 50.gadskārtas un savas 50 gadu jubilejas svinībās paziņoja, ka valsts nosaukums turpmāk būs eSvatini, kas ir arī tās vēsturiskais nosaukums.

Tā kā Msvati III ir absolūts monarhs, viņam nav nekādu problēmu nomainīt savas valsts nosaukumu. Karalis jau agrāk ir lietojis šo nosaukumu parlamenta sēžu atklāšanā, savā uzrunā ANO Ģenerālajā asamblejā 2017.gadā, Āfrikas Savienības konferencēs un citās starptautiskās sanāksmēs.

Citi šobrīd lasa

FOTO: prezentē jaunu žurnālu visiem, kas vēlas izprast mūsdienu jaunatni
FOTO: britu karaļnams tradicionāli publicē apburoši ģimeniskas Ziemassvētku kartītes 16
Busuļa un "Baritonu" tievēšanas izaicinājums beidzies. Kā puišiem klājies? 10
Skatīt visus komentārus

Это официально: Алла Пугачева объявила время и место концерта-возвращения на сцену

Елена Степаненко нашла молодую замену Евгению Петросяну