Izrādās, Rīgas lapsām garšo kaķi
foto: Shutterstock
Sabiedrība

Izrādās, Rīgas lapsām garšo kaķi

Jauns.lv

Arvien biežāk Rīgā var sastapt lapsas. Kā pareizi rīkoties, tiekoties ar kuplastēm?

Izrādās, Rīgas lapsām garšo kaķi...

Lapsām klāt labāk neiet, portālā riga.lv uzsver Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns. Labāk vienkārši iet garām, bet, ja dzīvnieks traucē, to var aizdzīt – lēni tuvoties tai un radīt troksni.

Gan Pļavniekos, gan Eksporta ielā

Lapsas pilsētā neienāk no meža – tās šeit dzīvo. Piemēram, Eksporta ielā ir piemēroti apstākļi, lai veidotu alu un audzinātu lapsēnus, turklāt netālu atrodas pārtikas veikals, atkritumu tvertnēs var atrast ēdamo.

Lapsu ģimene mīt Ķīšezera apkārtnē pie Vecmīlgrāvja tilta, rudastes ir redzētas un nofotografētas Jaunciemā, Mežaparkā, Pļavniekos, Skanstes ielas rajonā. Lielkalnam ir zināms gadījums, kad lapsa ierīkojusi mitekli zem siltumtrases daudzdzīvokļu mājas pagalmā.

Lapsas mīt tur, kur tām ir piemēroti dzīves apstākļi, šiem dzīvniekiem nepastāv stingri noteiktas robežas, kur ir viņu apdzīvotā vide, bet kur – cilvēku teritorija. Pilsētas kapi un parki lapsas pilnībā apmierina.

Visbiežāk, dzimušas kā rīdzinieces, lapsas tādas arī paliek līdz dzīves beigām – ēdiena pietiek, ir daudz zaļu oāžu. Kopumā lapsu populācija Rīgā gadu laikā nav kļuvusi ne lielāka, ne mazāka. Rietumeiropas pilsētā sen zināms termins ir urbanizētas lapsu populācijas, piemēram, Londonā tas nav nekas neparasts.

Ķengaragā regulēja kaķu skaitu

Tikai pasakās lapsas pārtiek vienīgi no zaķiem. Patiesībā tās ir visēdājas, kaut arī priekšroka ir gaļai. Lapsas medī putnus, grauzējus, var izpostīt ligzdas, pilsētnieces izēdīs kaķiem nolikto barību un ne tikai – tām garšo arī paši kaķi.

Veselīgu runci lapsa nespēj pieveikt, taču ar slimu, vecu kaķi vai kaķēnu nav problēmu. Antoņina, kura ikdienā baro kaķus netālu no bijušās Rīgas porcelāna fabrikas, stāsta, ka pati savām acīm redzējusi: “Lapsa ielīda pagrabā un aiznesa pavisam maziņu kaķēnu.”

Vēl pirms dažiem gadiem šajā Ķengaraga apkaimē kaķu populāciju regulēja lapsas, kuras mitinājās nožogotajā pamestās fabrikas teritorijā. Līdz ar Akropoles būvniecību lapsu dzīves telpa te gan ir izjaukta.

Vakcinē pret trakumsērgu

Ja dzīvnieks droši tuvojas cilvēkam, rodas bažas, ka kaut kas nav kārtībā – vai neslimo ar trakumsērgu. Daļēji tā ir patiesība, tomēr Pārtikas un veterinārais dienests nav fiksējis nevienu trakumsērgas gadījumu Rīgas lapsu vidū.

Turklāt regulāri tiek veikta savvaļas dzīvnieku vakcinācija – Rīgas mežos izmētā speciālas vakcīnas, kuras lapsas apēd. Tomēr, ja lapsa sakodusi kaķi vai citu mājdzīvnieku, jāpārbauda, vai tas nav saslimis ar trakumsērgu.

Nevajag mēģināt noķert un pieradināt lapsu, savvaļas dzīvnieks var sāpīgi iekost. Gadījumā, ja lapsa vai cits dzīvnieks nonācis nelaimē, par to var ziņot Rīgas pašvaldības policijai (tālr. 110) vai zvanot SIA Dr. Beinerts (tālr. 67558855), veterinārajai klīnikai, ar kuru pašvaldībai noslēgts līgums.