Lielplatones muižā atjauno vešerienes māju
foto: Shutterstock
1845.–1860. gadā celtā baronu Hānu muiža ir pārdzīvojusi karus un revolūcijas. Agrāk šeit atradās skola, tagad audzēkņu trūkuma dēļ ierīkota Elejas bērnudārza Kamenīte Lielplatones filiāle.
Novadu ziņas

Lielplatones muižā atjauno vešerienes māju

Kas Jauns Avīze

Lielplatones muižā sākta senatnīgās vešerienes mājas restaurācija, lai apmeklētājiem rādītu, kā veļu mazgāja baronu laikos.

Lielplatones muižā atjauno vešerienes māju...

Vešūzi paredzēts atjaunot autentisku 18. un 19. gadsimtam, veicot restaurāciju gan no ārpuses, gan iekšpuses. Ēkai ir trīs stāvi.

foto: Facebook
Senā veļas māja ir labi saglabājusies.
Senā veļas māja ir labi saglabājusies.

Pirmajā plānots atspoguļot seno veļas mazgāšanas un gludināšanas procesu gluži kā baronu laikā, atjaunot vešerienes plīti, uz kuras sildīt ūdeni veļas mazgāšanai, izvietot planšetes, kurās apmeklētāji varēs aplūkot materiālus par veļas mazgāšanu 18. un 19. gadsimtā. Otrajā stāvā būs žāvētava, trešo stāvu iekārtos kā pašas vešerienes istabiņu.
Kopumā veļas mājas smagnējā guļbūve mazliet atgādina Šveices stilu. “Autentiski atjaunoto vešerienes māju plānojam popularizēt ne vien tūristiem, bet piedāvāt to arī jaunlaulātajiem kā aizraujošu kāzu pieturas vietu, kurā kāziniekiem būtu, piemēram, iespēja apspēlēt jaunās sievas pienākumus,” stāsta Lielplatones pagasta pārvaldes vadītāja Līga Rozenbaha.
Lielplatones muižas teritorijā līdz mūsdienām saglabājušās gandrīz visas ēkas – kungu māja, klēts, stallis, dārznieka namiņš, vešerienes māja, kapela, arī dīķis, Hānu dzimtas kapi un 20 hektāru lielais parks.

Laikam ritot, veļas māja pielāgota citām vajadzībām – 20. gadsimta sākumā tajā ierīkoja pienotavu, vēlākajos gados pagasta vadība pirmajā stāvā ielaida īrniekus. Tukšs un neizmantots vešūzis stāv pēdējos trīs gadus.

Kopumā ir saglabājusies sākotnējā plānojuma struktūra, ko iespējams atjaunot. Lielākie pārveidojumi skāruši pirmo stāvu, kur ir daudz 20. gadsimta otrās puses uzslāņojumu, taču gana labi saglabājušās arī oriģinālās detaļas. Nepārtraukta izmantošana nodrošinājusi to, ka ēka ir salīdzinoši labā tehniskā stāvoklī.

Kopējās projekta izmaksas ir 105 633 eiro. Jelgavas novada domes finansējums ir 60 633 eiro, vēl 45 000 eiro pašvaldībai izdevies piesaistīt, piedaloties Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai projektu konkursā. Darbus veic SIA "Warss+" no Vecpiebalgas novada par 97 816 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli. Šīs firmas kontā ir Āraišu Ezerpils rekonstrukcija, Vecvēveru kūts un Ezergaiļu kroga restaurācija Vecpiebalgā, Raiņa muzejs Jasmuižā, Rāmavas muiža Rīgā, Cēsu jaunās pils restaurācija.