Latvijas izraidītā Krievijas telekanāla darbiniece gatavojusi filmu par Vīķi-Freibergu
foto: LETA
Bijusī Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe - Freiberga.
Sabiedrība

Latvijas izraidītā Krievijas telekanāla darbiniece gatavojusi filmu par Vīķi-Freibergu

LETA

No Latvijas šonedēļ izraidītā Krievijas žurteliste Olga Kurlajeva plānoja gatavot filmu par Latviju, un tās galvenā varone, visticamāk, būtu bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freibergu, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Latvijas izraidītā Krievijas telekanāla darbiniece...

Slēpjoties aiz tūristu vīzām, Kurlajeva kopā ar dzīvesbiedru, Krievijas telekanāla TVC darbinieku Anatoliju Kurlajevu, gadu mijā ieradās Rīgā. Kurlajevs kopš 2015.gada ir iekļauts tā dēvētajā melnajā sarakstā, kurā esošām personām aizliegt ierasties Latvijā. Kurlajevi apgalvoja, ka uz Rīgu braukuši sagaidītu jauno gadu, bet patiesībā Kurlajeva gatavoja filmu par Latviju, norāda raidījums.

Kurlajeva iepriekš Krievijs propagandas televīzijas kanālā "Rossija24" veidojusi vairākas filmas un plašas reportāžas par Moldovu, Melnkalni, Poliju, Lietuvu. Filmās apgalvots, ka visas tās ir tā dēvētās neizdevušās valstis un to politika un politiķi ir korumpēti un netīri. Viena no filmām veltīta Lietuvas prezidentei Daļai Grībauskaitei.

Kurlajeva Krievijas televīzijām apgalvoja, ka tikai pēc tam, kad otrdien izraidīts viņas vīrs, nolēmusi veidot filmu "par Latvijā plaukstošo rusofobiju", taču raidījumam "Nekā personīga" zināms, ka žurnāliste, jau braucot uz Latviju, bija ieplānojusi intervijas ar vairākiem cilvēkiem Rīgā savai jaunajai filmai.

Intervēts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, kurš raidījumam "Nekā personīga" atklājis, ka Kurlajeva Ieradusies Latvijā, lai gatavotu filmu par Vīķi-Freibergu. Intervijai piekritis arī agrākais partijas "Saskaņa" biedrs un bijušais Rīgas domes deputāts Ruslans Pankratovs un pašpasludinātais krievu aizstāvis Latvijā Aleksandrs Gapoņenko. Bijusi iecerēta saruna arī ar "Saskaņas" Saeimas deputātu Jāni Ādamsonu.

Neilgi pēc Kurlajeva izraidīšanas "Nekā personīga" darbinieki fiksējuši, ka Kurlajeva un filmēšanas grupa Rīgā pie Maskavas nama tiekas ar Eiropas Prlamenta deputātu Aleksandru Mamikinu. Abu intervija notikusi pāri ielai esošajā bārā "Deviņas promiles".

Pēc intervijas ar Mamikinu Kurlajeva raidījumam apgalvojusi, ka ir tūriste.

Nākamajā dienā arī viņa tika izraidīta no Latvijas, jo arī iekļauta "melnajā sarakstā".

Jau ziņots, ka 2.janvārī Valsts robežsardzes (VRS) amatpersonas Rīgā aizturēja Krievijas pilsoni Kurlajevu, kurš iekļauts iekšlietu ministra veidotajā to personu sarakstā, kurām ir liegums ieceļot Latvijā. Krievijas televīzijas darbinieks tās pašas dienas vakarā likumā noteiktajā kārtībā izraidīts no Latvijas, aģentūra LETA noskaidroja VRS.

VRS preses pārstāve Kristīne Pētersone aģentūrai LETA apliecināja, ka ceturtdien imigrācijas kontroles laikā aizturēta arī Kurlajeva, kura arī ir iekļauta "melnajā sarakstā". Arī viņa izraidīta no Latvijas.

Kurlajeva uzsvērusi, ka viņai nav skaidri iemesli, kāpēc viņa iekļauta Latvijas "melnajā sarakstā", bet atbildīgās amatpersonas viņai skaidrojušas, ka iemesli esot līdzīgi kā viņas vīra gadījumā.

Latvijas Imigrācijas likums paredz, ka iekšlietu ministram ir tiesības ieceļošanas aizlieguma sarakstā jeb "melnajā sarakstā" iekļaut personas, pamatojoties uz kompetentas tiesībsargājošās iestādes atzinumu.

Ministrs, piemēram, var iekļaut personu sarakstā, ja ir pamats uzskatīt, ka ārzemnieks darbojas pretvalstiskā vai noziedzīgā organizācijā, rada draudus valsts drošībai, sabiedriskai kārtībai vai arī ārzemnieks izdarījis smagu noziegumu. Iekšlietu ministra pieņemtais lēmums ir administratīvs akts. Lēmums ir pārsūdzams Augstākajā tiesā. Ja tas balstās uz valsts drošības iestādes izlūkošanas vai pretizlūkošanas darbību rezultātā iegūtu informāciju, lēmumu var pārsūdzēt ģenerālprokuroram, kura lēmums ir galīgs.