Ap 400 eiro "uz rokas" un virkne prasību. Cilvēki atkal vīpsnā par algām Mākslas muzejā
Internetā zināmu nepatiku izpelnījies kāds Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) publicēts darba piedāvājums. Šoreiz muzejs meklē bibliotekāru ar vidējo speciālo vai augstāko izglītību, zināšanām mākslas un kultūras vēsturē, kā arī angļu valodas prasmēm. Pretī LNMM cita starpā piedāvā stabilu atalgojumu – 540 eiro pirms nodokļu nomaksas.
Spriežot pēc amata apraksta, topošā LNMM bibliotekāra pienākumos ietilps grāmatu krājuma aprūpe, papildināšana, klasificēšana un elektroniska katoloģizācija, ievadot informāciju specializētā programmatūrā.
Papildus tam pienākumos ietilpst arī darbs ar apmeklētājiem, bibliotēkas grāmatu pieejamības nodrošināšana, izmantotās literatūras uzskaite, bibliogrāfisku izziņu sniegšana un citi pienākumi.
Saskaņā ar LNMM mājaslapā publicēto vakanci, kandidātiem ir jāpiemīt amata izpildei nepieciešamām kompetencēm: augstai atbildības sajūtai un precizitātei; prasmei noteikt prioritātes un plānot savu darbu; labām sadarbības un komunikācijas prasmēm (mutvārdos un rakstiski); uz klientu orientētai attieksmei.
Nepieciešamas arī datorprasmes pieredzējuša lietotāja līmenī, tajā skaitā prasme strādāt ar specifisku bibliotēku uzskaites programmu “ALEPH”.
Pretī LNMM piedāvā pilnas slodzes darbu “vienā no Latvijas nozīmīgākajām kultūras iestādēm”, radošu darba vidi, profesionālās izaugsmes iespējas un jau minēto atalgojumu, kopā ar sociālajām garantijām.
Cilvēki nav sajūsmā par atalgojumu
Taču sociālo tīklu lietotāji uz šo darba piedāvājumu reaģējuši ar mērenu nepatiku.
“Darba alga gan “motivējoša”, noteikti piesaistīs jaunos bibliotekārus!” ar sarkasmu portālā “Facebook” raksta kāda lietotāja.
“Prasām to un šo, bet atalgojums kā brīvprātīgajam... cilvēki arī maksā par dzīvesvietu, transportu un ēd. Jokojaties vai?” raksta kāda cita sieviete.
“Par visiem tiem uzdevumiem 540 pirms nodokļiem un pilna slodze,” domīgi izsakās vēl kāds lietotājs.
Algu muzejā nosaka valsts
Ņemot talkā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mājaslapā pieejamo algas kalkulatoru, ātri vien izrēķināms, ka, strādājot šajā amatā, personai, kuras apgādībā ir viens cilvēks, pēc nodokļu nomaksas atliktu ap 426 eiro.
Personai bez apgādībā esošajiem "uz rokas" paliktu vien ap 385 eiro.
LNMM vadītāja Māra Lāce portālam Kasjauns.lv skaidro, ka muzejs ir valsts tiešās pārvaldes budžeta iestāde, kur darbiniekiem algas tiek noteiktas saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu (stājies spēkā 01.01.2010.).
“Šī likuma 4. panta 3. daļa paredz, ka: “Mēnešalgas apmēru nosaka, klasificējot amatus atbilstoši Ministru kabineta noteiktajam valsts un pašvaldību institūciju amatu katalogam un ņemot vērā amatam atbilstošo mēnešalgu grupu,” pauda Lāce.
Savukārt otrs algu noteicošais parametrs esot valsts piešķirtā dotācija atlīdzībai (mēnešalga un darba devēja sociālais nodoklis), kas veido nemainīgu daļu valsts iestādes budžetā.
“Mēs paši nevaram to mainīt – ne palielināt, ne samazināt. Muzejam ar izdalīto atlīdzības finansējumu ir jāspēj nodrošināt muzeja funkciju izpilde. Tajās ietilpst krājuma saglabāšana, restaurācija, izpēte, ekspozīciju un izstāžu veidošana, muzejpedagoģisko programmu nodrošināšana un citas lietas, vienlaikus arī jāspēj sniegt maksimāli kvalitatīvus pakalpojumus sabiedrībai,” turpināja LNMM vadītāja.
Cik tad īsti saņem muzeja darbinieki?
Lāce arī uzsver, ka LNMM jau pēdējos pāris gadus nepārtraukti ir aktualizējis jautājumu Kultūras ministrijā, Finanšu ministrijā un arī Saeimā par nepieciešamību palielināt atalgojumu muzejos strādājošiem.
Saskaņā ar muzeja vadītāju, šobrīd vidējie atalgojuma rādītāji LNMM ir: vidējā alga LNMM kopā – 646 eiro; vidējā alga LNMM struktūrvienību vadītājiem – 1251 eiro; vidējā alga LNMM speciālistiem – 728 eiro; vidējā alga LNMM pārējam personālam (t.sk. muzeja uzraugiem) –442 eiro (visi rādītāji doti pirms nodokļu nomaksas).
Ekspluatācijā pieņemta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ēka
Muzejs cer uz algu pielikumu nākamajā gadā
Lāce arī piebilst, ka LNMM struktūra ir ļoti sazarota – to veido LNMM galvenā ēka, Mākslas muzejs, Rīgas Birža, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, izstāžu zāle Arsenāls, R.Sutas un A.Beļcovas muzejs.
Atsevišķām amatu grupām, piemēram, izglītības programmu speciālistiem, noteiktas kvalifikācijas restauratoriem, muzeja uzraugiem amata algas savas amatu grupas ietvaros tiek noteiktas vienādas.
Darbiniekiem tiek noteikts darba laiks – 40 stundas nedēļā. Muzeja uzraugiem ir slīdošais darba grafiks, kas paredz šo 40 stundu darbu nedēļu.
“Jā, tas ietver arī darbu sestdienās un svētdienās, bet nepārsniedz likumā noteikto,” paskaidro muzeja vadītāja.
“LNMM nekad nav bijuši nodokļu parādi, t.sk. darba devēja sociālā nodokļa parādi. LNMM šobrīd ļoti cer, ka viena no Kultūras ministrijas nākamā gada budžeta prioritātēm – algu palielinājums mantojuma nozarē strādājošiem (t.sk. muzeju darbiniekiem), tiks uzņemta ar izpratni un gūs vajadzīgo atbalstu,” sarunā pauda Māra Lāce.
Vakanci uz LNMM bibliotekāra amatu var aplīkot LNMM mājaslapā.
Vidējā darba alga Latvijā ir virs 900 eiro
Šā gada otrajā ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu bija 927 eiro - salīdzinot ar 2016.gada otro ceturksni, vidējā alga palielinājās par 74 eiro jeb 8,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.
Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, 2017.gada otrajā ceturksnī bruto darba samaksas pieaugums bija 4,8% (par 42,7 eiro).
Bruto darba samaksas fonds 2017.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2016.gada otro ceturksni, palielinājās par 9,1% jeb 173,2 miljoniem eiro, savukārt algoto darbinieku skaits, pārrēķināts pilnā slodzē, pieauga tikai par 0,3% jeb 2500.