Sociālajos tīklos smej par mistiskā Siguldas universitātē veiktu dzeršanas pētījumu
foto: REUTERS
Džins ir varens un, izrādās, pat veselīgs dzēriens, secināts kādā pētījumā Siguldā.
Sabiedrība

Sociālajos tīklos smej par mistiskā Siguldas universitātē veiktu dzeršanas pētījumu

Kasjauns.lv

14.aprīlī lielākais britu medijs "The Daily Mail" publicējis vēstījumu par alkoholiskā dzēriena džina labvēlīgo ietekmi uz vielmaiņu. Raksta autori atsaucas uz kādu Siguldas universitātē veiktu pētījumu.

Sociālajos tīklos smej par mistiskā Siguldas unive...

Bēda tāda, ka Siguldā, kā zināms, nekādas universitātes nav. 

Notikums izraisījis plašas diskusijas vietējos sociālajos tīklos, jo gan akadēmiski izglītoti mācībspēki, gan parastie iedzīvotāji vaicā: kā gan tapusi šāda ziņa?

Lietas būtība īsumā šāda: portāls "Mail Online" saturīgā un nopietnā tekstā publiskojis ziņu, ka džina dzeršana paātrina kaloriju sadedzināšanu, džina un tonika kokteilis esot ļoti labs diabētiķiem, džins veicinot vēdera gāzu izdalīšanos, darbojas kā antioksidants un visbeidzot stundas laikā no džina iedzeršanas organismā sarūk uzņemto kaloriju skaits.

Tiktāl viss skan pasakaini. Problēma sākas brīdī, kad jāsaprot: kam te vispār var ticēt..

Raksts veidots, atsaucoties uz it kā Siguldas universitātē veiktiem pētījumiem, kas noritējuši jau kopš 2008. gada. Iegūtos datus komentējusi šepat strādājošā profesore Tisa Lī, vareno pētījumu publicējuši tādi izdevumi kā "Food & Nature" un "Journal of Diabetes Nursing". 

Lieki teikt, ka Latvijā mums nav nedz šādas universitātes, nedz kādam zināma arī profesore ar šādu vārdu. Jāpiebilst, ka šo ziņu pārpublicējuši neskaitāmi daudz mediju; tā lasāma pat tālās Jaunzēlandes ziņu vietnēs.

Sabiedriskā medija Lsm.lv angliskās sadaļas žurnālists Maiks Koljers savā komentārā par šo viltus ziņu norāda, ka, visticamāk, tā radusies nevis apzināta ļaunprātības dēļ, bet gan vienkārši slinkuma ietekmē. Tikmēr citi izpētījuši, ka tā bijusi vienkārši 1.aprīļa ziņa, kas pārpublicēta tālāk.

Cilvēki sociālajos tīklos sajūsminās par notikušo - klasiska viltus ziņa, atsaucoties uz viltus pētījumiem, taču pati ziņa turpina dzīvot savu dzīvi: