Grūst Labklājības un Ekonomikas ministrijas ēkas: sienas sapuvušas, apmetums krīt uz galvas
Latvijas labklājības un ekonomika ir sagrūšanas robežas, jo abu šo nozaru ministriju ēkas ir kļuvušas bīstamas cilvēkiem un garāmgājējiem. Bieži vien valsts ierēdņiem nu ir jādomā nevis par to, kā uzlabot valsts dzīvi, bet gan saglabāt savu dzīvību un izvairīties no uz galvas krītošajiem ķieģeļiem.
Gan Labklājības, gan Ekonomikas ministriju vadības atzīst, ka to darba telpas ir katastrofālā stāvoklī un piektdien, 24. martā, valdības ārkārtas sēdē diedelēja naudu namu steidzīgam remontam.
Labklājības ministrs izvācies no brūkošā kabineta un saspiedies kopā ar kolēģiem
Labklājības ministrs Jānis Reirs („Vienotība”) pat bijis spiests izvākties no sava darba kabineta Skolas ielas namā un saspiesties kopā ar citiem kolēģiem vienā kabinetā. „Mēs krītam viens otram virsū cauri griestiem. Darbs paralizēts aptuveni ceturtajā daļā darba vietu. Man arī nav kabineta, nav iespējas normāli strādāt,” atzinis Reirs.
Ministrijas ēkas apsekošanai un remontam Labklājības ministrija valdībai pieprasījusi gandrīz 80 000 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Pēc Ministru kabineta sēdes Reirs pastāstīja, ka neliela remonta laikā ministrijā atklājies, ka daļa starpsienu ir sapuvušas. Ministrs šobrīd strādā vienā kabinetā ar vēl trīs darbiniekiem. Turklāt ēku ir ļoti dārgi apsildīt.
„Bija ļoti lieli izdevumi ziemā, apsildot telpas, jo ir pilnīgi nederīgas hidroizolācijas sistēmas, un apkures izmaksas ir mežonīgi lielas. Varbūt „Valsts nekustamajiem īpašumiem” ir kādas telpas, kuras viņi varētu izremontēt un ministrija varētu izskatīt jautājumu par dienesta pārcelšanu vai kaut ko tamlīdzīgu, bet azotē nav daudz risinājumu,” ministra sacīto citē lsm.lv.
Jāteic, Labklājības ministrija ēku apsaimnieko pašas ministrijas uzņēmums „Šampētera nams”. Tas nozīmē, ka ministrija nav spējusi apsaimniekot un novērst avārijas situāciju pašas pārvaldītajā namā.
No Ekonomikas ministrijas fasādes krīt ķieģeļi
Savukārt Ekonomikas ministrijas ēku Brīvības un Ģertrūdes ielas stūrī apsaimnieko valsts akciju sabiedrība „Valsts nekustamajiem īpašumiem” (VNĪ). VNĪ ēkas kritiskas stāvoklis esot labi zināmas. Būvniecības valsts kontroles birojs jau uzdevis līdz šī gada 11. novembrim fasādi sakārtot. Bīstamās fasādes apmetuma daļas, kuras agrāk krita virsū cilvēkiem, jau ir nokaltas, taču pilnvērtīgs ēkas fasādes un jumta remonts izmaksātu aptuveni miljonu eiro. Tik lielas izmaksas valsts nevar atļauties.
Risinājums būtu piemērot ministrijai nomas maksu, kas ļautu veidot uzkrājumus remontam, teicis VNĪ valdes loceklis Andrejs Milzarājs.
Ministrijas ēkas rozā fasāde šobrīd vietām ir noklāta ar tīklu, jo atlūzu dēļ ir apdraudēti ir gājēji. Problēma ir tik ielaista, ka ministrs Arvils Ašeradens („Vienotība”) par nama stāvokli brīdinājis Ministru kabinetu ārkārtas sēdē, kuras mērķis bija apstiprināt valsts budžeta pieņemšanas grafiku.
„Jāsaka, ka mēs diezgan bieži pārsteidzam Brīvības ielas lietotājus ar to, ka mēs esam spiesti apturēt kustību, jo no fasādes krīt akmeņi. Mēs esam spiesti māju lēnām demontēt,” stāsta Ašeradens.
Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) valdības sēdē norādījusi, ka jautājums par ministriju ēku remontu ir jāskata budžeta iespēju robežās un diez vai naudu ministrijas remontiem varēs atrast nākamā gada budžetā, bet 2019. gadā šim mērķim varētu novirzīt Eiropas Savienības fondu līdzekļus.