Latvijā strauji pieaug pusaudžu alkoholisms - tas aizstāj narkotikas
Alkoholisms pusaudžu vidū ir pieņēmis draudošus apmērus. Viņu atkarību no narkotikām pamazām aizstāj alkohols. Šopavasar veiktais biedrības „Go Beyond” pētījums liecina, ka 43% 13 gadus veci pusaudži jau ir lietojuši alkoholu. Šajās dienās, kad beidzas mācību gads, tīņiem atkal ir iemesls iedzert.
Līdz ar bērnu vecuma palielināšanos pieaug arī alkoholu lietojušo skaits. Tā kā varam droši apgalvot, ka tikai retais jaunietis līdz 18 gadu sasniegšanai pie lūpām nav pielicis sīvā glāzīti. Šobrīd atkal daudzi tīņi domā, kur dabūt kādu alkohola pudeli, jo ir taču beidzies mācību gads, liecības izsniegtas un tas pienācīgi jāatzīmē.
Alkohols tīņu vidē kļūst aizvien populārāks
Par to, ka Latvijas pusaudžu vidē pieaudzis alkoholisms, liecina statistika. Ja pirms pārdesmit gadiem – 1994. gadā – tikai 8,6% tīņu vecumā no 11 līdz 15 gadiem atzina, ka vismaz reizi nedēļā lieto alkoholu, tad tagad 18% 7. klašu skolēnu atzinuši, ka viņi regulāri dzer. 43% 13 gadus vecie tīņi paziņojuši, ka jau ir pagaršojuši alkoholu. Ja ņem vērā to, ka pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā jauniešu vidū narkotikas nebija tik plaši izplatītas, kā tagad, tad jāsecina, ka tīņu atkarība no apreibinošām vielām pieaugusi teju vai rekordtempos.
Jelgavas psihoneiroloģiskās slimnīcas „Ģintermuiža” Narkoloģijas nodaļas vadītājs Genādijs Vihņēvičs Latvijas Radio pastāstījis, ka Jelgavas slimnīca ir vienīgā Latvijā, kas piedāvā valsts apmaksātu ārstēšanās kursu ar atkarību sirgstošajiem pusaudžiem. Kurss ilgst aptuveni mēnesi, un pirms dažiem gadiem rindās uz motivācijas programmu tajā gaidīja vesels saraksts nepilngadīgo spaisa jeb sintētisko narkotiku lietotāju, tāpēc slimnīca divreiz palielināja uzņemamo pacientu skaitu tieši pusaudžu nodaļā. Tagad spaisa lietotāju skaits ir samazinājies, bet viņu vietu aizņem jaunie alkoholiķi vecumā no 12 līdz 18 gadiem.
Kā ārstē mazgadīgos alkoholiķus?
Motivācijas programma piedāvā mākslas un sporta nodarbības, psihologa atbalstu, un tajā jāpavada 30 dienas.
„Oficiāli mums ir 11 vietas, bet reāli ir 13 gultas. Pa dienu te (slimnīcas nodaļā) neviena nav. Te viņi atrodas no astoņiem vakarā līdz astoņiem rītā. Mēs skatāmies pēc pacientiem - kuri ir draudzīgi, tos var ielikt vairākus palātā. Kuri ir tādi nelīdzsvaroti, tos var ielikt pa vienam palātā. Ir divvietīgās palātas, bet var ielikt tikai vienu,” saka Vihņēvičs. Palātās ir gultas, galds, skapis un logi ar restēm.
„Tieši ar spaisu situācija ir stipri mainījusies, jo tas tagad praktiski nav pieejams, ļoti daudz samazinājies tieši spaisa lietotāju. Kad nav vienas narkotikas, ir cita narkotiskā viela. Tagad palielinājusies marihuānas lietošana pusaudžu vidū. Un alkohols. Amfetamīna lietošana pašreiz arī ir populāra starp pusaudžiem. Nu, alkohols pirmajā vietā, protams,” atzina narkologs.