Maijā 61 deputātam kompensācijas pārsniegušas 2000 latu
Maijā divām trešdaļām deputātu alga un izdevumu kompensācijas veidojušas mēneša ieņēmumus vismaz divu tūkstošu latu apmērā.
Vislielākie ieņēmumi pēdējā pavasara mēnesī bijuši Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma izstrādes apakškomisijas priekšsēdētājam Jānim Lagzdiņam (TP), kurš kopā bruto algā un kompensācijās par īres, transporta, sakaru, kā arī reprezentācijas izdevumiem saņēmis 2909 latus.
Tikai nedaudz no kolēģa ieņēmumu ziņā atpaliek viņa partijas biedrs un Enerģētikas apakškomisijas priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, kura atalgojums pirms nodokļu nomaksas un izdevumu kompensācijas bijušas 2890 latu apmērā.
Turīgāko parlamentāriešu vidū ir arī JL Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis, kuram darba samaksa un kompensācijas veidojušas mēneša ieņēmumus 2834 latu apmērā. Tikai par aptuveni 25 latiem mazāk saņēmušas divas viņa partijas biedres - Zaķa vietniece Silva Bendrāte un Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sekretāre Sarmīte Ķikuste.
Ieņēmumi, kas ir lielāki par 2700 latiem, maijā aprēķināti arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputātiem Dagnijai Staķei un Andim Kāpostam, Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sekretāram Jānim Tutinam ("Saskaņas centrs", SC), kā arī TP frakcijas priekšsēdētāja vietniekam Mārim Ārbergam.
Savukārt vairāk nekā 2600 latu šajā mēnesī no Saeimas budžeta atvēlēti Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētāja biedram Staņislavam Šķesteram (ZZS), Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja biedram Leonam Līdumam (TP) un Pieprasījumu komisijas sekretāram Gunāram Laicānam ("Pilsoniskā savienība"). Ar ieņēmumiem vismaz 2500 latu apmērā viņiem seko arī SC Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Aleksandrs Golubovs, deputāts Vitālijs Aizbalts (LPP/LC), Saeimas priekšsēdētāja biedre Vineta Muižniece (TP), kā arī LPP/LC frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis un deputāts Pēteris Hanka (ZZS).
Kopumā par deputātu bruto algām, piemaksām un izdevumu kompensācijām pagājušajā mēnesī aprēķināts 211 281 lats, kas ir par aptuveni vienu tūkstoti latu vairāk nekā aprīlī.
Deputāti saņem pamatalgu un piemaksas par darbu komisijās, kā arī apakškomisijās. Tautas kalpiem, kas ir prezidija locekļi, komisiju priekšsēdētāji, priekšsēdētāju biedri vai sekretāri, tiek aprēķinātas vēl papildu piemaksas par šo pienākumu pildīšanu.
Jau vēstīts, ka Saeima februārī vienu reizi jau nolēma samazināt deputātu pamatalgu par 15%, nosakot, ka no 1.marta tās bruto apmērs būs 1047 lati iepriekšējo 1232 latu vietā. Savukārt jūnijā tautas priekšstāvji pieņēma jaunus grozījumus Saeimas Kārtības rullī, nosakot atalgojuma samazinājumu nevis 15%, bet 20% apmērā - līdz ar to pēc 1.jūlija deputātiem tiks aprēķināta mēneša amatalga vairs tikai aptuveni 985 latu apmērā.
No 1.jūlija līdz gada beigām parlamentārieši saņems arī par 20% mazākas transporta izdevumu kompensācijas, bet kompensācijas sakaru izdevumiem saruks par 30%.
Savukārt 1.septembrī spēkā stāsies grozījumi, kas paredz par 20% samazināt arī īres kompensācijas tiem deputātiem, kuri nedzīvo Rīgā un kuriem deputāta pilnvaru realizēšanai jāīrē dzīvojamā telpa vai viesnīca galvaspilsētā.
Samazināts arī pabalsts deputātiem ar tā dēvēto mīksto mandātu, kas tiek izmaksāts, izstājoties no Saeimas sastāva. Piedāvātie grozījumi paredz no trim līdz vienai mēnešalgai samazināt vienreizējā pabalsta apmēru tautas kalpiem, kuru mandāts izbeidzas līdz ar cita deputāta atgriešanos Saeimā pēc darba valdībā, grūtniecības vai dzemdību atvaļinājuma, atvaļinājuma adoptētājam, kā arī bērna kopšanas atvaļinājuma.
Saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli, atstājot darbu Saeimā, pabalstus nesaņems arī deputāti, kuri šajās vēlēšanās ievēlēti Eiropas Parlamentā.
Parlaments 2009.gadā budžeta līdzekļus taupa, arī ierobežojot tautas kalpu atalgoto darbu apakškomisijās - Saeimas Kārtības ruļļa grozījumi jau kopš 1.marta paredz liegumu deputātiem darboties vairāk nekā divās parlamenta apakškomisijās.
Lai vēl vairāk samazinātu izdevumus, frakciju vadītāji no 1.jūlija atteiksies arī no dienesta automašīnu piešķiršanas Saeimas komisiju vadītājiem.
Ziņots arī, ka kopējais Saeimas budžeta samazinājums 2009.gada budžeta grozījumos ir 2 800 532 lati.