
Kā vislabāk nosargāt divriteni
Šogad maijā vien Latvijā nozagti 419 divriteņi, no tiem Rīgā — 198. Lai pasargātu velosipēdus no garnadžiem, veikali piedāvā dažnedažādas troses, saslēgus un ķēdes. „Kas Jauns” eksperimentā pārliecinājās, ka lielākā daļa no tām pārkniebjamas mazāk nekā minūtes laikā.

Divriteni izzog naktī no dzīvokļa
Tomēr reizēm zagļu uzņēmība pārsteidz. Pašam Antonam pirms dažiem gadiem nozagts labs divritenis, kura vērtība bija virs 600 latiem. Saimnieks šo riteni ļoti sargāja, taču zagļi bija viņu izsekojuši. Naktīs velosipēdus Ļiols turēja savā pirmā stāva dzīvoklī, kuram bija gan restes uz logiem, gan metāla durvis. Reiz viņš dzīvokļa atslēgas bija atstājis uz virtuves galda. Zagļi rītausmā dabūja vaļā logu un ar ķeksi izmakšķerēja atslēgas. Tad klusītēm atslēdza durvis un vienīgā manta, ko viņi nozaga, bija vērtīgais divritenis.
Cits velosipēdists savu labo divriteni glabāja uz dzīvokļa balkona piektajā stāvā. Velozagļi, izmantojot virvi, naktī uzkāpa līdz balkonam un, saimnieka nemanīti, nozaga velosipēdu.
Paldies malačiem policistiem!
Labā ziņa — 6. jūlijā policija Rīgā uz karstām pēdām notvēra trīs ļaundarus. Divi garnadži bija nozaguši divriteni Stabu ielā, bet trešo ar velosipēdu likuma sargi pamanīja naktī, patrulējot Doma laukumā. Atklājās, ka viņš ir narkomāns, kurš par velosipēda izcelsmi neko nespēj pastāstīt un galu galā atzinās, ka tas ir nozagts Elizabetes ielā. Laimīgais īpašnieks ir savu braucamrīku atguvis.

Ar ķēdi pret zagļiem





Jūnija beigās Vecrīgā, Šķūņu ielā, ļaudis pamanīja aizdomīgo vīrieti grozāmies gar vairākiem pieslēgtiem velosipēdiem un paziņoja policijai. Prātīga rīcība — nekavējoties ieradušies patruļpolicijas darbinieki aizdomīgo subjektu aizturēja un pie viņa atrada knaibles, ar kurām jau bija pārkniebta viena trose. Vīrietis jau ir divas reizes sodīts, pēdējo reizi aizturēts par velozādzību Teikā šā gada sākumā.
Varbūt paveiksies arī jaunajam Rīgas domniekam Jurim Viņķelim, un viņš atgūs savu divriteni. Viņš ikdienā izvēlējās uz darbu pašvaldībā mīties, un „vellapēdu” nozaga trešajā darba dienā no divriteņu stāvvietas pie Rātsnama. Zaglim netraucēja ne ķēde, ne novērošanas kameras.
Kā nosargāt divriteni
* Atbilstoši riteņa vērtībai, izmanto pietiekami drošus saslēgus.
* Divriteni vislabāk pieslēgt vietās, kur to par nelielu samaksu var pieskatīt kāds cilvēks, piemēram, autostāvvietas uzraugs vai saldējuma pārdevēja.
* Ja riteni pieslēdz pretim videonovērošanas kamerām, tas nepasargā no zagļiem. Tomēr kameru ieraksti var palīdzēt noķert zagli un pierādīt viņa vainu.
* Ja divus riteņus savieno ar pakavu un tad pieslēdz citur, nozagt būs grūtāk. Pirmkārt, pakavam būs grūti atrast brīvu vietu pārzāģēšanai, lai nesabojātu divriteņu rāmi, otrkārt, ar šādi saslēgtiem velosipēdiem zaglim būs neiespējami aizbraukt, treškārt, divus saslēgtus riteņus būs smagi un neērti nest, ceturtkārt — tas pievērsīs lielāku apkārtējo cilvēku uzmanību.
* Riteņu pieslēgšana cilvēku pārpilnās vietās (piemēram, pie lielveikaliem) nepasargā no zagļiem. Pieredze rāda, ka velosipēdus zog daudzu cilvēku acu priekšā.
* Mazāk iekārojams ir ritenis ar saskrambātu rāmi. Zinātāji iesaka jaunu velosipēdu tīši apskrambāt vai pārkrāsot ar grīdas krāsu, lai nav „tovarnij vid” — preces izskats.
* Ja divritenis ir vērtīgs, rēķinieties, ka zagļi izsekos jūs un riteni var nozagt arī no mājām. Sevišķi jāsargā velosipēdi, kas maksā virs 300 latiem.
* Riteņus zog arī puskrēslā vai tumsā uz Rīgas—Jūrmalas veloceliņa. Viens zaglis novērtē velosipēdu, kad pabraucat viņam garām, un ziņo pa tālruni līdzdalībniekam, kurš gabalu tālāk nostiepj pār celiņu sprīža augstumā stieplīti. Velosipēdists tajā vietā krīt, bet zaglis veikli savāc riteni un aizbrauc. Tāpēc uzmanieties, ja šādos apstākļos uz veloceliņa maniet aizdomīgu vientuļu gājēju ar mobilo tālruni.
Anda Leiškalne/Foto: Anda Leiškalne