Pansionātos bezmaksas varēs skatīties ciparu TV
SIA "Lattelecom" plāno ierīkot bezmaksas virszemes digitālo televīziju visos 76 Latvijas veco ļaužu pansionātos, jo uzņēmums vēloties rīkoties sociāli atbildīgi.
Sakarā ar līguma parakstīšanu par Latvijas Televīzijas (LTV) 7.kanāla pārslēgšanu uz translāciju tikai ciparu formātā no 2010.gada 1.marta, "Lattelecom" izpilddirektors un valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis teica, ka telekomunikāciju kompānija plāno ierīkot bezmaksas virszemes digitālo televīziju panisonātos, jo "no savas puses meklējam iespējas rīkoties sociāli atbildīgi".
Pasākuma dalībnieki pēc dokumentu publiskās parakstīšanas nokļuva žurnālistu jautājumu krustugunīs. Tika jautāts, vai LTV 7.kanāla izņemšana no analogās apraides neskars krietnu daļu maznodrošinātu skatītāju, kas nevar atļauties nopirkt digitālās televīzijas skatīšanai nepieciešamos dekoderus. 7.kanāls ir otrs Latvijas sabiedriskais kanāls.
Jau ziņots, ka "Lattelecom" Televīzijas biznesa daļas direktors Toms Ābele pagājušā nedēļā Saeimas komisijai izteicās, ka līdz pat 100 000 mazturīgu mājsaimniecību var palikt bez iespējas skatīties televīziju pēc analogās apraides izslēgšanas, sākot no 2012.gada.
LTV ģenerāldirektors Edgars Kots atturējās nosaukt cilvēku vai mājsaimniecību skaitu, kas nākamgad varētu palikt bez iespējas skatīties LTV 7.kanālu, bet izteicās, ka tos vajadzētu apzināt un tad gudrot, kā problēmu risināt.
Nacionālās radio un televīzijas padomes priekšsēdētājs Ābrams Kleckins teica, ka maznodrošināto skaitu varētu censties noskaidrot no pašvaldību pabalstu saņēmēju sarakstiem.
Gulbis informēja, ka dekodera nomas maksa - 1,98 lati mēnesī - viņaprāt, ir "pieejams skaitlis", par kuru var bez papildu maksas skatīties visus nacionālās apraides kanālus - LTV1, LTV7, LNT, "TV3" un "TV5".
Ja "Lattelecom" būtu bijusi iespēja saņemt tiesības nodrošināt virszemes televīzijas apraidi uz ilgāku laiku nekā pieci gadi, tad varētu apsvērt dekoderu subsidēšanu jeb bezmaksas piegādi vismaz daļai skatītāju, teica Gulbis. Citās valstīs koncesija esot uz līdz pat 15 gadiem.
Satiksmes ministrijas valsts sekretārs Nils Freivalds atgādināja, ka konkursā uz ciparu apraides nodrošināšanu bija ierakstīts laiks pieci gadi un to diez vai varētu atpakaļejoši mainīt. Savukārt dekoderu subsidēšana no valsts puses, arī ja to varētu atļauties krīzes apstākļos, pārkāptu tehnoloģiju neitralitātes principu un līdzīgi situētiem maznodrošinātajiem būtu jāsubsidē arī kabeļtelevīzijas pieslēgumi un satelīttelevīzijas antenas.
Kots solīja, ka LTV1, kas uzskatams par galveno informatīvo kanālu, "būs pēdējais, ko atslēgs", izdarot pilnu pāreju no analogās uz digitālo televīziju. Savukārt LTV7 skatoties ekonomiski aktīvi cilvēki, kuri izmaksas varētu atļauties.
Kā jaunumus, ko nesīs pāreja uz ciparu apraidi, Kots minēja iespēju filmas skatīties oriģinālvalodā ar vai bez subtitriem, vai arī, kā Latvijā ierasts, ar tulkojumu.
Ābele, kas piedalījās pasākumā, bet atturējās no diskusijām par cilvēku skaitu, kas paliktu bez LTV7, biznesa informācijas portālam "Nozare.lv" paskaidroja, ka valodu un subtitru izvēlē notiek caur dekoderi, attiecīgi filtrējot ciparu signālu, kas satur divu vai vairāku valodu skaņas ceļus un subtitrus.