Psihiatriskajā slimnīcā atsevišķus pacientus vajadzējis savaldīt arī specvienības "Alfa" vīriem
Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) praksē atsevišķus saniknotus pacientus vajadzējis savaldīt arī specvienības "Alfa" vīriem, šajos incidentos cietuši arī tiesneši un mediķi.
RPNC valdes priekšsēdētājs Jānis Buģins intervijā aģentūrai BNS pastāstīja, ka ir bijuši vairāki gadījumi, kad pacients nevēlas stacionēties psihiatriskajā slimnīcā, taču ārsts uzskatījis, ka pacients ir bīstams un tas ir nepieciešams. Šādos gadījumos slimnīca ziņo tiesai, kam 72 stundu laikā jānosūta uz psihiatrisko slimnīcu advokāts, prokurors un tiesnesis, kuriem jāpieņem lēmums par konkrēto pacientu.
"Mūsu pacienti divreiz ir piekāvuši tiesnesi, advokātu, saplēsuši viņiem drēbes, notiek dažādi gadījumi nodaļās, kad ārstam brilles sadauza, iesit māsiņām un tamlīdzīgi," klāstīja slimnīcas vadītājs.
Slimnīcas nesenā vēsturē bijis arī sevišķi ekstrēms gadījums, kad ārstēties atteicies kāds pacients, kurš no stenderēm izrāvis metāla durvis. Lai viņu savaldītu, vajadzējis iesaistīties četriem specvienības "Alfa" vīriem, kuri vīrieti rokudzelžos aizgādājuši uz slimnīcas nodaļu.
Vēl kāds pacients, cerot izvairīties no psihiatriskās slimnīcas, ieslēdzies istabā, aizlicis durvīm priekšā mēbeles. Iesaistoties ugunsdzēsējiem un policijai, šo cilvēku izdevies no telpas izdabūt. "Pēc tam ilgi remontējām tās telpas, ko viņš bija sagandējis," noteica Buģins.
Akūto un agresīvo pacientu aprūpei RPNC ir piespiedu ārstēšanas nodaļa Laktas ielā, kur ārstējas pacienti ar attiecīgu tiesas spriedumu, slimnīcai ir arī atsevišķa ekspertīžu nodaļa ar 15 vietām, kur policijas apsardzībā veic tiesu psihiatriskās ekspertīzes.
"Noziedznieku vidū aptuveni viens no desmit ekspertīzē tiek atzīts par garīgi slimu. Šai procedūrai cauri iziet vairums slepkavnieku," pauda Buģins, norādot, ka advokāti regulāri meklē iespējas savu pacientu atzīt par nepieskaitāmu, lai tas varētu iziet ārstēšanās kursu, reizēm pat vairākkārt. "Jo kurš gan grib iet cietumā," viņš piebilda.
Atbilstoši likumam, ja kādu personu atzīst par nepieskaitāmu, ārsts ne retāk kā reizi sešos mēnešos sūta tiesai atzinumu par pacienta veselības stāvokli. Tad tiesa novērtē un dod vērtējumu, vai attiecīgajam pacientam saistībā ar psihisku nepieskaitāmību jāturpina ārstēties.
Brīdī, kad šāds pacients ārstēšanas kursu izgājis, atbilstoši noteikumiem viņam var piemērot ambulatoro ārstēšanos - viņš ir brīvībā, bet reizi mēnesī dodas pie ārsta uz pārbaudēm.
BNS